Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Yoram Gross: Google Doodle o australijskim reżyserze, animatorze i scenarzyście w jego 95. urodziny

Wszystkiego najlepszego Yoram Gross!

Dziś Google obchodzi 95. rocznicę urodzin urodzonego w Polsce australijskiego reżysera, scenarzysty, producenta i giganta animacji Yorama Grossa (Joram Jerzy Gross). Ocalał z Holokaustu i stał się twórczym mózgiem niektórych z najsłynniejszych kreskówek Australii. Pokolenia urzekały opowieściami, które wykraczają poza zwykłą rozrywkę, ponieważ każde z nich przekazywało lekcję z życia pełnego optymizmu i pokonywania przeciwności.

Tego dnia Yoram „Jerzy” Gross urodził się w żydowskiej rodzinie w 1926 roku w Krakowie. Gross studiował muzykę i muzykologię na Uniwersytecie Krakowskim. „Chciałem tylko zagrać Chopina” – powiedział.

Do branży filmowej związał się w 1947 roku w Krakowie, kiedy w wieku dwudziestu lat został jednym z pierwszych uczniów Jerzego Toeplitza. Toeplitz założył Polski Instytut Filmowy (założył także Szwajcarski Instytut Filmowy oraz na zaproszenie rządu federalnego założył Australijską Szkołę Filmu i Telewizji). Gross rozpoczął karierę jako asystent polskich reżyserów Eugeniusza Cekalskiego i Leonarda Pukczkowskiego oraz holenderskiego reżysera Jorisa Ivensa. Studiował scenopisarstwo pod kierunkiem Karla Fuhrmanna.

Po zbliżającym się upadku polskiego przemysłu filmowego w czasie II wojny światowej Gross pracował jako asystent przy swoim pierwszym filmie w 1947 roku. W 1950 roku przeniósł się do Izraela, gdzie jego niezależna twórczość filmowa zyskała międzynarodową sławę, zwłaszcza w Australii.

Odpowiadając na pochwały żarliwych australijskich krytyków, wyemigrował w 1968 roku, by rozwijać swój repertuar produkcyjny, zakładając wraz z żoną Sandrą Gross Studio Filmowe Yoram Gross. Aby zaradzić brakowi australijskich filmów dla dzieci, Gross połączył animację z żywym tłem — technika, która stała się jego znakiem rozpoznawczym — i wyprodukował pełnometrażowy film animowany „Kropka i kangur” z 1977 r. Ta kwintesencja australijskiej opowieści stała się pierwszą w kraju animacją, która odniosła sukces komercyjny. funkcja.

Znakomity odbiór filmu przygotował Grossa do stworzenia imperium rodzinnych animowanych seriali telewizyjnych. Jego prace były od tego czasu emitowane w ponad 70 krajach i nadal bawią i inspirują miliony dzięki ukochanym postaciom, takim jak Blinky Bill, psotna koala. Gross i jego spuścizna żyją dzięki Yoram Gross Animation Award, dorocznej nagrodzie przyznawanej najlepszemu filmowi animowanemu na Festiwalu Filmowym w Sydney.

READ  Film kulturalny tygodnia Euronews: „Zielona Granica”

Źródło: Wikipedia, Google Doodle

Przeczytaj także: Dzień Niepodległości Azerbejdżanu 2021: Google Doodle uhonoruje 30 lat niepodległości