Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Hongkong skazuje Jimmy’ego Lai na 12 miesięcy więzienia za udział w protestach prodemokratycznych

Potentat medialny z Hongkongu, Jimmy Lai, spędzi 12 miesięcy w więzieniu za udział w nielegalnym wiecu podczas masowych prodemokratycznych protestów w 2019 r. W centrum finansowym rządzonym przez Chiny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Hongkongu, Amanda Woodcock, skazała Lay na 15 miesięcy więzienia, skrócone do trzech miesięcy.

Przed ogłoszeniem wyroku był tymczasowo aresztowany pod innymi zarzutami. W tym zmowy z obcymi siłami w celu ingerencji w sprawy miasta Nowe przestępstwo na mocy ustawy o bezpieczeństwie narodowym, które rząd centralny w Pekinie narzucił miastu w 2020 roku.

Martin Lee, który w latach 90. pomógł założyć największą opozycyjną partię demokratyczną w mieście i często nazywany jest „ojcem demokracji” w byłej kolonii brytyjskiej, został skazany na 11 miesięcy więzienia w zawieszeniu w tej samej sprawie.

Dziewięciu prominentnych obrońców demokracji w Hongkongu zostało skazanych na kary więzienia za zorganizowanie wiecu podczas protestów antyrządowych w 2019 r., Które doprowadziły do ​​miażdżącej rozprawy ze strony Pekinu.

Zostali skazani na początku tego miesiąca za zorganizowanie i udział w masowej demonstracji w sierpniu 2019 r., W której szacunkowo 1,7 miliona osób zademonstrowało sprzeciw wobec ustawy, która umożliwiłaby ekstradycję podejrzanych do Chin kontynentalnych w celu przeprowadzenia procesu.

Protest nie został zatwierdzony przez policję.

Ich przekonania i wyroki były ostatnim ciosem dla zatrzymanego ruchu demokratycznego w mieście, w obliczu trwającego stłumienia przez władze Pekinu i Hongkongu sprzeciwu w półautonomicznym chińskim mieście.

READ  Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 322. dniu inwazji | Ukraina

Li Qiuk Yan, działacz na rzecz demokracji i były prawodawca znany z pomocy w organizowaniu corocznych czuwania przy świecach w Hongkongu upamiętniających krwawe tłumienie prodemokratycznych protestów na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku, został skazany na 12 miesięcy więzienia. .

Kara 12 miesięcy więzienia została zawieszona dla adwokatów Alberta He i Margaret Ng. Były prawodawca Young Kwok-hong został skazany na 18 miesięcy więzienia, podczas gdy inny były prawodawca, Syed Ho, został skazany na osiem miesięcy.

Dwóch innych byłych prawodawców, czyli Nok Hin i Yung Yoo Chung, którzy wcześniej przyznali się do winy, również zostało skazanych na kary więzienia.

Został skazany lub skazany na 10 miesięcy więzienia, podczas gdy ośmiomiesięczna kara więzienia Leung została zawieszona.

Reuters / Associated Press

Spacja do odtwarzania lub pauzy, M do wyciszania, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę i w dół do regulacji głośności.

Odtwórz wideo.  Czas trwania: 1 minuta 44 sekundy

Chiny aresztują dziesiątki działaczy prodemokratycznych w Hongkongu