Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyspy Salomona twierdzą, że Australia i Nowa Zelandia są zwolnione z zamrożenia okrętów wojennych pomimo porozumienia w sprawie bezpieczeństwa z Chinami

Premier państwa wyspiarskiego na Pacyfiku powiedział swojemu parlamentowi, że okręty marynarki wojennej z Australii i Nowej Zelandii zostaną zwolnione z tymczasowego zakazu wpływania obcych statków do portów Wysp Salomona.

Premier Manasseh Sogavari powiedział w poniedziałek, że zagraniczne statki wojskowe, które odpowiadają na prośbę o pomoc ze strony rządu Wysp Salomona, również zostaną zwolnione.

Wyspy Salomona podpisały w kwietniu porozumienie o bezpieczeństwie z Chinami, którego projekt, który wyciekł, powiedział, że umożliwi chińskiej marynarce remont w Honiarze.

To zaalarmowało Australię, Nową Zelandię i Stany Zjednoczone o rosnących wpływach Chin.

W zeszłym tygodniu pan Sugavari ogłosił wstrzymanie wjazdu obcych statków Marynarki Wojennej do portu po incydentach, w których statek Straży Przybrzeżnej USA i statek Marynarki Brytyjskiej patrolujący nielegalne połowy nie zatankowały w Honiarze.

Zbliżenie Mansy Sogavari z poważnym wyrazem twarzy.
Pan Sugavari powiedział Parlamentowi, że statki z Australii będą zwolnione ze względu na ich udział w traktacie.

Zapytany przez opozycyjnych członków parlamentu o moratorium, Sugavari powiedział, że statki wojskowe rozmieszczone pod auspicjami Międzynarodowych Sił Wsparcia Wysp Salomona (SIAF) – traktatu, na mocy którego Australia, Nowa Zelandia i Fidżi współpracują z policją Wysp Salomona – zostaną zwolnione.

Stany Zjednoczone, które planują otworzyć ambasadę w Honiarze, poinformowały 29 sierpnia o moratorium na wszystkie zagraniczne okręty marynarki wojennej.

Wang Yi i Manaseh Sogavari krzyżują ramiona podczas robienia zdjęcia w wyłożonym drewnem biurze.
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi (z lewej) i pan Sugavari w Honiarze w maju, dwa miesiące po podpisaniu przez oba kraje porozumienia obronnego. (AFP: Xinhua)

Miesiąc temu Stany Zjednoczone zobowiązały się do zwiększenia pomocy i zwiększenia monitorowania nielegalnych połowów na Pacyfiku w celu przeciwdziałania rosnącej chińskiej obecności.

Sogavari powiedział, że gabinet podjął decyzję o nałożeniu zakazu statków wojskowych, dokonując przeglądu „korzyści i zagrożeń dla Wysp Salomona wynikających z wszelkich wizyt jakichkolwiek statków wojskowych”, chociaż zawieszenie „nie jest wymierzone w Stany Zjednoczone Ameryki”.

Powiedział, że Australia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania brały udział w nielegalnych patrolach rybackich i że jego biuro musi dowiedzieć się więcej o przypływających statkach.

READ  Kobieta ujawnia przerażające teksty od konserwatora