Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Liz Truss wygrywa wyścig o przywództwo, aby zostać nowym premierem Wielkiej Brytanii

Liz Truss wygrywa wyścig o przywództwo, aby zostać nowym premierem Wielkiej Brytanii

Liz Truss wygrała wyścig, by zostać Zjednoczone Królestwo Nowy premier, pokonując Rishi Sunaka w głosowaniu przywódców Partii Konserwatywnej.
Truss, który był ministrem spraw zagranicznych za byłego premiera Boris Johnsonbyła powszechnie skłonna wygrać głosowanie przed byłą szefową skarbu Sunak po tym, jak dzięki jej thatcherowskiemu zapałowi do wycofania interwencji państwa i obniżenia podatków zdobyła poparcie wielu konserwatystów.

W końcu przekonała 81 326 z około 170 000 członków Partii Konserwatywnej do głosowania na nią, a Sunak zarządzał 60 399.

Ogłoszenie Liz Truss, brytyjskiej minister spraw zagranicznych, przyszłego premiera. (Zdjęcie: Christopher Furlong/Getty Images) (GT)

Wzięło w nim udział nieco ponad czterech na pięciu uprawnionych do głosowania, powiedział Graham Brady, przewodniczący komitetu z 1922 roku.

Truss wygłosiła krótkie przemówienie, gdy jej zwycięstwo zostało ogłoszone krótko po 12:30 (21:30 czasu AEST), obiecując realizację konserwatywnego programu skoncentrowanego na osobistej wolności i odpowiedzialności.

„Musimy pokazać, że zamierzamy dostarczyć w ciągu najbliższych dwóch lat” – powiedział Truss.

„Zaprezentuję odważny plan obniżenia podatków i rozwoju naszej gospodarki.

„Zajmę się kryzysem energetycznym, radząc sobie z rachunkami ludzi za energię, ale także zajmując się długoterminowymi problemami, jakie mamy z dostawami energii.

„Zgłoszę się do Narodowej Służby Zdrowia”.

Liz Truss i jej mąż Hugh O’Leary odpowiedzieli na ogłoszenie. (Stephan Russo/Paul Foto przez The Associated Press) (AFP)

Sunak starał się przedstawiać siebie jako bardziej realistycznego ekonomistę, mówiąc, że tymczasowo obniży podatek VAT od rachunków za energię.

Twierdził jednak, że nie „maksymalizuje karty kredytowej kraju” i powiedział, że duże obniżki podatków powinny poczekać, aż inflacja zostanie opanowana.

Po ogłoszeniu wyniku Sunak podziękował swoim zwolennikom i wezwał partię do zjednoczenia się na rzecz Truss.

Królowa Elżbieta II ma formalnie mianować Truss premierem Wielkiej Brytanii we wtorek.

Ceremonia odbędzie się w posiadłości królowej w Balmoral w Szkocji, gdzie królowa spędza lato, a nie w Pałacu Buckingham w Londynie.

Liz Truss po lewej i Rishi Sunak przybywają, aby ogłosić wynik konkursu na przywództwo Partii Konserwatywnej. (Zdjęcie AP/Alberto Pezzali) (AFP)

Nowy premier w obliczu kryzysu gospodarczego

Johnson nie podjął po tym żadnych poważnych decyzji politycznych Ogłoszenie, że ustąpi 7 lipca.Urzędnicy nalegali na odłożenie środków mających na celu rozwiązanie kryzysu kosztów energii do czasu objęcia władzy przez jego następcę.

Kryzysy wstrząsnęły rządem Borisa Johnsona

Tymczasem dziesiątki tysięcy robotników strajkują, domagając się wyższych płac, aby nadążyć za nieustannie rosnącymi kosztami.

Inflacja przekroczyła 10 proc. po raz pierwszy od lat 80., a Bank Anglii prognozował, że w październiku osiągnie najwyższy poziom od 42 lat, wynoszący 13,3 proc.

Jest to w dużej mierze spowodowane wyższymi rachunkami za energię, które od przyszłego miesiąca wzrosną o 80 procent dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Opozycyjna Partia Pracy i inni krytycy oskarżają rząd o „zagubienie się w akcji” podczas lata niezadowolenia, kiedy dziesiątki tysięcy pracowników kolei, portowych i pocztowych, prawników i zbieraczy śmieci strajkowały, domagając się wyższych płac, aby móc dalej pracować. Przy wyższych kosztach.

Lider opozycji Keir Starmer powiedział: „W ciągu lata mieliśmy o wiele więcej obniżek podatków korporacyjnych w przypadku najnowszego premiera niż w przypadku kryzysu związanego z kosztami życia, a co najważniejsze, znosi wiele milionów rodzin”. Powiedział po ogłoszeniu.

„To wskazuje, że jest to dalekie od rzeczywistości i że nie jest po stronie robotników”.

Szkocki premier Nicola Sturgeon zobowiązał się do zbadania różnic politycznych w celu nawiązania dobrych stosunków roboczych.

Choć pierwsze miesiące kadencji Truss z pewnością będą zdominowane przez gospodarkę, będzie musiała także przewodzić Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej w obliczu wojny Rosji na Ukrainie, coraz bardziej asertywnych Chin i ciągłych napięć z UE w następstwie wojna. Brexit – zwłaszcza w Irlandii Północnej.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson opuszcza 10 Downing Street w Londynie na cotygodniowe pytania premiera w obu Izbach Parlamentu, środa 20 lipca 2022 r. Zacięty wyścig, aby zastąpić Borisa Johnsona jako premiera Wielkiej Brytanii, we wtorek wszedł w nieoczekiwany finał. Zostawił trzech kandydatów na lidera Partii Konserwatywnej, walczących o dwa miejsca w drugiej turze. (Powiązana prasa/Matt Dunham) (AFP)

Reakcja publiczności i cień Johnsona

Nie jest jasne, w jaki sposób konserwatywna prawicowa marka Truss, która tak dobrze radziła sobie z członkami partii, zejdzie z szerszą brytyjską opinią publiczną – zwłaszcza z tymi, którzy najbardziej potrzebują pomocy rządowej, aby ogrzać swoje domy tej zimy.

powiedział Stephen Fielding, profesor polityki i historii na Uniwersytecie Nottingham.

Johnson został zmuszony do rezygnacji po serii skandali obyczajowych, których kulminacja nastąpiła w lipcu, kiedy dziesiątki ministrów i urzędników niższego szczebla podało się do dymisji w proteście przeciwko zajmowaniu się zarzutami o niewłaściwe zachowanie seksualne przez prominentnego członka jego gabinetu.

Zarówno Truss, jak i Sunak byli kluczowymi graczami w rządzie Johnsona, chociaż Sunak zrezygnował w ostatnich dniach urzędowania Johnsona.

„Znaleźliśmy piękno”: Ogień ratuje kota po ataku rakietowym

Fielding powiedział, że rząd Truss może nie zgadzać się z wieloma, ponieważ zbytnio przypomina wyborcom o występkach Johnsona.

„W zasadzie została wybrana na Borisa Johnsona 2.0 przez członków Partii Konserwatywnej – dała jasno do zrozumienia, że ​​jest lojalnym zwolennikiem Borisa Johnsona” – powiedział Fielding.

„Myślę, że będzie jej bardzo trudno całkowicie oddzielić się od cienia Johnsona”.