Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zwycięża „uczeń”, opowiadając historię porażki

Zanim zobaczyłem UczeńNic nie wiedziałem o muzyce klasycznej Hindustani ani północnych Indii. Pod koniec filmu wiedziałem trochę więcej, chociaż wciąż miałem trudności z podążaniem za różnymi tonami, które śpiewacy wnoszą do swoich występów, lub wyjaśnianiem, jak działa raga. (To ramy muzyczne, które pozwalają wykonawcom improwizować). Na szczęście nie jest wymagane doświadczenie, aby to docenić Uczeń, Co jest mile widzianym wprowadzeniem do gatunku muzyki rzadko słyszanej na ekranie i wielowarstwową opowieścią o artystycznej walce młodego człowieka.

Nazywa się Sharad i był grany z wielką głębią i emocjonalną precyzją przez Adityę Modak. Jest rok 2006, a 24-letni Sharad mieszka w Bombaju ze swoją babcią, od czasu do czasu ćwiczy, ale większość czasu spędza na studiowaniu wybranej przez siebie formy sztuki. Hindustańska muzyka klasyczna wymaga nie tylko nienagannej techniki i wyśmienitej improwizacji. Jest to bardzo pracochłonny system i wymaga poziomu duchowej czystości, do osiągnięcia którego śpiewacy mogą poświęcić całe życie.

Trochę tego dowiadujemy się z wykładów, których Sharad słucha na swoim motocyklu nocą w Bombaju, w scenach przedstawiających spokojniejszą stronę tego słynnego tętniącego życiem miasta. Spędzamy również dużo czasu na oglądaniu i słuchaniu jego ćwiczeń. Pisarz i reżyser Chaitanya Tamhane zanurza nas w tej muzyce, pozwalając nam poczuć jej odrębne dźwięki i rytmy.

Sharad jest całkowicie lojalny wobec swojego zawodu, ale w najlepszym przypadku jest ekscentrycznym wykonawcą. Jego mało inspirujący śpiew spowodował, że został wcześnie wyrzucony z konkursu Młodych Artystów, a jego stary mentor i mentor nie waha się krytykować go na próbach, a nawet podczas publicznych występów. Uczeń Chłodna woda rzuca się na pomysł, tak ukochany przez tak wiele inspirujących filmów, że wystarczy ciężka praca i odrobina szczęścia. To nieustający obraz artystycznej frustracji.

Niemal w połowie film przeskakuje do współczesności i staje się niemal satyrycznym przedstawieniem indyjskiej sceny muzycznej. Sharad jest starszy i bardziej cyniczny, ponieważ pracuje jako nauczyciel i stara się utrzymać karierę. Obserwuje się go z pogardą i zazdrością, gdy młoda piosenkarka staje się z dnia na dzień sensacją Amerykański idolReality TV w stylu. Być może w najbardziej rozdartej emocjonalnie scenie filmu odbył nierozsądną sesję z weteranem krytyka muzycznego, który stanowczo odrzuca bohaterów Sharada, w tym jego ukochanego mentora.

READ  Polska i Białoruś w nowym filmie krytykują migrację transgraniczną

Oczywiście my, krytycy, jesteśmy przyzwoitymi złoczyńcami filmowymi. Ale co decyduje Uczeń Bez względu na to, jak sprawiedliwie postępuje ze wszystkimi swoimi osobowościami i jak dokładny nie chce być stronniczy w stosunku do żadnej ze stron. Tehan współczuje Sharadowi przez wszystkie jego rozczarowania i wyraźnie podziela jego przekonanie, że jego sztuka zasługuje na to, by ją pielęgnować i chronić. Ale jest też bardzo uczciwym filmowcem, który nie okazuje współczucia Sharadowi nad sobą.

Nawet niezwykły styl wizualny reżysera, z pomocą polskiego operatora Michela Sobusinskiego, w subtelny sposób podważa Sharada i nadaje mu perspektywę. Podobnie jak w znakomitym dramacie prawniczym Tamhane z 2014 roku, Kort tenisowyPrawie każda scena składa się z jednego ciągłego ujęcia, ujętego w skrupulatne usuwanie postaci. Przyciągają nas ciasne małe sale, w których Sharad ćwiczy, oraz duże i zatłoczone sale muzyczne, w których występuje. To ekranowy debiut Modaka, a brak zbliżeń sprawia, że ​​jego wydajność jest jeszcze bardziej imponująca. Nawet z daleka, w kilku słowach, oddaje gorycz i rozczarowanie Sharada, że ​​jego życie nie idzie zgodnie z planem.

Podczas Uczeń Wróć do klasycznych filmów w języku hindi, takich jak Satyajit Rayjest Pokój muzyczny, Nosi również stylistyczne echa Alfonso CuarónJest to również i pięknie ilustrowany film medytacyjny Rzym. To nie przypadek: 34-letni Tamhan był mentorem Cuarona i pracował na planie Rzym. Cuarón z kolei udzielił wskazówek dotyczących Uczeń Jest uznawany za producenta wykonawczego. Jest w tym coś przejmującego, biorąc pod uwagę, jak bardzo historia skupia się na relacji uczeń-nauczyciel oraz na sposobie przekazywania tradycji artystycznych. Uczeń Może opowiadać o porażce, ale dla utalentowanego artysty filmowego jest sukcesem.

Copyright 2021 Fresh Air. Aby zobaczyć więcej, odwiedź //www.everydayhealth.com/drugs/ Świeże powietrze.