Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wzrost PKB Polski spowalnia w II kwartale 2022 r.

Wzrost PKB Polski spowalnia w II kwartale 2022 r.

Według nowych danych GUS produkt krajowy brutto (PKB) Polski wzrósł w drugim kwartale o 5,3%, znacznie poniżej oczekiwań rynkowych. Oznacza to, że polska gospodarka znacznie zwolniła po wzroście o 8,5% w I kwartale 2022 r., w porównaniu z prognozą 6% przez analityków.

W ujęciu kwartalnym polska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale o 2,3%. Był to najgorszy odczyt od 1996 r., z wyłączeniem drugiego kwartału 2020 r., kiedy gospodarka została sparaliżowana przez ograniczenia związane z pandemią.

Szczegółowe dane o strukturze PKB zostaną opublikowane przez państwową agencję GUS pod koniec sierpnia. Pokaże, co przyczyniło się do spowolnienia aktywności gospodarczej w Polsce.

Kilka kluczowych sektorów polskiej gospodarki, takich jak budownictwo i handel detaliczny, rosło wolniej niż oczekiwali analitycy w czerwcu, ostatnim miesiącu II kwartału, jak wynika z dostępnych już danych. Walczy z rosnącymi cenami i bardzo napiętym rynkiem pracy.

Badanie przemysłu na początku tego miesiąca pokazało również, że spadek w sektorze pogorszył się w lipcu. Ekonomiści powszechnie szacują, że bieżący kwartał będzie słabszy niż poprzedni, a jeśli te prognozy się sprawdzą, Polska czeka recesja techniczna, rozumiana jako dwa kolejne kwartały spadku PKB.

„Gospodarka zaczęła już gwałtownie spadać w drugim kwartale 2022 roku” – napisał na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista Banku PKO BP. „Spadek aktywności gospodarczej pogłębi się pod koniec 2022 r…. Dalszy głęboki spadek złotego jest groźniejszy niż decyzja NBP. [National Bank of Poland] Cykl podwyżek stóp procentowych.

Polska zmagała się w ostatnich miesiącach z wysoką inflacją, która w lipcu wyniosła 15,6%, najwyższa od marca 1997 roku. W odpowiedzi na szybko rosnące ceny Narodowy Bank Polski rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych. Teraz 6,5%, najwyższy poziom od lutego 2005 r.

READ  Polska dostaje zielone światło od UE dla pierwszej transzy funduszu ratunkowego w wysokości 5,1 miliarda euro

Jednocześnie stopa bezrobocia w Polsce W czerwcu spadła do 4,9%Najniższa liczba od 1990 r., kiedy kraj wychodził z komunizmu.

Stopa bezrobocia w Polsce należy do najniższych w UE, a najnowsze dane Eurostatu za maj pokazują, że tylko Czechy i Malta mają niższe poziomy.

Główne zdjęcie kredytowe: Aleksander Isreb / Pexels.com