Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Europa ponownie zastanawia się nad energią jądrową, gdy zbliżają się terminy klimatyczne, wiadomości ze świata

Rozpaczliwie szukając niezawodnego, długoterminowego źródła energii, które pomoże osiągnąć ambitne cele klimatyczne, kraje europejskie szukają odpowiedzi, która wstrząsnęła poprzednimi pokoleniami: energii jądrowej.

Polska chce, aby flota mniejszych elektrowni jądrowych pomogła zakończyć jej uzależnienie od węgla. Wielka Brytania stawia na Rolls-Royce’a, który wyprodukuje tanie reaktory modułowe w celu uzupełnienia energii wiatrowej i słonecznej. A we Francji prezydent Emmanuel Macron planuje wykorzystać ogromny program nuklearny tego kraju.

Światowi przywódcy obiecują uniknąć katastrofy klimatycznej, a przemysł jądrowy widzi szansę na odbudowę. Marginalizowane przez lata po katastrofach w Fukushimie i Czarnobylu, zwolennicy argumentują za zdobyciem uznania energii jądrowej, wraz ze słońcem i wiatrem, jako akceptowalne źródło czystej energii.

Ponad sześć krajów europejskich ogłosiło niedawno plany budowy nowej generacji reaktorów jądrowych. Niektóre są mniejsze i tańsze niż starsze konstrukcje, zajmują dwa boiska do piłki nożnej i kosztują ułamek ceny standardowych elektrowni jądrowych. Administracja Bidena również wspiera tę technologię jako narzędzie „masowej dekarbonizacji” Stanów Zjednoczonych.

„Energetyka jądrowa staje się głównym nurtem ruchu klimatycznego” – powiedziała Kirsty Gauguin, członkini brytyjskiej Rady Doradczej ds. Badań nad Innowacją Jądrową i założycielka TerraPraxis, organizacji non-profit, która wspiera energię jądrową w przejściu na zieloną gospodarkę. „To kluczowy kontrakt i myślę, że zobaczymy prawdziwą zmianę”.

Ale nie wszyscy kupują ideę, że energia jądrowa jest rozwiązaniem na zmiany klimatyczne.

Dziesięć lat temu, kilka miesięcy po trzęsieniu ziemi i tsunami, które spowodowały upadek elektrowni atomowej w Fukushimie w Japonii, powodując ewakuację ponad 150 000 osób, niemiecki rząd ogłosił, że będzie stopniowo zamykał swój program nuklearny. Teraz Niemcy przewodzą grupie krajów, które chcą rozładować wysiłki na rzecz włączenia większej ilości energii jądrowej do europejskiego miksu zielonej energii. Są zaniepokojeni rozprzestrzenianiem się elektrowni jądrowych na europejskiej glebie i wytwarzanymi przez nie odpadami radioaktywnymi.

Spadek prowadzi do napięć z Francją, największym producentem energii jądrowej w Europie, która zawarła niezwykły sojusz z krajami Europy Wschodniej, które chcą przyciągnąć więcej inwestycji w energię jądrową, w tym z Bułgarią, Czechami, Węgrami, Polską i Rumunią.

Grupa naciska na Unię Europejską, aby zaklasyfikowała energię jądrową jako „zrównoważoną” inwestycję, co pozwoliłoby uwolnić miliardy euro pomocy rządowej i inwestycji z funduszy emerytalnych, banków i innych inwestorów, którzy chcą inwestować w kwestie ochrony środowiska. Austria, Dania, Luksemburg i Hiszpania dołączyły do ​​Niemiec, próbując wycofać inicjatywę w Brukseli.

READ  Czy Chiny nałożą podatek od usług cyfrowych?

Głównym punktem sprzedaży przemysłu jądrowego jest technologia obejmująca miniaturowe elektrownie lub małe reaktory modułowe, które według zwolenników są bezpieczne, tanie i wydajne. Argumentem jest, że sama energia wiatrowa i słoneczna nie wystarczą, aby pomóc krajom osiągnąć cele wyznaczone na Szczycie Klimatycznym ONZ w Glasgow w Szkocji w tym miesiącu.

Prawie 200 krajów biorących udział w konferencji zobowiązało się do podjęcia nowych wysiłków, aby temperatura Ziemi nie wzrosła o więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza lub 2,7 stopnia Fahrenheita w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej. Po przekroczeniu tego progu naukowcy ostrzegają przed niebezpieczeństwami fal upałów, śmiertelnych burz, niedoboru wody i ogromnego załamania ekosystemu.

Kraje jednak nie spełniają oczekiwań, mimo że rosną inwestycje w energię wiatrową i słoneczną, której wydajność różni się w zależności od różnych elementów. Ponowne otwarcie światowej gospodarki po pandemii koronawirusa spowodowało ostatnio wzrost cen energii i skłoniło europejskie rządy do poszukiwania alternatywnych źródeł energii.

Zwolennicy energii jądrowej twierdzą, że doświadczenie wskazuje na potrzebę nowej generacji energii jądrowej.

„Energetyka jądrowa odgrywa naprawdę ważną rolę w osiągnięciu zera netto w wielu krajach” – powiedział Tom Samson, dyrektor generalny Rolls-Royce SMR, który projektuje komercyjny mały reaktor jądrowy od sześciu lat. Nadeszła chwila.

Rolls-Royce, który ogłosił projekt w tym miesiącu, wkracza na warty wiele miliardów dolarów rynek małych reaktorów jądrowych, konkurując z firmami takimi jak NuScale, GE Hitachi i TerraPower (kierowany przez Billa Gatesa) w Stanach Zjednoczonych; Éelectricité de France, państwowa francuska firma elektryczna; Chińska Narodowa Korporacja Jądrowa. i KEPCO w Korei Południowej.

Samson przedstawia projekt jako świeże podejście do branży znanej z opóźnień i przekraczania kosztów, a którego inwestorzy często unikali. Rolls-Royce, który produkuje silniki odrzutowe i zaopatruje flotę nuklearnych okrętów podwodnych Royal Navy, ma nadzieję zbudować w Wielkiej Brytanii 16 fabryk, a także wygenerować sprzedaż eksportową.

Elementy foremki do ciastek zostaną zbudowane fabrycznie i mogą być transportowane ciężarówką lub statkiem. Początkowo oczekiwano, że każda z elektrowni będzie kosztować 2,2 miliarda funtów (3 miliardy dolarów), w porównaniu do szacowanej ceny 22,5 miliarda funtów za pełnowymiarowy zakład budowany obecnie w zachodniej Anglii.

READ  Australia Post uruchomiła ogromną aukcję online z dużymi opóźnieniami, wywołując oburzenie na Facebooku

Rysunki reaktora Rolls-Royce przedstawiają kompaktowy i futurystyczny budynek w zielonym krajobrazie. Pojedynczy reaktor miałby mniej więcej jedną siódmą produkcji największych nowoczesnych elektrowni jądrowych i mógłby zasilić milion domów.

Związki zawodowe w Wielkiej Brytanii i Europie popierają te inicjatywy, argumentując, że elektrownie jądrowe generują miejsca pracy i są preferowane w stosunku do technologii odnawialnych, takich jak energia słoneczna, które nie wymagają utrzymania wielu pracowników.

Krytycy twierdzą, że energia jądrowa nie jest rozwiązaniem na przyspieszenie dążenia do zerowej emisji netto.

Po pierwsze, uruchomienie nowych elektrowni jądrowych, nawet małych, zajmie nawet dekadę lub dłużej, częściowo ze względu na wymogi regulacyjne, ponieważ nie są wystarczająco szybkie, aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu. Pierwszy reaktor Rolls-Royce’a będzie działał dopiero w 2031 roku.

Kwestie bezpieczeństwa pozostały po głośnych wypadkach jądrowych, podobnie jak nierozwiązane obawy dotyczące składowania odpadów radioaktywnych.

Chorwacja sprzeciwia się projektowi reaktora jądrowego w Słowenii, który miałby składować część odpadów jądrowych w pobliżu jej granic. Niemcy sprzeciwiają się planowanemu polskiemu reaktorowi, który według niemieckiej Partii Zielonych prawdopodobnie zanieczyści Niemcy w przypadku awarii.

Zdolność małych reaktorów jądrowych do wytwarzania energii szybko lub wystarczająco tanio, aby były ważne dla krajów, jest niejasna, powiedział Mark Hibbs, starszy współpracownik i ekspert ds. energii jądrowej w Carnegie Endowment for International Peace. Hebes, który ma siedzibę w Niemczech, zauważył, że 10 takich reaktorów może być wymaganych do wykonania tej samej pracy, co jedna duża nowoczesna elektrownia jądrowa.

„To nie rozwiązuje problemów społeczeństwa. Rozwiązuje problemy przemysłu jądrowego” – powiedział Doug Barr, główny naukowiec Greenpeace Britain. „Chcą wymyślić nową koncepcję, która nie ma złego wizerunku wielkiej energetyki jądrowej” – dodał.

Ci, którzy wzywają do odrodzenia nuklearnego, twierdzą, że takie obawy są przesadzone.

We Francji Macron ogłosił w tym miesiącu, że wznowi krajowy program jądrowy, aby „wypełnić” francuskie zobowiązania do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W niedawnym raporcie rządu stwierdzono, że Francja może nie być w stanie osiągnąć zerowej emisji netto do 2050 r., wykorzystując wyłącznie energię odnawialną.

READ  Ali Street w Melbourne spotyka się z reakcją na promocję testów na COVID

Jego rząd ma zezwolić państwowej francuskiej korporacji elektrycznej na budowę sześciu nowych reaktorów ciśnieniowych i wydać miliardy na pomoc EDF w produkcji reaktorów jądrowych na małą skalę do 2030 roku. Ta praca będzie kołem ratunkowym dla EDF, który przekracza 40 miliardów euro (45 USD). miliardów) ) po opóźnieniu budowy elektrowni jądrowej i przekroczeniu kosztów.

W Europie Wschodniej już rozpoczął się pośpiech.

Polska, Rumunia i Ukraina, które od dawna bazują na elektrowniach węglowych, są jednymi z tych, którzy podpisują kontrakty z amerykańskimi i europejskimi firmami na technologię małych reaktorów. Sama Polska planuje budowę dużych reaktorów jądrowych i co najmniej sześciu małych reaktorów w kopalniach węgla, aby produkować energię i tworzyć miejsca pracy.

„Zdolność do generowania nowej energii elektrycznej w krótszym czasie i przy niższych całkowitych kosztach projektu jest głównym motorem” – powiedział John Kotick, wiceprezes ds. rozwoju polityki i spraw publicznych w Nuclear Energy Institute, grupie przemysłowej w Waszyngtonie.

Jednak podział w Europie w kwestii energii jądrowej pozostaje na tyle ostry, że decydenci mogą nie chcieć wspierać programu wzmocnienia energii jądrowej – nawet jeśli rozpaczliwie pragną celów związanych ze zmianami klimatycznymi.

„Niemożliwe byłoby zbudowanie w Brukseli jakiejkolwiek polityki konsensusu, która silnie wspierałaby inwestycje państw członkowskich w energię jądrową” – powiedział Hibbs z Carnegie Endowment. „To będzie zależeć od rządów krajowych”.

Ale kiedy inwestorzy przyglądają się, gdzie miliardy dolarów w aktywach są wykorzystywane do odchodzenia od paliw kopalnych, energia jądrowa staje się trudna do zignorowania.

„Ogólny konsensus w kręgach klimatycznych jest taki, że atom jest czystym źródłem energii” – powiedziała Marisa Drew, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Credit Suisse. „Jeśli ktoś może zaoferować coś, co jest opłacalne ekonomicznie, skalowalne i przyjazne dla środowiska i robi to w sposób bezpieczny, musimy to zaakceptować”.