Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zespół WA kierowany przez dr Natashę Hurley-Walker odkrył coś, co może być rzadkim magnetarem ukrytym na widoku

Zespół WA kierowany przez dr Natashę Hurley-Walker odkrył coś, co może być rzadkim magnetarem ukrytym na widoku

Naukowcy z Waszyngtonu odkryli tajemniczy obcy obiekt, który ukrywał się na widoku przez 30 lat, co skłoniło nas do ponownego przemyślenia naszego rozumienia wszechświata.

Wyniki międzynarodowego zespołu kierowanego przez dr Natashę Hurley-Walker z Międzynarodowego Centrum Badań Radioastronomii Uniwersytetu Curtin, opublikowane w czwartek w prestiżowym czasopiśmie Nature, ujawniły nowy typ obiektu gwiezdnego, znajdującego się 15 000 lat świetlnych od Ziemi.

Dr Hurley-Walker uważa, że ​​obiektem może być rzadki typ gwiazdy znany jako magnetar, jedno z najbardziej niezwykłych i ekstremalnych zjawisk we wszechświecie, które może wytwarzać potężne wybuchy energii w określonych odstępach czasu.

Jednak w przeciwieństwie do wszystkich wcześniej obserwowanych magnetarów, których okresy mierzono w sekundach lub kilku minutach, ten konkretny magnetar emituje fale radiowe co 22 minuty.

ikona aparatuastronom Natasha Hurley-Walker. kredyt: Iana Gillespiego/Zachodnia australia

Tradycyjne teorie sugerowały, że nie jest to możliwe, dlatego nikt nie zdawał sobie sprawy, że magnetar dr. Hurleya Walkera, odkryty w Murchison Widefield Array w kraju Wajarri Yamaji w odległych rejonach Australii Zachodniej, od lat pojawiał się w obserwacjach astronomicznych.

Przekopując się przez archiwa radioteleskopów na całym świecie, badaczka z Curtin odkryła, że ​​jej magnetar pojawił się niezauważony w przeglądach nieba od 1988 roku.

To samo w sobie było godne uwagi, ponieważ powyższe błędne teorie utrzymują, że magnetary są krótkotrwałe.

„Odkryłem nową klasę zjawisk, których nikt jeszcze nie potrafi wyjaśnić” – powiedział dr Hurley Walker w rozmowie z The West Australian.

„Ale historia nauki polega na tym, że nieustannie dokonujemy tego rodzaju odkryć, które podważają istniejące teorie, a następnie przekształcamy nasze teorie i otrzymujemy lepsze teorie, które lepiej wyjaśniają wszechświat”.

Zespół badawczy planuje dalsze obserwacje magnetara, aby dowiedzieć się więcej o jego właściwościach i zachowaniu, a także ma nadzieję na odkrycie większej liczby tych dotychczas niewyjaśnionych obiektów w przyszłości.

READ  Mars Perseverance Rover NASA wyznacza teraz własne cele do wystrzeliwania laserów

„Nazywam to tańcem między teorią a obserwacją” — powiedział dr Hurley Walker.

ikona aparatuMagnetar został odkryty przez radioteleskop Murchison Widefield Array (MWA), a wiele innych obiektów na całym świecie przyłączyło się, aby potwierdzić odkrycie i zbadać obiekt. kredyt: dostarczone

„Myślę, że ważne jest, aby nie być zbyt ograniczonym w teorii, nie zakładać, że to, co myślimy, jest zdecydowanie prawdziwe.

„Jednym z powodów odkrycia tego całego obiektu jest to, że nie wiedziałem wystarczająco dużo o tym, co nie jest możliwe”.

ikona aparatuJedna z 256 partii Murchison Widefield Array (MWA). kredyt: Piotra Wellera