Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zła astronomia | Podwójne kwazary można znaleźć w nowy sposób

Korzystając z bardzo inteligentnej nowej technologii, Astronomowie odkryli coś, co wygląda na podwójne kwazary (I może także trzecia para) miliardy lat świetlnych od Ziemi. Może to pomóc ograniczyć liczbę tych okrutnych obiektów, które były obecne, gdy Wszechświat był mały.

Kwazar to rodzaj aktywnej galaktyki, Galaktyka, której centrum jest aktywnie zasilająca supermasywna czarna dziura. Jak opisałem wcześniej (w artykule na temat układu podwójnego pseudogwiazd):

Wszystkie większe galaktyki i wiele mniejszych mają w swoim rdzeniu supermasywną czarną dziurę. Jak już wcześniej opisałem około dwudziestu paisleyonów, gdyby materiał z otaczającej galaktyki wpadł do jądra, mógłby gromadzić się w dysku obracającym się wokół czarnej dziury, powoli ją zasilając. Dysk jest niezwykle gorący i może świecić niesamowicie dobrze, z łatwością przewyższając resztę galaktyki. Czasami poprzez moce, które nie są dobrze zrozumiane (chociaż Możliwym winowajcą są właściwości magnetyczne dysku), Podwójne wiązki materii są wystrzeliwane w górę iw dół, z dala od dysku, gdy materiał porusza się z niezwykle dużą prędkością, czasami wolniejszą niż prędkość światła.

Ogólnie obiekt ten nazywany jest rozszerzeniem Aktywna galaktyka. Jeśli jedna z tych wiązek jest skierowana w stronę Ziemi, możemy zobaczyć dużo światła w prawie całym spektrum elektromagnetycznym, od fal radiowych po promieniowanie rentgenowskie. Nazywamy obiekt taki jak ten kwazar.

Wiemy, że są tam super ogromne czarne dziury Który mógł urosnąć do tak olbrzymich rozmiarów, gdy połączyły się dwie duże galaktyki. Czarne dziury opadają ku sobie i ostatecznie krążą wokół siebie, a następnie, po miliardach lat, mogą się połączyć w jedną większą czarną dziurę. Oznacza to, że musimy znaleźć supermasywne czarne dziury lub co najmniej dwie blisko siebie (na przykład w odległości kilku tysięcy lat świetlnych od siebie). Jednak bardzo niewiele widać, głównie dlatego, że są one trudne do wykrycia.

READ  Sieci neuronowe służą do ponownego przemyślenia projektowania materiałów

Nowe badania znalazły sposób na znalezienie niektórych z nich i jest to całkiem sprytne. Wiadomo, że kwazary zmieniają jasność, stają się jaśniejsze i ciemniejsze w skali czasu wynoszącej dni, tygodnie lub miesiące. Jeśli dwie fałszywe gwiazdy znajdują się blisko siebie, jedna z nich może z czasem stać się jaśniejsza od drugiej i odwrotnie.

Jeśli są tak blisko siebie, wyglądając jak pojedynczy punkt, efekt ten może zdradzić ich podwójną naturę. Powiedz jedno po lewej stronie drugiego. Jeśli lewy punkt jest jaśniejszy, wydaje się, że został nieznacznie przesunięty w lewo. Jeśli po tym zaniknie, a drugi stanie się jaśniejszy, wówczas punkt przesunie się nieznacznie w prawo. Nazywa się naukę mierzenia położenia obiektów na niebie Pomiary astronomiczneI tak naukowcy, którzy pracowali nad poszukiwaniem podwójnego kwazara, nazwali ten pomysł Drganie astronomiczne.

Obserwatorium satelitarne Gaia od lat skanuje niebo, Położenia miernika Miliardy Rzeczy z niesamowitą dokładnością. Jeśli centrum tego, co uważa się za pojedynczy obiekt, przesuwało się w przód iw tył w czasie, może to być jeden z tych rzadkich podwójnych kwazarów.

Zespół najpierw sporządził listę znanych kwazarów oddalonych o ponad 10 miliardów lat świetlnych Cokolwiek bliżej i światło rozciągające się od gwiazd w galaktyce otaczającej czarną dziurę może zakłócać pomiary. Znaleźli około 11 000 takich kwazarów.

Następnie przeszukali bazę danych Gai, aby sprawdzić, czy lokalizacje któregokolwiek z tych kwazarów cierpią z powodu częstych drgań. Na tej liście znaleźli 15 (zauważając, że może być więcej do przegapienia, ponieważ byli tak blisko siebie, że mogli zobaczyć jakąkolwiek zmianę pozycji).

Zespół zapewnił Hubbleowi 15 rzeczy do obejrzenia w ramach programu „Migawka”: bardzo krótkie ekspozycje (zwykle od 5 do 8 minut) celów, które można uzyskać między regularnie zaplanowanymi notatkami. Cztery z 15. Wśród nich jeden jest wyraźnie kwazarem z gwiazdą bardzo blisko niego, więc nie jest to kwazar podwójny. Druga nie została nawet rozwiązana przez Hubble’a – nadal pojawia się jako pojedyncza istota – więc jej kwalifikacje są niepewne.

READ  SpaceX został poproszony o zawieszenie prac nad projektem NASA Lunar Lander do czasu rozwiązania problemu przez konkurencyjną firmę kosmiczną Jeffa Bezosa

Ale obie inne pary wydają się być podwójnymi kwazarami, z dwoma składowymi wyraźnie rozwiązanymi dla każdego. Musimy jednak tutaj być ostrożni. W rzeczywistości mogliby być jednym kwazarem, ale pod względem grawitacji: przyciąganie grawitacyjne galaktyki pierwszego planu między nami a nimi może zniekształcać światło. Utwórz wiele obrazów tego samego obiektu. Zespół nie może tego wykluczyć, nawet po zrobieniu widma podwójnego kwazara (i stwierdzeniu, że znajduje się on w odległości około 11,5 miliarda lat świetlnych). Jednak patrząc na liczbę znanych kwazarów soczewkowych, odkryli, że prawdopodobieństwo, że jest to pojedynczy kwazar z soczewką, wynosiło tylko 5%, co oznacza, że ​​mają 95% pewność, że jest to naprawdę podwójny kwazar.

Aby być uczciwym, mogą to być również dwie aktywne galaktyki blisko siebie lub jedna bardzo zlepiona galaktyka wciąż tworząca się w miejscu, gdzie masywne czarne dziury znajdują się w dwóch gromadach.

Potrzebujemy więcej notatek uzupełniających (w tym jedenastu potencjalnych par, których Hubble jeszcze nie zauważył), aby spróbować wykluczyć niektóre z tych potencjalnych czynników zakłócających. Jednak najważniejszą kwestią jest tutaj to, że idea astronomicznego drgania Akcja. Z biegiem czasu Gaia może zobaczyć ich więcej, ponieważ im dłużej obserwuje niebo, tym lepsze będą jej pomiary. Również przyszłe przeglądy nieba mogą ulepszyć tę technikę, więc chociaż teraz dają tylko kilka podwójnych kwazarów, mogą być bardziej przydatne później.

Wczesny wszechświat powinien zawierać więcej kwazarów i bliźniaczych potworów ryczących w ciemności. Mamy nadzieję, że znajdziemy ich więcej.