Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„20 dni w Mariupolu” otwiera 26. Festiwal Nagród Polskiej Akademii Filmowej

„20 dni w Mariupolu” otwiera 26. Festiwal Nagród Polskiej Akademii Filmowej

Zwycięskie filmy 23. edycji WATCH DOCS – „20 dni w Mariupolu”, „Ściany” reżyserki Kasi Smutniak i „In the Rearview” Maćka Hameli, polski dokument nominowany do Oscarów, to tylko niektóre tytuły, które znalazły się w programie. W ramach 26. Festiwalu Orly, który rozpocznie się 8 stycznia i potrwa do 3 lutego w kinie Ilozjon w Warszawie. Zawiera prawie 80 filmów i ponad 30 pytań i odpowiedzi z twórcami filmu.

Tradycyjnie w konkursie nie bierze udziału film otwierający festiwal. Tym razem na krótkiej liście Oscarów znajdzie się uznany ukraiński dokument 20 dni w Mariupolu w reżyserii Mścisława Czernowa – zdobywcy Nagrody Publiczności na Festiwalu Filmowym w Sundance, głównego pretendenta do WATCH DOCS i Nagrody Pulitzera. W kategorii usług ogólnych. To wstrząsająca relacja z oblężenia Mariupola, sporządzona przez zespół ukraińskich dziennikarzy, którzy utknęli w oblężonym mieście na początku rosyjskiej inwazji i kontynuowali pracę dokumentującą wojnę.

– „Akademia nie zapomina o ukraińskich filmowcach. Straszna agresja rosyjska trwa nadal wraz ze wzrostem negatywnego nastawienia na świecie. Co więcej, my, ludzie kina, ludzie mediów, mamy absolutny obowiązek nie puszczać sumienia świata. Europo, a przede wszystkim nasz kraj wciąż nie jest… wzruszony. Codziennie umierają wielcy ludzie, po tym jak – zamiast kręcić filmy – walczą w okopach w obronie ojczyzny i swoich bliskich. Jeden z nich jest naszym przyjacielem. „Oleg Sencow, – powiedział Dariusz Jabłoński, prezes Polskiej Akademii Filmowej. Został czterokrotnie ciężko ranny i od pierwszego dnia wojny nie opuszczał swojego stanowiska. Walczmy u ich boku, tak jak oni walczą o nas”.

W programie festiwalu znajdą się mocne nominacje do Oscara: „In the Rearview” Macieja Hamili, który towarzyszył z aparatem ukraińskim uchodźcom po rosyjskiej inwazji oraz „Apolonia, Apollonia” Leah Globe – portret artystki odkrywającej swoją seksualność (Główna Nagroda Zwycięzca Millennium Docs Against Gravity). Wśród filmów ubiegających się o Nagrodę Orłów w tym roku znajdą się „Mury”, reżyserski debiut Kasi Smutniak i jeden z pierwszych filmów dokumentalnych pokazujących aktualną sytuację na granicy polsko-białoruskiej oraz słynny film „Pianoforte” – w reżyserii Jakuba Piątka, który został pokazany po raz pierwszy na Festiwalu Filmowym w Sundance.

READ  Victoria odnotowała 246 przypadków koronawirusa, z których cztery są powiązane z Sheppartonem

Zwycięzca nagrody Eagle 2023 Life Achievements Award zostanie ogłoszony 29 lutego. Gala XXVI Orła odbędzie się 4 marca.