Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zełenski spotyka się z papieżem, gdy Niemcy ujawniają Ukrainie więcej broni

Zełenski spotyka się z papieżem, gdy Niemcy ujawniają Ukrainie więcej broni

„Ważna wizyta dla zbliżającego się zwycięstwa Ukrainy!” Zełenski napisał na Twitterze krótko po przybyciu do Rzymu, podczas swojej pierwszej wizyty we Włoszech, członkach UE-NATO, od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Jego wizyta była licznie obecna w ochronie, która rozpoczęła się od oficjalnego powitania przez prezydenta Sergio Mattarellę w Pałacu Kwirynalskim, gdy w pobliżu zebrało się około 100 osób niosących ukraińskie flagi.

Pomimo historii ciepłych stosunków z Moskwą, w tym w skrajnie prawicowym rządzie koalicyjnym Meloniego, Włochy są zagorzałym zwolennikiem Kijowa, wysyłając broń i pomoc oraz wspierając sankcje przeciwko Rosji.

Papież Franciszek, który ostatnio gościł Zełenskiego w Watykanie w lutym 2020 r., wielokrotnie wzywał do pokoju na Ukrainie i prawie co tydzień modli się za ofiary wojny.

Powszechne są spekulacje, że po podróży Zełenskiego do Rzymu może nastąpić wizyta w Berlinie, który w sobotę ogłosił ogromny nowy pakiet zbrojeniowy dla Ukrainy.

Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało, że przygotowuje pakiet o wartości 2,7 mld euro (2,95 mld dolarów), największą transakcję w Berlinie od czasu inwazji Rosji na sąsiada.

„Wszyscy mamy nadzieję na szybkie zakończenie tej straszliwej wojny, którą Rosja prowadzi z narodem ukraińskim, ale niestety nie widać tego” – powiedział w oświadczeniu minister obrony Boris Pistorius.

„Dlatego Niemcy udzielą wszelkiej możliwej pomocy, o ile będzie to konieczne” – powiedział.

– „Zobowiązany do przegrania” –

Kijów szybko powitał niemiecki pakiet zbrojeniowy, który obejmie dodatkowe 30 czołgów Leopard-1, pojazdy opancerzone Marder, systemy obrony powietrznej i drony rozpoznawcze.

Mychajło Podolac, doradca Zełenki, powiedział, że wskazuje to na to, że Rosja jest „skazana na przegraną i zasiadanie na ławie historycznej hańby”.

Zachodni alianci dostarczali Ukrainie coraz potężniejszą broń, ale nie zaawansowane samoloty myśliwskie, o które prosił Zełenski.

READ  Wietnam jest gotowy do walki na Morzu Południowochińskim, ponieważ okręty wojenne są rozmieszczone w tym obszarze

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w tym tygodniu, że wyśle ​​pociski Storm Shadow, stając się pierwszym krajem, który dostarczy do Kijowa broń dalekiego zasięgu, co Rosja nazwała „wyjątkowo wrogim posunięciem”.

Starszy ukraiński dowódca wojskowy powiedział w sobotę, że siły kijowskie posuwają się wzdłuż części linii frontu przeciwko siłom rosyjskim w pobliżu wschodniego miasta Bachmut.

„Nasi żołnierze posuwają się naprzód w niektórych obszarach frontu, a wróg traci sprzęt i siłę roboczą” – powiedział w mediach społecznościowych dowódca ukraińskich sił lądowych Ołeksandr Serski.

W piątek Kijów powiedział, że odzyskał duże połacie ziemi w pobliżu Bachmuta, chociaż Rosja upierała się, że odparła ofensywę wzdłuż szerokiego odcinka linii frontu.

Sprzeczne doniesienia wskazują na nasilenie walk na Ukrainie po miesiącach względnej stabilizacji, gdy rosną oczekiwania na wiosenną kontrofensywę w Kijowie.

Kwestia, kiedy i gdzie Ukraina może rozpocząć walkę o wysoką stawkę w celu wypędzenia sił rosyjskich z terytoriów okupowanych, była przedmiotem ciągłych spekulacji, chociaż Zełenski na początku tego tygodnia podkreślał, że jego wojsko potrzebuje więcej czasu na przygotowania.

– Cierpienie i śmierć –

Meloni, która objęła urząd w październiku zeszłego roku po tym, jak jej skrajnie prawicowa partia Bractwo Włoch wygrała wrześniowe wybory, odwiedziła Kijów w lutym, aby podkreślić poparcie swojego kraju i spotkała się z Zełenskim.

W zeszłym miesiącu gościł także premiera Ukrainy Denysa Szmyhala w Rzymie z okazji konferencji na temat tego, jak włoskie firmy mogą pomóc w odbudowie rozdartego wojną kraju.

Podczas przemówienia skierowanego do różnych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej w sobotę papież Franciszek po raz kolejny wyraził ubolewanie z powodu konfliktu na Ukrainie, mówiąc, że „spowodował on niewypowiedziane cierpienia i śmierć”.

Podczas papieskiego konklawe w Rzymie w zeszłym miesiącu Szmyhal zaprosił 86-letniego papieża na Ukrainę i poprosił o pomoc w powrocie dzieci, które zostały przymusowo wywiezione do Rosji.

READ  24-letni steward Air Albania zmarł nagle po wylądowaniu samolotu

Rozmawiając z dziennikarzami kilka dni później, wracając z podróży na Węgry, Franciszek potwierdził, że chce pomóc, mówiąc, że „praca jest w toku”, nie podając dalszych szczegółów.

Zarówno Kijów, jak i Moskwa powiedziały, że nic nie wiedzą o takiej misji.

pingowanie p/godz