Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyszukiwarka założona w garażu urosła do dominacji na świecie

Wyszukiwarka założona w garażu urosła do dominacji na świecie

Google Obchodząca dziś 25. rocznicę istnienia wyszukiwarka – opracowana przez dwóch młodych Amerykanów w garażu – wywarła tak ogromny wpływ na życie codzienne, jak niewiele innych wynalazków w historii ludzkości.

Stała się najpopularniejszą witryną internetową na świecie, a termin „Wystarczy Google to” jest obecnie częścią codziennego języka. Wartość spółki dominującej Alphabet wynosi obecnie 1,7 biliona dolarów (2,6 biliona dolarów australijskich).

Oto spojrzenie na początki technologicznego giganta i jego przyszłość.

Google zostało założone 4 września 1998 roku przez dwóch młodych amerykańskich twórców technologii. (AP)

W 1995 roku założyciele Google, Larry Page i Sergey Brin, spotkali się na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, gdzie absolwent Brin oprowadził przyszłego studenta Page.

Rok później duet rozpoczął pracę nad nową wyszukiwarką internetową. Początkowo wyszukiwarka była znana jako BackRub, ponieważ opierała się na linkach zwrotnych w celu oszacowania znaczenia witryn.

Nazwa, która później stała się Google, pochodzi od słowa „googol” – określenia liczby jeden, po której następuje 100 zer.

4 września 1998 r. Page i Brin złożyli dokumenty w stanie Kalifornia w celu oficjalnego założenia firmy Google.

Pierwsze zarejestrowane wyszukiwanie w Google miało miejsce w tym roku, kiedy Page i Brin wykazali dokładność Google w porównaniu z innymi wyszukiwarkami.

Próbując zaimponować słynnemu naukowcowi z Doliny Krzemowej Johnowi Hennessy’emu, poprosili go o wpisanie nazwiska Gerharda Kaspera, który był wówczas rektorem Uniwersytetu Stanforda.

Współzałożyciele Google, Sergey Brin (po lewej) i Larry Page. (AP Photo/Paul Skouma) (AP)

Poprzednie wyszukiwanie w konkurencyjnej wyszukiwarce AltaVista zwróciło wyniki dotyczące filmu dla dzieci z 1995 roku Casper, przyjazny duch, Jednak Hennessy był zszokowany i zachwycony, gdy Google zwrócił linki do człowieka Gerharda Kaspera.

W 1999 roku Page i Brin przenieśli swoją firmę z garażu w Kalifornii do nowoczesnych biur w Mountain View w Kalifornii.

Przez następne dwie dekady Google dywersyfikował się w niemal każdym obszarze technologii.

Wprowadziła i nabyła niezliczone produkty i usługi, w tym smartfony, oprogramowanie, sprzęt, samochody autonomiczne i YouTube.

Wyszukiwarka ChatGPT oparta na sztucznej inteligencji została nazwana „Google Killer” (Reuters/Dado Rovik) (Reuters)

Ekspert ds. technologii Mark Sanderson z Uniwersytetu RMIT w Melbourne uważa, że ​​pomimo rozwoju sztucznej inteligencji trudno będzie przełamać dominację Google.

„Systemy generatywne popełniają błędy, mają halucynacje i popełniają błędy. Użytkownicy wyszukiwarek mają również bardzo niską tolerancję na błędy. ” Powiedział 9news.com.au.

„Dlatego uważam, że musi być bardziej precyzyjny, zanim będzie mógł zostać powszechnie przyjęty”.