Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Yoon wyjeżdża na sześciodniową wycieczkę na szczyt NATO, odwiedza Polskę

Yoon wyjeżdża na sześciodniową wycieczkę na szczyt NATO, odwiedza Polskę

Kim Tae-hyo, główny zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, przedstawił szczegóły wizyty prezydenta Yoon Sok-yula na Litwie w ramach przyszłotygodniowego szczytu NATO-Polska na konferencji prasowej w Kancelarii Prezydenta w Yongsan w czwartek. [JOINT PRESS CORPS]

Kancelaria Prezydenta poinformowała w czwartek, że w najbliższy poniedziałek prezydent Yun Sok Yul wyruszy w sześciodniową podróż na Litwę na szczyt NATO oraz do Polski na oficjalną wizytę.

Wojna na Ukrainie, współpraca NATO-Indo-Pacyfiku i pojawiające się zagrożenia dla bezpieczeństwa będą jednymi z głównych tematów rozmów Yoon z przywódcami na spotkaniu w Wilnie, powiedział w gazecie Kim Tae-hyo, główny zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. Odprawa w Kancelarii Prezydenta Yongsan.

Yun odwiedzi Wilno od poniedziałku do środy, by drugi rok z rzędu wziąć udział w szczycie NATO i odbyć serię dwustronnych i wielostronnych spotkań z zagranicznymi przywódcami.

W czerwcu 2022 roku Yoon został pierwszym prezydentem Korei, który wziął udział w szczycie NATO po tym, jak został zaproszony do udziału jako kraj partnerski w spotkaniu, którego gospodarzem był Madryt w Hiszpanii.

Na marginesie tegorocznego szczytu Yoon prawdopodobnie przeprowadzi dwustronne rozmowy z japońskim premierem Fumio Kishidą.

Biuro prezydenta poinformowało w czwartek, że obie strony koordynują szczegóły szczytu, który ma miejsce, gdy obie strony wznowiły „dyplomację wahadłową” na początku tego roku.

Oczekuje się, że ruch Japonii w kierunku odprowadzania oczyszczonych ścieków z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima znajdzie się na porządku dziennym, jeśli dojdzie do skutku, ponieważ Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opublikowała na początku tego tygodnia raport wspierający plan Japonii.

We wtorek Yoon spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

We wtorek weźmie też udział w kolacji dla sojuszników z NATO i krajów partnerskich, której gospodarzem będzie prezydent Litwy.

Yun ma odbyć osobne spotkanie z przywódcami Japonii, Australii i Nowej Zelandii lub krajów partnerskich Azji i Pacyfiku (AP4) w środę. Yoon będzie moderatorem szczytu AP4, który odbywa się po raz drugi po Madrycie w ubiegłym roku.

READ  WWE Hall of Famer je kolację w restauracji Syracuse ze starym przyjacielem z czasów wrestlingu

Oczekuje się również, że Yun zorganizuje dwustronne szczyty z przywódcami co najmniej pięciu krajów, w tym z Holandią, Norwegią i Litwą, podało jego biuro.

„Na szczycie NATO prezydent Yoon podzieli się wkładem Korei w pokój na Ukrainie, który jest jedną z najważniejszych kwestii społeczności międzynarodowej, aby konkretnie zrealizować naszą globalną dyplomację odpowiedzialności” – powiedział Kim.

Dodał, że Yoon przedstawi swoją wizję wzmocnienia współpracy między Koreą a NATO, a także AP4 i krajami partnerskimi NATO.

„Zacieśnimy współpracę z NATO, największym na świecie sojuszem wojskowym, przeciwko eskalacji zagrożeń nuklearnych i rakietowych ze strony Korei Północnej, a także wyślemy zjednoczone ostrzeżenie społeczności międzynarodowej, że jej nielegalne działania nie będą tolerowane” – dodał Kim.

Oczekuje się również, że Korea Południowa i NATO przyjmą nowe dwustronne umowy o współpracy w 11 obszarach, w tym w zakresie nierozprzestrzeniania, bezpieczeństwa cybernetycznego i nowych technologii.

Yoon będzie towarzyszyć Pierwszej Damie Kim Kyun Hee podczas podróży, która zabierze ich również z oficjalną wizytą do Polski rozpoczynającą się w środę wieczorem czasu lokalnego na dwustronnym szczycie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Jak informuje Konfederacja Przemysłu Koreańskiego, w wizycie prezydenta w Polsce będzie towarzyszyć 89-osobowa delegacja branżowa.

W skład delegacji wchodzą dyrektorzy generalni 24 głównych konglomeratów, w tym prezes LG Kuo Kwangmo, wiceprezes Hanwha Group Kim Dong-kwan, prezes LS Koo Ja-eun Group oraz Han Jung-hee, wiceprezes Samsung Electronics. Reszta to średnie i małe firmy oraz organizacje gospodarcze.

Do głównych koreańskich firm zbrojeniowych uczestniczących należą Hyundai Rotem, który eksportuje czołgi K2 Black Panther do Polski, oraz Hanwha Aerospace, który dostarcza samobieżne haubice K9 i wielokrotne wyrzutnie rakiet Chunmoo.

Podczas podróży Yoon ma spotkać się z koreańskimi mieszkańcami Warszawy i odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza.

Yoon weźmie udział w oficjalnej ceremonii powitalnej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w czwartek i odbędzie dwustronny szczyt z Dudą, a następnie wspólny briefing prasowy.

READ  Impreza urodzinowa Warrena dla magazynu Sponge – McComb Daily

W piątek Yoon i Doda wezmą udział w Koreańsko-Polskim Forum Biznesowym. Yoon spotka się także z polskimi przywódcami politycznymi i porozmawia ze studentami UW.

Będzie to pierwsza wizyta prezydenta Korei w Polsce od 14 lat. Ówczesny prezydent Lee Myung-bak odwiedził Polskę w 2009 roku.

Oba kraje obchodzą w tym roku dziesiątą rocznicę strategicznego partnerstwa. Polska wystosowała zaproszenie do Yoon i Pierwszej Damy Kim na wizytę w czerwcu 2022 r.

Kim, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że oczekiwane rezultaty tej wizyty obejmują wzmocnienie międzynarodowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, rozszerzenie współpracy w łańcuchu dostaw i naciskanie na dyplomację, aby zwiększyć kandydaturę Busan na World Expo 2030.

„Polska jest najbliższym sąsiadem Ukrainy iw przyszłości stanie się ośrodkiem projektów odbudowy” — powiedział Choi Sang-mook, starszy prezydencki sekretarz ds. . Umowa z Polską.

Zapytany, czy Yun mógłby złożyć wizytę na Ukrainie, która graniczy z Litwą i Polską, i spotkać się podczas podróży z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, urzędnik prezydencki powiedział dziennikarzom, że „obecnie nie ma planów osobnej wizyty na Ukrainie ani szczytu”.

Napisane przez Sarę Kim [[email protected]]