Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Zmienia zasady gry”: Chiny wstrzymują finansowanie zagranicznych projektów węglowych | Wiadomości o zmianach klimatu

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział, że Chiny nie będą już finansować budowy nowych projektów energetycznych zasilanych węglem za granicą, co zaskoczyło świat klimatem drugi rok z rzędu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Chiny poparły projekty węglowe w krajach rozwijających się, w tym w Indonezji i Bangladeszu, i znalazły się pod silną presją dyplomatyczną, aby położyć kres finansowaniu, aby pomóc światu osiągnąć cele porozumienia klimatycznego z Paryża dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla.

Oświadczenie Xi we wtorek było zgodne z podobnymi krokami Korei Południowej i Japonii na początku tego roku.

„Chiny zintensyfikują swoje wsparcie dla innych krajów rozwijających się w rozwijaniu zielonej i niskoemisyjnej energii i nie będą budować nowych projektów energetycznych opalanych węglem za granicą” – powiedział Xi we wcześniej nagranym wideo przemówieniu na dorocznym spotkaniu ONZ.

Obietnica pojawiła się kilka godzin po tym, jak prezydent USA Joe Biden ogłosił plan podwojenia pomocy finansowej dla biednych krajów do 11,4 miliarda dolarów do 2024 r., aby pomóc tym krajom w przejściu na czystszą energię i radzeniu sobie z pogarszającymi się skutkami globalnego ocieplenia.

Chociaż w przemówieniu Xi brakowało szczegółów, inicjatywy te mogą dać impuls do wyjazdu na COP26, główne globalne rozmowy klimatyczne, które mają się rozpocząć w szkockim mieście Glasgow pod koniec października.

„To absolutnie krytyczny moment”, powiedział Xinyue Ma, ekspert ds. finansowania rozwoju energetyki w Centrum Polityki Rozwoju Globalnego Uniwersytetu Bostońskiego.

Prezydent Chin Xi Jinping przemawiał na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych we wcześniej nagranym wideo i powiedział, że Chiny przestaną finansować zagraniczne projekty węglowe. [Mary Altaffer/Pool via AP Photo]

W okresie poprzedzającym przełomowe porozumienie klimatyczne z Paryża z 2015 r. wspólne porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami pomogło w rozpoczęciu udanych negocjacji.

Amerykański wysłannik ds. klimatu, John Kerry, szybko przyjął oświadczenie Xi, nazywając je „wielkim wkładem” i dobrą podstawą sukcesu w Glasgow.

Od dawna rozmawiamy o tym z Chinami. „Bardzo się cieszę, że prezydent Xi podjął tę ważną decyzję” – powiedział Kerry w oświadczeniu.

READ  Samoa anuluje projekt portowy wspierany przez Chiny, prowadzony przez nowego przywódcę Fyamei Naomi Matafa

Alok Sharma, brytyjski minister, który przewodniczy COP26, pochwalił zapowiedź Xi.

Napis jest wyraźnie na ścianie dla energii węglowej. Z zadowoleniem przyjmuję zobowiązanie prezydenta Xi do zaprzestania budowy nowych projektów węglowych za granicą – główny temat moich dyskusji podczas mojej wizyty w Chinach.

„Prawdziwa zmiana gry”

Aktywiści klimatyczni z zadowoleniem przyjęli również obietnicę złożoną przez największego na świecie emitenta gazów cieplarnianych.

Według danych Kevina Gallaghera, dyrektora Boston University Center, od 2013 do 2019 r. dane pokazują, że Chiny sfinansowały 13 proc.

Climate Defense 350.org nazwał ogłoszenie Xi „ogromnym”, mówiąc, że może to być „prawdziwy przełom” w zależności od tego, kiedy wejdzie w życie.

To był „historyczny punkt zwrotny od najbrudniejszego na świecie paliwa kopalnego” – powiedziała Helen Mountford, wiceprezes ds. klimatu i ekonomii w World Resources Institute.

„Zobowiązanie Chin pokazuje, że międzynarodowy przewód finansowania publicznego dla węgla jest odcięty”, powiedziała, ale zauważyła, że ​​Pekin nadal inwestuje w węgiel w kraju.

Chiny wprowadziły w zeszłym roku 38,4 gigawatów nowych mocy opalanych węglem – ponad trzykrotnie więcej niż na świecie.

Grupy pozarządowe podały w liście na początku tego roku, że państwowy Bank of China był największym pojedynczym podmiotem finansującym projekty węglowe, dostarczając 35 miliardów dolarów od czasu porozumienia klimatycznego w Paryżu.

Xi powtórzył w zeszłym roku obietnice, że Chiny osiągną szczyt emisji dwutlenku węgla przed 2030 r. i neutralność węglową przed 2060 r.

Niektórzy eksperci skrytykowali cele jako niewystarczająco ambitne, chociaż obietnice pozwoliły Pekinowi zażądać najwyższych standardów moralnych w tej sprawie po tym, jak prezydent USA Donald Trump, który nazwał zmiany klimatyczne „mistyfikacją”, wycofał się z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Jednym z pierwszych kroków Bidena po objęciu urzędu w styczniu było przywrócenie Stanów Zjednoczonych do porozumienia paryskiego.

READ  Urodzony w Wielkiej Brytanii bojownik ISIS przyznaje się do zabicia amerykańskich zakładników | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

„Chiny były ostatnim stojącym człowiekiem” – powiedział Justin Guay, dyrektor ds. globalnej strategii klimatycznej w Sunrise Project, grupie opowiadającej się za globalnym przejściem od węgla i paliw kopalnych, o obietnicy Xi.

Guterres z zadowoleniem przyjął posunięcie Xi w sprawie węgla, a Biden zobowiązał się do pomocy krajom rozwijającym się w radzeniu sobie ze zmianami klimatycznymi.

„Przyspieszenie globalnego wycofywania węgla jest najważniejszym krokiem w utrzymaniu celu 1,5 stopnia porozumienia paryskiego w zasięgu”, powiedział w oświadczeniu.