Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

40 lat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego

Napisane przez Jana Wilmsa

W ciągu roku, który był wstrząsany trwającą pandemią i tragediami George’a Floyda i Downrighta, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Minneapolis-Saint Paul (MSPIFF) osiągnął historyczny punkt.
MSPIFF40, jak to się nazywa, obchodzi 40-lecie istnienia. „Myślę, że to kamień milowy, który udało nam się osiągnąć i zorganizować 40. festiwal w klimacie, w jakim się teraz znajdujemy” – powiedziała Susan Smoluchowski, dyrektor wykonawczy MSP Film Society, organizacji macierzystej MSPIFF.
W ramach festiwalu, który potrwa od 13 do 23 maja, odbędą się również święta Al Milgroma, założyciela U Film Society, później przemianowanego na MSP Film Society, w 1962 roku. Milgrom zmarł w grudniu 2020 roku w wieku 98 lat. lata po dziesięcioleciach kierowania MSPIFF, a ostatnio ukończył swój pierwszy pełnometrażowy dokument, gdy miał 92 lata. (Zobacz artykuł na www.longfellownokomismessenger.com, wyszukując Al Milgrom.)
Milgrom zostanie uhonorowany przez MSP Film Society, przy wsparciu rodziny i majątków Milgrom, zmieniając jego nazwę na MSPIFF International Auteur Tribute. Według Smoluchovsky’ego „The Milgrom Tribute” jest hołdem dla reżysera, który wniósł wielki wkład w tworzenie filmów fabularnych.
Pierwszym laureatem gali „Milgrom Tribute” zostanie polska pisarka i reżyserka Anjiska Holland, osobista ulubienica Milgroma. Przyjmiesz ten zaszczyt i poprowadzisz Zoom Dialog w niedzielę 15 maja. MSPIFF40 zaprezentuje także swój najnowszy film, wielokrotnie nagradzany film „Charlatan”.
Milgrom i to, co Smoluchowski określa jako „niestrudzone orędownictwo i pasję do kina jako sztuki”, zostaną uhonorowani krótkim hołdem i stroną pamiątkową na MSPfilm.org. MSPIFF40 będzie gospodarzem dyskusji panelowej dla przyjaciół i byłych kolegów Milgroma, aby omówić jego wpływ na światową społeczność filmową.
MSPIFF40 zaprezentuje ponad 150 filmów z ponad 70 krajów. Prawie wszystkie filmy zostaną pokazane, w tym kilka w plenerze.
Smoluchowski powiedział: „Wysłaliśmy ankietę do 25 000 rodzin i zapytaliśmy, czy są gotowi w maju wrócić do teatru i czy będą gotowi na osobistą imprezę plenerową. Odpowiedź na pierwsze pytanie była przytłaczająca i drugie pytanie brzmiało: tak. Mierzenie temperatury ludzi, którzy prawdopodobnie będą uczestniczyć ”.

READ  Aktorka Ola Dąbrowska w „Liście Schindlera” pomaga ukraińskim cywilom uciec przed wojną

„Lato duszy”
W wyniku badania inauguracyjne „Lato duszy” zostanie pokazane w czwartek, 13 maja w Como Lake Pavilion, 1360 Lexington Parkway N., St. „W 1969 roku w Central Parku odbyła się seria koncertów, które zostały nagrane i nagrane na wideo” – powiedział Smoluchovsky. Wylądowali w piwnicy w Nowym Jorku i odkryli kilka lat temu i zamienili się w film dokumentalny. W imprezie brali udział najwięksi czarni muzycy tamtych czasów, w tym Stevie Wonder, Sly i Staples Family. Publiczność była cała czarna.
I kontynuowała: „Ten film ma taki szacunek”. „To bardzo historyczne, ale nikt nic o tym nie wie. To niesamowite”.
Ostatnim filmem festiwalu będzie „After Antarctica” i zostanie pokazany w Bohemian Flats Park, 2150 West River BKY, Minneapolis. „To dokument o odkrywcy Willie Stigerze i jego podróży na Antarktydę, która już nigdy się nie powtórzy ze względu na zmiany klimatyczne” – powiedział Smoluchowski. Powiedziała, że ​​film wyprodukowany w Minnesocie został wyprodukowany między innymi przez Susan Pillsbury.
Oprócz pokazów w plenerze, zgodnie z protokołem COVID, oba filmy będą dostępne przez prawie ograniczony czas.
Innym filmem, na który zwrócił uwagę Smoluchovsky, był „Purple Sage Riders: The Making of Western Opera”. Powiedziała, że ​​wystawiono operę o mormońskiej kobiecie odmawiającej zostania trzecią żoną wybranego dla niej mężczyzny. Historia oparta jest na powieści napisanej przez Zane’a Graya w 1912 roku iz biegiem lat przekształciła się w kilka filmów. Jednak niedawno został opracowany jako opera. Smoluchowski powiedział: „Opera została stworzona przez wyjątkową liczbę artystów, a ten film to dokumentuje. To świetny film z trójwymiarowością”.

Reprezentuj świat w kinie
Wśród pokazanych wirtualnych filmów znajdą się filmy z New American Vision, świętujące niezależne wizje amerykańskich autorów; Filmy fabularne i krótkie filmy z Minnesota Filmmakers; Filmy skandynawskie o północy; Funkcje globalne Nextwave; Granice azjatyckie; Kina latynoskie i filmy przedstawiające Afrykę i światowe kino.
„Staramy się być jak najbardziej reprezentatywni dla świata” – wyjaśnił Smoluchovsky.
Powiedziała, że ​​rok był wyzwaniem dla MSP Film Society. Filmy pokazywano niemal od początku pandemii.
„Trzydzieści procent naszych pieniędzy operacyjnych pochodzi ze sprzedaży biletów, a ta zmniejszyła się o 85 procent. Ale nasi członkowie, darczyńcy i wyborcy zostali z nami i to nam naprawdę pomogło” – powiedział Smoluchowski.
„To znak, że ludzie nadal chcą inwestować w Towarzystwo Filmowe, aby było to kontynuowane w przyszłości. Nasi instytucjonalni fundatorzy byli bardzo elastyczni, dzięki czemu możemy trzymać głowę nad wodą”.
Powiedziała, że ​​udało im się zaplanować festiwal i nie musiała zostawiać jednej osoby, co określiła jako bardzo fajne. Ponieważ pandemia trwała podczas MSPIFF w zeszłym roku, festiwal był wtedy również hipotetyczny.
Smoluchowski zauważył: „Myślę, że zrobiliśmy to w zeszłym roku, wiemy, że możemy to powtórzyć”. „Przynajmniej wiemy, co robimy. W zeszłym roku pracowaliśmy po omacku”.
Powiedziała, że ​​MSPIFF40 pracuje z bardzo małą liczbą pracowników, ponieważ nikt nie został dodany jak zwykle. Powiedziała, że ​​w pełni zaszczepieni pracownicy mają dużo czapek, ale są gotowi.
Uczestnicy festiwalu otrzymają wskazówki, jak wyświetlać filmy w telewizji. Dostępne są również wejściówki do domu. Więcej informacji na temat MSPIFF40 można znaleźć na stronie mspfilm.org.

READ  Netflix anuluje Bone, Twits, Bright 2, Toil and Trouble po utracie subskrybentów i gwałtownym spadku cen akcji