Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Z badań wynika, że ​​skład diety wpływa na zdrowie i zachowanie potomstwa

W badaniu podkreślono znaczenie składu odżywczego, a nie tylko kalorii, w kształtowaniu zdrowia i zachowań przyszłych pokoleń.

Nowe badania opublikowane w Nature Communications pokazują, że równowaga makroskładników odżywczych w diecie samców myszy odgrywa kluczową rolę w określaniu poziomu zachowań lękowych u synów i zdrowia metabolicznego córek. W badaniu podkreślono, w jaki sposób skutki diety przekazywane są z pokolenia na pokolenie za pośrednictwem plemników ojca, co może wpływać na ryzyko chorób metabolicznych i zaburzeń nastroju u potomstwa. Poprzednie badania wykazały, że dieta samca myszy może wpływać nie tylko na jego zdrowie reprodukcyjne, ale także na zdrowie potomstwa, wpływając na metabolizm, zachowanie i podatność na choroby takie jak rak. Nie jest jednak jasne, czy zróżnicowane diety mogą mieć różny wpływ na zdrowie potomstwa, w zależności od składu diety ojca przed ciążą.

Projekt badania i wyniki

Badanie przeprowadzili naukowcy z międzynarodowego konsorcjum GECKO, a główni badacze z Kopenhagi, Sydney i Chicago. Samce myszy karmiono jedną z dziesięciu diet różniących się białkiem, tłuszczem i węglowodanami przed kryciem z samicami na standardowej diecie. Następnie zbadano zachowanie i fizjologię powstałego potomstwa.

Skład żywieniowy i zdrowie potomstwa

Badanie wykazało, że samce myszy karmione dietą niskobiałkową i wysokowęglowodanową częściej rodziły potomstwo płci męskiej ze zwiększonym poziomem lęku. I odwrotnie, samce myszy na diecie wysokotłuszczowej częściej rodziły córki z wyższym poziomem tkanki tłuszczowej i objawami chorób metabolicznych. Co ciekawe, mężczyźni na diecie niskobiałkowej spożywali ogólnie więcej pożywienia, co sugeruje, że ilość kalorii i skład makroskładników w diecie wpływają na zdrowie potomstwa.

Znaczenie wyników

W badaniu podkreślono znaczenie składu odżywczego, a nie tylko kalorii, w kształtowaniu zdrowia i zachowań przyszłych pokoleń. Odkrycia podkreślają potencjał ukierunkowanych wytycznych żywieniowych dla przyszłych rodziców w zakresie zmniejszania ryzyka chorób metabolicznych i zaburzeń nastroju u potomstwa. Badania umożliwiają także zbadanie mechanizmów molekularnych leżących u podstaw tych międzypokoleniowych skutków wpływających na zdrowie ludzkie.

READ  Czy potrafisz przejść przez prawdziwy tunel i żyć?

Przyszłe trendy

Chociaż badanie przeprowadzono na myszach, toruje ono drogę do dalszych badań nad zaangażowanymi mechanizmami molekularnymi. Szersza seria badań w ramach konsorcjum GECKO ma na celu zbadanie podobnych skutków u ludzi i innych ssaków w instytucjach partnerskich. Ostatecznie badanie ma na celu stworzenie spersonalizowanych zaleceń dietetycznych dla przyszłych rodziców, aby poprawić wyniki zdrowotne przyszłych pokoleń.