Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zachód powinien wywołać rewolucję gospodarczą na Ukrainie

Kontrast z innymi byłymi państwami sowieckimi lub satelitami jest bolesny. Polski PKB per capita wzrósł z 1700 dolarów w 1990 roku do 15650 dolarów. Estonia wzrosła z 3100 dolarów na mieszkańca w 1995 roku do 23300 dolarów obecnie. Dla porównania, Ukraina spadła z 1597 USD w 1990 r. do 3726 USD.

Kiedy stary Związek Radziecki się rozpadł, nie było dużej różnicy między Ukrainą a jej sąsiadami, ale od tamtego czasu radzi sobie fatalnie. A jednak według wszelkich obiektywnych standardów powinien to być kraj szybko rozwijający się.

Jego populacja jest w dużej mierze młoda i dobrze wykształcona i znajduje się na skrzyżowaniu zamożnej Europy i szybko rozwijającej się Azji, z dużą ilością zasobów naturalnych. Przy odpowiedniej polityce i pewnej pomocy powinna być w stanie rozwijać się przynajmniej tak szybko, jak Polska czy Estonia.

Są trzy miejsca, od których można zacząć. Najpierw usuń bariery handlowe. Ukraina ma już umowę z UE, która jest przenoszona na Wielką Brytanię.

Powinniśmy pójść o krok dalej i usunąć wszelkie bariery i cła z krajem. Powinniśmy importować dużo żywności, zwłaszcza pszenicy, ale także towarów.

Ponadto powinniśmy złagodzić przepisy imigracyjne. Wszyscy wiemy, że Wielka Brytania potrzebuje więcej pracowników, a pieniądze, które zarobiliby Ukraińcy i zdobyte przez nich umiejętności, pomogłyby jej szybciej się rozwijać (w końcu to zadziałało dla Polski, z korzyścią dla obu krajów).

Następnie powinny nastąpić masowe inwestycje wewnętrzne. Firmy europejskie, a przede wszystkim brytyjskie, powinny zamienić Ukrainę w centrum produkcyjne dla kontynentu. Ma dużo ziemi i wykwalifikowanych pracowników, a koszty transportu są niskie w porównaniu z rywalami: z Kijowa do Berlina jest tylko 1300 km.

Wreszcie powinniśmy pomóc w reformach wewnętrznych. Ukraina musi wyzwolić się z katastroficznego modelu rabunkowego kapitalizmu Putina i stworzyć prawdziwie żywe, wolne rynki, które dają przedsiębiorcom szansę na budowanie nowych gałęzi przemysłu. Polacy i Czesi zrobili to znakomicie. Nie ma powodu, dla którego Ukraińcy mieliby nie mieć takiej szansy.

READ  Contec zbiera 15 milionów euro na zwiększenie wysiłków na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym