Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

83-letni były premier Japonii Aso obraża ministra spraw zagranicznych |  Japonia

83-letni były premier Japonii Aso obraża ministra spraw zagranicznych | Japonia

Były japoński premier i wiceprzewodniczący rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej został oskarżony o seksizm po tym, jak poczynił uwłaczające uwagi na temat wyglądu i wieku ministra spraw zagranicznych.

„Ona nie jest ładna” – Taro Aso, który od dawna wygłaszał niewłaściwe uwagi, powiedział o Yuko Kamikawie podczas niedawnego przemówienia, po czym pochwalił jej umiejętności jako polityka. „Ale ona mówi z godnością, poprawnie mówi po angielsku i sama, bez pomocy dyplomatów, umawia się na spotkania z osobami, z którymi musi się spotkać”.

Aso, lat 83, wspomniała także o Kamikawie, lat 70, as obasan – Słowo powszechnie używane w odniesieniu do kobiet w średnim wieku, które niektórzy uważają za obraźliwe.

Aso również dwukrotnie pomyliła swoje nazwisko, nazywając ją Kamimura i błędnie sugerując, że jest pierwszą kobietą ministrem spraw zagranicznych Japonii. Tak naprawdę jest trzecią po Makiko Tanace i Yuriko Kawaguchi, które zostały mianowane za rządów Junichiro Koizumiego na początku XXI wieku.

Kamikawa, która we wrześniu ubiegłego roku została jedną z pięciu kobiet powołanych do gabinetu premiera Fumio Kishidy, odrzuciła uwagi Aso.

„Zdaję sobie sprawę, że istnieje wiele różnych opinii i doceniam każdą opinię” – powiedziała reporterom, dodając, że kontynuowanie pracy na stanowisku najwyższego japońskiego dyplomaty było najwłaściwszą odpowiedzią dla Aso.

Politycy opozycji skrytykowali Aso, który piastował wysokie stanowiska w administracjach LDP od niespełna roku sprawowania funkcji premiera, zanim w 2009 r. po raz pierwszy od ponad pół wieku partia została wykluczona ze stanowiska.

Akira Koike, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Japonii, stwierdził, że komentarze te są nie do przyjęcia, nawet biorąc pod uwagę niskie standardy Aso. Według gazety Asahi Shimbun „To jest najgorsze” – powiedział dziennikarzom Koike. Część użytkowników mediów społecznościowych wzywała Aso do rezygnacji.

READ  Chiny nadal wywierają presję na kraje wyspiarskie Pacyfiku, aby podpisały regionalną umowę w sprawie handlu i bezpieczeństwa

„Rozumiem” – powiedział gazecie Asahi Kaku Sechiyama, profesor studiów genderowych na Uniwersytecie Tokijskim [Aso] Kamikawa to docenił, ale gdyby mówił o ministrze spraw zagranicznych płci męskiej, nigdy nie wspomniałby o jego wyglądzie. Tylko kobiety poddawane są dodatkowej ocenie swojej atrakcyjności.

Aso, o którym krążą plotki, że jest miliarderem, znany jest ze swojego wyczucia mody i błędnych poglądów na temat całych grup ludzi. W maju 2018 r. jako minister finansów powiedział, że „nie ma czegoś takiego jak przestępstwo molestowania seksualnego” po tym, jak wyższy rangą urzędnik ministerstwa został oskarżony o molestowanie seksualne reportera telewizyjnego. Aso spekulował również, że urzędnik został „wrobiony” przez swoją ofiarę.

Obrażał osoby starsze, niebieskookich dyplomatów, chorych na Alzheimera, kobiety, które zdecydowały się nie mieć dzieci, wyrażał podziw dla nazistów i opisał Adolfa Hitlera jako mającego „właściwe motywy”.

Podczas II wojny światowej przedsiębiorstwo wydobywcze rodziny Aso wykorzystywało alianckich jeńców wojennych jako niewolniczą siłę roboczą. Aso był prezesem następcy firmy, Aso Cement Company, przez większość lat 70., ale odmówił przeprosin za korzystanie z pracy przymusowej w przeszłości.

Według raportu Japonia wypada słabo w międzynarodowych porównaniach pod względem reprezentacji kobiet w polityce, zajmując 165. miejsce na 190 krajów, a kobiety stanowią zaledwie 10,3% parlamentarzystów w izbie niższej parlamentu. Unia Międzyparlamentarna.

Aso nie jest jedynym ważnym japońskim politykiem, który poczynił seksistowskie uwagi. Mianując w zeszłym roku Kamikawę i jej koleżanki do swojego gabinetu, Kishida powiedział im, że ma nadzieję, że „wykażą wrażliwość i współczucie, które charakteryzują kobiety”.