Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zapobieganie rakowi piersi: co wiesz

Rak piersi jest główną przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet. Choroba może dotyczyć również mężczyzn, choć rzadko występuje. Osoba może pomóc zmniejszyć ryzyko raka piersi, podejmując środki zapobiegawcze, w tym wprowadzając zmiany w swoim stylu życia i diecie.

Naukowcy nie do końca rozumieją dokładne przyczyny raka piersi, ale liczba zgonów z powodu tej choroby już się pojawiła porzucone W ostatnich latach częściowo wynika to z wczesnej diagnozy i poprawy leczenia.

Niektóre czynniki ryzyka są poza kontrolą osoby, takie jak historia rodziny i starzenie się, ale dana osoba może zająć się innymi czynnikami ryzyka związanymi ze stylem życia lub dietą. Dodatkowo, osoba powinna mieć później regularną mammografię Wiek 40.

Ten artykuł sugeruje, w jaki sposób dana osoba może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi poprzez pozytywną dietę i zmiany stylu życia. Omawia również kroki zapobiegawcze, jeśli dana osoba ma w rodzinie raka piersi lub mutację genetyczną, która naraża ją na ryzyko zachorowania na raka piersi. Wreszcie, bada potencjalne czynniki ryzyka raka piersi.

Dowiedz się więcej o raku piersi u mężczyzn.

Związek między dietą a rakiem piersi jest niejasny, ale naukowcy nadal badają potencjalną rolę niektórych pokarmów i diet w zapobieganiu rakowi piersi. Niektóre badania wskazują, że następujące pokarmy i diety mogą pomóc zmniejszyć ryzyko raka piersi:

Pokarmy roślinne

Istnieją umiarkowane dowody na związek między porzucone Ryzyko raka piersi po menopauzie, dieta bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz uboga w rafinowane węglowodany i produkty pochodzenia zwierzęcego. Niektóre dowody sugerują, że może tak być spożywanie warzyw nieskrobiowych oraz warzyw i owoców bogatych w karotenoidy zmniejszać Ryzyko raka piersi raka piersi bez receptorów estrogenowych (ER-).

dieta śródziemnomorska

Badania wskazują na dietę śródziemnomorską zmniejszać Zgony ze wszystkich przyczyn, w tym z powodu raka piersi. Istnieją również dowody na dietę śródziemnomorską Zmniejsza się Nadwaga i otyłość to dwa potencjalne czynniki ryzyka raka piersi.

READ  Nie ma co grzebać w stylu

Jedno z badań klinicznych z 2015 roku wykazało, że po menopauzie osoby, które stosowały dietę śródziemnomorską uzupełnioną oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, miały minimum Ryzyko zachorowania na złośliwego raka piersi u osób przestrzegających kontrolowanej diety.

Dowiedz się więcej o diecie śródziemnomorskiej tutaj.

Diety bogate w wapń

Niektóre dowody sugerują, że może tak być spożywanie diety bogatej w wapń Ochraniać Przeciw rakowi piersi. Produkty mleczne są ważnym źródłem wapnia, witaminy D i kwasu linolowego, którymi mogą być Ochraniać Przeciw rozwojowi raka piersi.

Niewiele produktów spożywczych ma specyficzne powiązania z rakiem piersi. Jednak skumulowane skutki złych wzorców żywieniowych mogą plus Ryzyko raka. Aby osiągnąć ogólny schemat zdrowego odżywiania, American Cancer Society zaleca ograniczenie lub wykluczenie z diety następujących produktów:

  • Mięsa czerwone i przetworzone
  • Napoje słodzone cukrem
  • Rafinowane produkty zbożowe
  • Żywność wysoko przetworzona
  • alkohol

Zmiany stylu życia, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, obejmują:

  • Utrzymuj zdrową masę ciała: Utrzymanie zdrowej masy ciała przez całe życie.
  • Utrzymuj aktywność fizyczną: Muszą zrobić dorośli 150 – 300 minut Umiarkowana intensywność lub 75-150 minut energicznej aktywności fizycznej co tydzień Ochraniać Przeciw rakowi piersi.
  • Ograniczenie siedzącego trybu życia: Siedzenie lub leżenie przez długi czas, oglądanie telewizji lub jakiejkolwiek innej rozrywki na ekranie jest związane plus Zwiększenie masy ciała, zwiększenie masy ciała i otyłość, które mogą być constribte Ryzyko raka piersi.
  • Karmienie piersią po porodzie: Istnieją mocne dowody na to, że karmienie piersią Zmniejsza się Ryzyko zachorowania na raka piersi. Eksperci sugerują, że im dłużej dziecko będzie karmić piersią, tym dłużej dziecko będzie karmić piersią Większy Chroń je przed rakiem piersi.
  • Omówienie zagrożeń przed zastosowaniem HTZ: HTZ, w szczególności terapia estrogenami i progestagenami (EPT) w przypadku objawów menopauzy, wiąże się z Top Ryzyko raka piersi. Ludzie powinni omówić z lekarzem ryzyko zachorowania na raka. Ogólnie rzecz biorąc, osoba nie powinna przyjmować HTZ po chorobie na raka piersi, ponieważ może on wystąpić Przekazać plik Ryzyko nawrotu raka piersi.
READ  Wskaźniki przeszczepów nerek uparcie opierają się interwencjom regulacyjnym w Kanadzie

Niektóre osoby mogą mieć w rodzinie raka piersi lub mieć mutację genetyczną, która naraża je na większe ryzyko zachorowania na raka piersi niż w populacji ogólnej.

Leki, takie jak tamoksyfen, raloksyfen i inhibitory aromatazy, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko u niektórych osób ze zwiększonym ryzykiem raka piersi.

Lekarz może również zasugerować usunięcie piersi i jajników w przypadku niewielkiego odsetka osób z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, na przykład z mutacją genetyczną raka piersi. Operacja usunięcia obu piersi może przynajmniej zmniejszyć ryzyko raka piersi 95% U osób cierpiących Mutacja genu BRCA1 lub BRCA2 I do 90% u osób z silną historią rodzinną raka piersi. Usunięcie jajników i jajowodów może zmniejszyć ryzyko raka piersi o 50%. Jednak zabieg zapobiegawczy nie eliminuje ryzyka raka piersi i wiąże się z działaniami niepożądanymi.

Ludzie powinni omówić swoje opcje z pracownikiem służby zdrowia, aby zrozumieć, jak te metody mogą wpływać na ryzyko zachorowania na raka piersi.

Dokładne przyczyny raka piersi nie są jasne. Jednak czynniki ryzyka raka piersi obejmują:

Niektóre czynniki ryzyka są związane z rakiem piersi, a zmiana stylu życia może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby. Złe wzorce żywieniowe, złe wybory żywieniowe i siedzący tryb życia mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Utrzymanie zdrowej wagi przez całe życie, zdrowa dieta i aktywność fizyczna mogą pomóc zmniejszyć ryzyko raka piersi.