Jak wynika z nowego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, opublikowanego w przyszłym miesiącu przed 20. rocznicą przystąpienia Polski do UE, Polacy są średnio o 40% bogatsi, niż byliby, gdyby nasz kraj nie wszedł do UE.
Analitycy PIE obliczyli, że PKB Polski na mieszkańca w ujęciu parytetu siły nabywczej – miary aktywności gospodarczej uwzględniającej wielkość populacji kraju i koszty życia – w 2022 r. byłby o 39,6% wyższy niż gdyby kraj nie miał dołączył do UE.
Instytut ustalił, że spośród ośmiu wschodnich państw członkowskich, które przystąpiły do UE w 2004 r., jedynie Litwa (60,3%) otrzymała wyższą składkę z tytułu członkostwa w UE niż Polska. Na kolejnych miejscach znalazły się Łotwa (32,2%), Słowacja (18,2%), Węgry (13,4%), Czechy (8,4%), Estonia (0,4%) i Słowenia (0,1%).
Do stworzenia modelu umożliwiającego wyliczenie korzyści z członkostwa w UE PIE wykorzystało tzw. metodę kontroli syntetycznej, która zakłada utworzenie scenariusza kontrfaktycznego w oparciu o reprodukcję badanego kraju wśród krajów o podobnych cechach, które pozostały . poza Unią Europejską.
Jej analitycy ustalili, że średnioroczny wzrost PKB na mieszkańca w Polsce według parytetu siły nabywczej w latach 2004–2022 wynoszący 4,2% byłby o około 1,7 punktu procentowego niższy, gdyby Polska kontynuowała rozwój poza UE.
„Gdyby Polska pozostała poza UE, poziom życia Polski mierzony PKB na mieszkańca pozostałby niezmieniony [in 2022] Na tym samym poziomie, co w latach 2014-2015.
Dla krajów, które przystąpiły do UE w 2004 roku, „jednym z najważniejszych czynników, które wpłynęły na rozwój gospodarczy w naszym regionie, było przystąpienie do unijnych łańcuchów dostaw” – powiedział Marek Wasiński, szef Zespołu Gospodarki Globalnej w PIE.
Dodał: „Doprowadziło to do napływu inwestycji zagranicznych, pięciokrotnie zwiększyło wartość eksportu towarów i zwiększyło poziom ich rozwoju”.
„Integracja z Unią Europejską uczyniła Europę Środkową centrum eksportu” – kontynuował Wassinski. Choć większość produktów i usług trafiała do UE, niemal połowa wartości dodanej ostatecznie trafiła – także poprzez eksport pośredni – na rynki całego świata.
Z nowego raportu wynika, że Polska jest największym beneficjentem gospodarczym członkostwa w UE spośród wschodnich państw członkowskich, które przystąpiły do bloku od 2004 roku.
W tym okresie jego gospodarka podwoiła się, przewyższając wszystkie inne kraje regionu https://t.co/keCA2fZlHV
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 3 kwietnia 2024 r
Międzynarodowy Instytut Edukacji zauważa, że we wszystkich ośmiu krajach regionu wskaźniki mierzące jakość życia znacznie wzrosły w ciągu ostatnich dwóch dekad.
W przypadku Polski średnia długość życia wzrosła w 2022 r. do 77 lat z 75 lat w 2004 r., średnia liczba lat spędzonych w szkole do 15,9 lat z 14,8 lat, a dochód na mieszkańca w przeliczeniu na parytet siły nabywczej wzrósł do 35 151 dolarów z 17 708 dolarów w 2004 roku.
„Ponadto ryzyko ubóstwa spadło poniżej średniej UE w pięciu z ośmiu objętych badaniem państw członkowskich, a postrzeganie korupcji spadło wszędzie z wyjątkiem Węgier i Słowenii” – napisano IIE.
W opublikowanym w zeszłym miesiącu raporcie analitycy Polskiego Banku Pekow obliczyli, że w ciągu ostatnich 20 lat Polska odnotowała najwyższy skumulowany wzrost realnego PKB spośród wschodnich państw członkowskich, które przystąpiły do bloku od 2004 r., przy czym PKB kraju podwoił się w okresie od 2004 r. do 2022. .
Ekonomista @pwlbukowski Podważa sześć mitów na temat nierówności w Polsce, m.in.:
1. Nierówność dochodów jest niska jak na standardy europejskie
2. Wzrost gospodarczy „podnosi wszystkie łodzie jednakowo”
3. Ekonomiczna różnica między płciami jest niewielkaCały artykuł przeczytasz tutaj ⬇️ https://t.co/ShOgrL75Dx
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 stycznia 2024 r
Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Adama Borkowskiego/Usuń rozpryski
Alicia Ptak jest starszą redaktorką Notes z Polski i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu