Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie: Którzy światowi przywódcy zmierzają do Chin (nie Biden)?

Większość światowych przywódców biorących udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 w Pekinie będzie przywódcami niedemokratycznych rządów, po bojkotach dyplomatycznych ze strony większości zachodniego świata.

Prezydent Joe Biden odmówił wdrożenia pełnego bojkotu igrzysk, zamiast wysyłać sportowców, zapewniając jednocześnie urzędnikom państwowym pozostanie w Stanach Zjednoczonych.

Bojkoty dyplomatyczne zostały ogłoszone w odpowiedzi na ciągłe naruszenia praw człowieka w Chinach, w tym internowanie ponad miliona ujgurskich muzułmanów w regionie Sinciang.

Bojkot jest szeroko wspierany w całych Stanach Zjednoczonych, m.in ankieta z Pew Research Center pokazując, że 46% Amerykanów popiera bojkot, a tylko 22% się sprzeciwia. Większość respondentów była nieświadoma lub niewiele wiedziała o bojkocie, a około 45% stwierdziło, że nic o nim nie słyszało.

Podobne bojkoty dyplomatyczne ogłosiły Kanada, Australia, Wielka Brytania, Tajwan, Litwa, Dania, Holandia, Nowa Zelandia, Japonia, Niemcy, Szwajcaria, Słowenia, Austria, Szwecja i Belgia.

Pozostawia w tyle wiele krajów rządzonych przez dyktatorów – z osobliwym dodatkiem Polski, demokratycznego i rozwijającego się gospodarczo kraju w Unii Europejskiej.

Oto kto będzie

Oto niektórzy ze światowych liderów udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

  • Prezydent Rosji Władimir Putin
  • Książę koronny Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al Saud z Arabii Saudyjskiej
  • Premier Pakistanu Imran Khan
  • Prezydent Serbii Aleksandar Vučić
  • Emir Szejk Tamim bin Hamad Al Thani Kataru
  • Prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev
  • Prezydent Kirgistanu Sadyr Zhaparov
  • Prezydent Egiptu Abdel Fattah Al-Sisi
  • Prezydent Abdulla Shahid ze Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych
  • Król Kambodży Norodom Sihamoni
  • Papua Nowa Gwinea Premier James Marape
  • Księżniczka Maha Chakri Sirindhorn z Tajlandii
  • Mongolski premier L. Oyun-Erdene
  • Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso Mendoza
  • Wielki Książę Luksemburga, Książę Albert II Monako
  • Prezydent Argentyny Alberto Fernández

Polska o Chinach

Zarówno dyplomacja, jak i Finlandia zrezygnowały z bojkotu igrzysk olimpijskich w Pekinie, a polski rząd posunął się ostatnio dość daleko, by zdystansować się od wrogości Stanów Zjednoczonych wobec Chin.

READ  KFC zmuszony do zaoferowania obniżonego menu w Australii z powodu niedoboru dostaw COVID-19

Prezydent RP Andrzej Duda będzie jedyną demokratycznie wybraną głową państwa Unii Europejskiej udział w ceremonii otwarcia na Igrzyska Olimpijskie w piątek.

„Polska jest suwerennym narodem i decyduje o własnej polityce wobec Chin” – powiedział niedawno Reuterowi polski doradca do spraw zagranicznych Jakub Kumoch.

„Polska jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ale Polska ma też bardzo przyjazne stosunki z Chinami” – dodał.

Relacje między tymi dwoma krajami wydają się być w dużej mierze ekonomiczne, a polska gospodarka stale się rozwija. Dane pokazują, jak polska gospodarka stabilnie rosła ostatnie trzydzieści lata jej stolica, Warszawa, szybko staje się potęgą w Unii Europejskiej.

Prezydent RP Andrzej Duda dąży do utrzymania dobrych stosunków z Chinami i planuje wykorzystać swoją podróż do Pekinu na spotkanie z prezydentem Xi Jinpingiem w celu wytoczenia sprawy przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę – spotkanie, które może ostatecznie wywrzeć na Rosję presję ze strony Chin, jeśli prezydent Xi widzi wszystko tak, jak prezydent Duda.

„Chiny są stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i ważnym sąsiadem Rosji. Prezydent Xi Jinping będzie gościł prezydenta Putina w Pekinie w piątek – uważamy, że dla strony chińskiej niezwykle ważne jest, aby uzyskać także inną, europejską perspektywę na sytuację” – biuro Dudy powiedział Politico.

Jack Buckby jest brytyjskim pisarzem, badaczem kontrekstremizmu, dziennikarzem i dziennikarzem mieszkającym w Nowym Jorku. Raportując na temat Wielkiej Brytanii, Europy i Stanów Zjednoczonych, pracuje nad analizą i zrozumieniem radykalizacji lewicowej i prawicowej oraz informuje o podejściu zachodnich rządów do palących problemów dnia dzisiejszego. Jego książki i artykuły badawcze badają te tematy i proponują pragmatyczne rozwiązania dla naszego obecnego spolaryzowanego społeczeństwa.