Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zachód zwiększa presję dyplomatyczną, gdy Serbowie zalewają północne Kosowo

Zachód zwiększa presję dyplomatyczną, gdy Serbowie zalewają północne Kosowo

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Schultz spotkali się z prezydentem Kosowa Fyuzą Osmanim i jej serbskim odpowiednikiem Aleksandarem Vuciciem na marginesie szczytu Europejskiej Grupy Politycznej w Mołdawii, mając nadzieję na uniknięcie dalszych niepokojów w regionie.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał również Prisztinę i Belgrad do złagodzenia napięć, ostrzegając, że zagrażają one ich aspiracjom do integracji europejskiej.

Macron i Scholz powiedzieli, że wezwali Kosowo do zezwolenia na przeprowadzenie nowych wyborów w czterech spornych północnych gminach.

Osmani powiedziała, że ​​powiedziała europejskim przywódcom, że będzie to możliwe zgodnie z prawem Kosowa, jeśli serbscy przywódcy w Belgradzie nie zachęcą Serbów do bojkotu wyborów.

„Poprosiliśmy obie partie o jak najszybsze zorganizowanie nowych wyborów w tych czterech gminach, z zobowiązaniem Kosowa do udziału w tych wyborach w wyraźny sposób ze strony serbskiej” – powiedział Macron.

Kosowo jest zamieszkane głównie przez Albańczyków, ale Serbowie, którzy stanowią około sześciu procent populacji, pozostali w dużej mierze lojalni wobec Belgradu, zwłaszcza na północy, gdzie stanowią większość.

Serbska mniejszość Kosowa zbojkotowała kwietniowe wybory lokalne na północy, pozwalając etnicznym Albańczykom przejąć kontrolę nad lokalnymi radami pomimo frekwencji poniżej 3,5 procent.

W północnym mieście Zvekan dziesiątki demonstrantów – znacznie mniejszych niż tłumy obserwowane w poprzednich dniach – maszerowały przed ratuszem, zabarykadowanym drutem kolczastym i otoczonym przez siły pokojowe dowodzone przez NATO (KFOR) w pełnym rynsztunku bojowym.

– Przekonujący i zorganizowany –

Wielu Serbów wzywa do wycofania kosowskich specjalnych sił policyjnych, a także burmistrzów pochodzenia albańskiego, których nie uważają za swoich prawdziwych przedstawicieli.

Kosowska policja poinformowała, że ​​dwóch etnicznych Albańczyków zostało rannych w ataku w pobliżu Medan w podzielonej etnicznie serbskiej części Mitrovicy.

Policja poinformowała, że ​​ofiary zostały zaatakowane przez grupę zamaskowanych przestępców, którzy zorganizowali atak, dodając, że są ranni i zostali skierowani na leczenie.

READ  Królowa Elżbieta poprosiła o odpoczynek przez co najmniej dwa tygodnie za radą lekarzy

A w Zvecan pojazd opancerzony KFOR został zatrzymany w pobliżu drogi prowadzącej do ratusza, czego zażądała w środę miejscowa partia serbska po tym, jak zamaskowani demonstranci wybili szyby w dwóch radiowozach kosowskiej policji w centrum miasta, raniąc funkcjonariusza.

Siły pokojowe pod dowództwem NATO uzbrojone w tarcze i pałki starły się w poniedziałek z protestującymi rzucającymi kamieniami, butelkami i koktajlami Mołotowa. Trzydziestu żołnierzy sił pokojowych i ponad 50 demonstrantów zostało rannych.

Kilkaset osób stłoczyło się w etnicznie albańskiej południowej części Mitrovicy, ale pomimo ogłoszenia „marszu” w kierunku dzielnicy serbskiej, demonstranci rozproszyli się po pół godzinie.

– Niepotrzebna eskalacja napięć –

Stany Zjednoczone – historyczny sojusznik Kosowa, który bronił dawnej niepodległości prowincji od Serbii – skrytykował rząd w Prisztinie za „poważną i niepotrzebną eskalację napięć” poprzez instalowanie burmistrzów etnicznych Albańczyków.

Macron powiedział też, że władze Kosowa ponoszą „odpowiedzialność” za obecną sytuację.

Vucic z Serbii powiedział, że rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem na temat „nieodpowiedzialnego zachowania instytucji w Prisztinie”.

„Sytuacja w Kosowie wraz z Ukrainą stała się głównym tematem szczytu… Nie chcieli żadnego spotkania z delegacją serbską i nie sądzę, by ktokolwiek (z pozostałych przywódców) popierał to” – powiedział Vučić dziennikarzom w Mołdawii.

Kosowo ogłosiło niepodległość od Serbii w 2008 roku, ale Belgrad – wraz ze swoimi sojusznikami Chinami i Rosją – nadal nie uznaje tego posunięcia, co uniemożliwia Kosowu miejsce w ONZ.

str-ih/mbs/rox/pvh