Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Xi Jinping składa niespodziewaną wizytę w Tybecie, pierwszą od ponad 30 lat chińskiego przywódcy

Prezydent Chin Xi Jinping złożył niespodziewaną wizytę w politycznie wrażliwym regionie Tybetu, pierwszą od ponad 30 lat chińskiego przywódcy.

Dwudniowa wizyta została ujawniona dopiero w piątek ze względu na zagrożenia bezpieczeństwa podróży.

Xi udał się w środę do Nyingchi, a następnego dnia wsiadł do pociągu do tybetańskiej stolicy Lhasy wzdłuż odcinka linii kolejowej, która została zbudowana, aby połączyć górzysty region przygraniczny z prowincją Syczuan.

Podczas pobytu w Lhasie w czwartek Xi starał się „poznać pracę nad sprawami etnicznymi i religijnymi, zachowaniem starożytnego miasta, a także dziedzictwem i ochroną kultury tybetańskiej” – powiedział Xinhua.

Odwiedził klasztor i dziedziniec Pałacu Potala, tradycyjnego domu duchowego przywódcy buddyzmu tybetańskiego, Dalajlamy, który przebywa na wygnaniu i który został opisany przez Pekin jako niebezpieczny separatysta.

Państwowa telewizja CCTV pokazała, jak Tybetanka ociera łzy, gdy dołączyła do tłumu ludzi w tradycyjnych strojach i entuzjastycznie biła brawo na powitanie pana Xi.

Żołnierze patrolujący Lhasę
Pałac Potala w Lhasie był tradycyjnym domem Dalajlamy, zanim uciekł na wygnanie w 1959 roku.(

Reuters/Kyodo, zdjęcie pliku

)

Xi poinstruował lokalnych urzędników regionalnych, aby pracowali dla ludzi w Tybecie, aby bardziej utożsamiali się z „wielką ojczyzną, Chińczykami, chińską kulturą, Chińską Partią Komunistyczną i socjalizmem z chińskimi cechami”, jak twierdzi Xinhua.

Powiedział też, że tylko wtedy, gdy ludzie „podążą za partią”, można osiągnąć „odmłodzenie narodu chińskiego”.

Pekin wysłał wojska do Tybetu w 1950 roku, co oficjalnie określa jako pokojowe wyzwolenie, i utrzymuje silną obecność sił bezpieczeństwa w regionie, który był podatny na niepokoje.

Ostatnim chińskim przywódcą, który oficjalnie odwiedził region, był Jiang Zemin w 1990 roku.

Gwałtowne starcie w 2008 roku między chińską policją a tybetańskimi mnichami w rocznicę 14. wyjścia Dalajlamy z Tybetu pozostawiło władze lokalne w niepewności przez wiele lat, czy odwiedzający go przywódca chiński przywita go, czy będzie bezpieczny, powiedział Yang Zhaohui, profesor polityki na Uniwersytecie Pekińskim, powiedziała.

Powiedział, że duża wysokość Tybetu, która może negatywnie wpłynąć na przywódców nieznających klimatu, była kolejnym powodem, dla którego czołowi chińscy przywódcy rzadko odwiedzają Tybet.

Xi był ostatnio w Tybecie w 2011 roku, kiedy był wiceprezydentem.

Dalajlama sygnalizuje podczas publicznego spotkania.
Dalajlama mieszka na wygnaniu w Indiach od 1959 roku. (

Adel Halim: Reuters

)

W ostatnich latach Chiny zacieśniły kontrolę nad klasztorami buddyjskimi i rozszerzyły edukację w języku chińskim, a nie tybetańskim.

Krytycy takiej polityki są rutynowo zatrzymywani i mogą otrzymać długie wyroki więzienia, zwłaszcza jeśli zostaną skazani za związek z 86-letnim Dalajlamą, który mieszka na wygnaniu w Indiach od czasu ucieczki z Tybetu podczas nieudanego powstania przeciwko chińskim rządom w 1959 roku.

Chiny nie uznają samozwańczego tybetańskiego rządu emigracyjnego z siedzibą w położonym na zboczu wzgórza mieście Dharmsali i oskarżają Dalajlamę o próbę oddzielenia Tybetu od Chin.

Tymczasem turystyka krajowa znacznie się rozwinęła w regionie w ciągu dziewięciu lat urzędowania Xi, a także powstały nowe lotniska, linie kolejowe i autostrady.

Wizyta Xi zbiegła się z 70. rocznicą podpisania 17-punktowego porozumienia, które ugruntowało chińską kontrolę nad Tybetem, który według wielu Tybetańczyków był de facto niezależny przez większość swojej historii.

Dalajlama mówi, że został zmuszony do podpisania dokumentu i od tego czasu go odrzucił.

Wiąże się to również z pogarszającymi się relacjami między Chinami a Indiami, które dzielą długą, ale sporną granicę z Tybetem.

Zeszłoroczne śmiertelne konfrontacje sił indyjskich i chińskich wzdłuż ich spornej granicy na dużych wysokościach radykalnie zmieniły i tak już napięte stosunki między dwoma uzbrojonymi w broń nuklearną sąsiadami.

Wygląda na to, że skłoniło to indyjskiego premiera Narendrę Modiego do pogratulowania Dalajlamie z okazji jego urodzin w tym miesiącu na Twitterze. Powiedział, że rozmawiał z nim również przez telefon.

To był pierwszy raz, kiedy Modi publicznie potwierdził swoją rozmowę z Dalajlamą, odkąd został premierem w 2014 roku.

Ładowanie

W oświadczeniu Międzynarodowa Kampania na rzecz Tybetu w Obronie Chin określiła wizytę Xi jako „wskazówkę, jak wysoko Tybet znajduje się w chińskich rozważaniach politycznych”.

Sposób organizacji wizyty i „całkowity brak bezpośrednich relacji z wizyty w mediach rządowych wskazuje, że Tybet pozostaje drażliwą kwestią i że władze chińskie nie ufają jego legitymizacji wśród narodu tybetańskiego”, Waszyngton DC- na podstawie grupy powiedział.

AFP/Reuters

READ  Użytkownik Google Earth odkrył „strasznych mężczyzn stojących w kręgu” w opuszczonym mieście duchów