Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Z Polski do Pelosi: podróż Zełenskiego o wysokim poziomie bezpieczeństwa do Waszyngtonu

WASHINGTON, 21 grudnia (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął we wtorek późnym wieczorem niespodziewaną podróż do Polski, swoją pierwszą zagraniczną podróż do Waszyngtonu od czasu inwazji na ten kraj 300 dni temu.

Następnego ranka dotarł do Przemyśla w południowej Polsce, gdzie widziano go na dworcu kolejowym w towarzystwie ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink, jak wynika z materiału z prywatnego nadawcy TVN.

Wizyta Zełenskiego była planowana od kilku dni i zorganizowana w tajemnicy ze względu na obawy o jego bezpieczeństwo, ale szczegóły zostały opublikowane we wtorek przez reportera amerykańskiej gazety Punchbowl News.

W Polsce wszedł na pokład samolotu rządu USA w środę po południu EST (1700 GMT) w Joint Base Andrews w stanie Maryland, około 12 mil na południowy wschód od Waszyngtonu.

Pojechał konwojem do Blair House, prezydenckiego pensjonatu przy Pennsylvania Avenue, a po odświeżeniu się po podróży pojechał do pobliskiego Białego Domu, gdzie powitali go prezydent Joe Biden i jego żona Jill Biden.

Zamiast garnituru i krawata Zełenski miał na sobie swój charakterystyczny zielony sweter i bojówki.

Nie ma „matematycznego wzoru” na dokładny dzień, w którym Zełenski miał odbyć podróż, powiedział dziennikarzom wysoki rangą urzędnik administracji Bidena, ale podróż jest „dużym zastrzykiem rozpędu i witalności” dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Kiedy nastaje zima.

Administracja ściśle konsultowała się z Zełenskim w sprawie „parametrów bezpieczeństwa”, które pozwoliłyby mu opuścić Ukrainę, krótko odwiedzić Stany Zjednoczone, a następnie wrócić, powiedział urzędnik, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości.

„Oczywiście, to była jego decyzja. Doszedł do wniosku, że te parametry bezpieczeństwa zostały spełnione. Zgodziliśmy się z tym, czego chciał, więc odpowiednio to wdrażamy” – powiedział urzędnik.

READ  Europosłowie podejmują działania przeciwko Komisji Europejskiej w Polsce i na Węgrzech | Unia Europejska

Rakiety Patriot w pakiecie pomocowym

Ukraina znalazła się w ostatnich tygodniach pod intensywnym rosyjskim bombardowaniem rakietowym i dronem, które zakłóciło jej infrastrukturę energetyczną, pozostawiając miliony ludzi bez prądu i bieżącej wody w okresie zimowym. Ukraina zazwyczaj doświadcza długich, mroźnych zim, ze średnimi temperaturami o kilka stopni poniżej zera i najniższymi temperaturami do -20 stopni Celsjusza.

Kilka minut przed przybyciem Zełenskiego Departament Stanu USA ogłosił ostatnią rundę pomocy obronnej dla Ukrainy o wartości 1,85 miliarda dolarów, w tym pociski Patriot, uważane za jeden z najbardziej zaawansowanych amerykańskich systemów obrony powietrznej.

W Białym Domu Zełenski rozmawiał z Bidenem i jego czołowymi doradcami ds.

Następnie udał się na Kapitol, aby spotkać się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i innymi prawodawcami oraz przemawiać na wspólnej sesji Senatu i Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Krótsza niż 12-godzinna wizyta Zełenskiego w ciągu ostatnich dwóch tygodni nastąpiła po tym, jak obaj przywódcy rozmawiali o Zełenskim w rozmowie telefonicznej 11 grudnia. Amerykański urzędnik powiedział, że Biały Dom wystosował do niego oficjalne zaproszenie trzy dni później.

Zełenski przyjął zaproszenie w miniony piątek, a wizytę potwierdzono w niedzielę.

Na konferencji prasowej Biden powiedział, że wizyta Zełenskiego była ważna, aby „spojrzeć ci w oczy”.

„Prezydencie Zełenski, jestem zaszczycony mogąc powitać pana z powrotem w Białym Domu” – powiedział Biden.

Reportaż Steve’a Hollanda, Kanishki Singha i Humery Pamuka; Montaż przez Kierana Murraya i Granta McCoola

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.