Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wystrzelenie chińskiego łazika Zhurong Mars po opuszczeniu lądowiskaZdjęcie: CNSA

Nazwany na cześć starożytnego boga ognia w mitologii chińskiej, łazik Zhurong Mars, który ma 1,85 metra wysokości i około 240 kilogramów, wystartował z lądowiska i dotarł na powierzchnię Marsa o godzinie 10:40 w sobotę, na początku jego misja łazika. Global Times dowiedział się od Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej (CNSA).

Chińscy analitycy kosmiczni chwalili, że Chiny stały się drugim krajem na świecie, który z powodzeniem rozmieścił zautomatyzowany statek kosmiczny na powierzchni Marsa, łamiąc w ten sposób monopol Stanów Zjednoczonych w tej dziedzinie.

Łazik zgodnie z planem przeprowadzi wizualizację środowiskową i odkrycia naukowe w obszarze patrolu. W tym samym czasie orbiter będzie działał na orbicie przekaźnikowej, aby zapewnić stabilną komunikację przekaźnikową dla sond i patroli eksploracyjnych. Sonda działa jako stacja przekazywania danych do komunikacji między Zhurongiem a kontrolerami misji na ziemi.

W środę Zhurong przesłała za pośrednictwem orbitera pierwsze zdjęcia, które wykonała na Marsie. Obrazy przedstawiają scenę przed robotem siedzącym na lądowisku.

Chiński łazik Zhurong wysyła obrazy z Marsa.  Zdjęcie: CNSA

Chiński łazik Zhurong wysyła obrazy z Marsa. Zdjęcie: CNSA

Chiński łazik Zhurong wysyła obrazy z Marsa.  Zdjęcie: CNSA

Chiński łazik Zhurong wysyła obrazy z Marsa. Zdjęcie: CNSA

15 maja łazik Zhurong wysłał sygnały zwrotne, oznaczające udane lądowanie statku kosmicznego Tianwen-1 na Marsie. Misje Tianwen-1, pierwszej ekspedycji międzyplanetarnej w Chinach, mają na celu zbadanie morfologii i budowy geologicznej Marsa, właściwości gleby i rozmieszczenia lodu wodnego na powierzchni Marsa, składu materiałów powierzchniowych Marsa oraz właściwości Mars. Jonosfera, klimat powierzchniowy, środowisko, pole fizyczne i struktura wewnętrzna Marsa.

Płynne lądowanie sondy Tianwen-1 uczyniło Chiny trzecim krajem po Rosji i Stanach Zjednoczonych, który dokonał tego wyczynu.

Zdjęcie: Coutersy of CAST

Zdjęcie: Coutersy of CAST

READ  Horror jako kobieta przebita przez płaszczkę