Perth |  W United Cup Polska i Chiny pokonały Brazylię i Czechy

Perth | W United Cup Polska i Chiny pokonały Brazylię i Czechy

Na United Cup w Perth najwyżej rozstawiona Polska zmierzyła się z Brazylią w grupie A podczas nocnej sesji drugiego dnia, po kompleksowym i historycznym zwycięstwie Chin 3:0 nad Czechami w grupie E poprzedniego dnia.

Po raz pierwszy było cicho i mogłem skupić się na treningu i odpoczynku. Mam nadzieję, że ten sezon będzie bardziej niebezpieczny – dam z siebie wszystko. Świetnie się tu bawię i mogę skupić się na tenisie. Ciężko pracowałem w okresie przygotowawczym i zyskałem dużo pewności siebie. Mogłem grać swobodnie, bez żadnych innych myśli zakłócających moją grę. Iga Świtech

Polska reprezentowana przez Igę Świątek i Huberta Hurkacza pokonała Brazylię 3:0 i wyszła na prowadzenie w grupie, a w poniedziałek zmierzyła się z drugą w tabeli Hiszpanią.

Wcześniej Zhang Zichen przeszedł do historii Chin w sobotę, pokonując 27-letniego Jiriego Lehkę 5:7, 6:3, 6:4 i zapewniając swojemu krajowi pierwsze w historii zwycięstwo w mieszanych zawodach drużynowych.

Po znakomitym sezonie 2023 Zhang, pierwszy chiński ćwierćfinalista turnieju ATP Masters 1000, wspiął się na 52. miejsce w rankingach ATP, najwyższe miejsce wśród wszystkich mieszkańców Azji Wschodniej.

Drugiego dnia sezonu 2024 Zhang podjął walkę w miejscu, w którym przerwał mecz z Lehką na RAC Arena.

Światowy numer 58 stanął blisko linii bazowej, aby przejąć dowodzenie i wykonać duże cięcia przy piłce, aby zwyciężyć po 2 godzinach i 20 minutach zaciętego spotkania.

Chińczyk Zhang Jichen przeszedł do historii pokonując w sobotę Jiriego Lehkę z Czech w wygranym 1:0 meczu z Chinami w Perth.

© Colin Murty/AFP za pośrednictwem Getty Images

Następnie Zheng Qinwen spotkała się w grze pojedynczej kobiet z panującą mistrzynią Wimbledonu Marketą Vondrousovą i pokonała leworęczną Czechkę 6:1 2:6 6:1 i zapewniła sobie awans do Chin.

W pierwszym meczu w karierze pomiędzy dwoma czołowymi 20 zawodniczkami 21-letni Zheng po godzinie i 48 minutach gry zdenerwował Vondrousovą.

Zheng, nowicjuszka roku 2022 WTA i najbardziej udoskonalona zawodniczka roku 2023, zapewniła Chinom nie do pokonania prowadzenie 2:0 w pierwszym meczu United Cup swojego kraju.

READ  Infogain wzmacnia swoją obecność w Europie poprzez rozbudowę swojego globalnego centrum dystrybucyjnego w Krakowie

Zeng, zajmujący obecnie 15. miejsce na świecie, zdobył 12 z pierwszych 13 punktów i objął prowadzenie 5:0.

Numer 7 na świecie Vondrousova obroniła 2 punkty setowe, aby uniknąć Bagela, ale w następnym meczu Zheng wykorzystała swój trzeci set, strzelając zwycięskiego forhendu w szóstym secie otwierającym.

Czech, który w lipcu zdobył swój pierwszy tytuł Wielkiego Szlema w All England Club, w drugim secie odwrócił sytuację, mimo że w pierwszym gemie stracił serwis po podwójnym błędzie.

Odpowiadał za długie wymiany i zremisował 6 z 7 kolejnych meczów.

Zheng jednak odzyskał swoją agresywną grę i odniósł szóste zwycięstwo w pierwszej dziesiątce w swojej karierze, kończąc grę zdobywając 14 z ostatnich 16 punktów.

W grze podwójnej mieszanej Zheng i Zhang pokonali Vondrousovą i Lehkę 6:1, 6:2, a dwie chińskie zawodniczki połączyły siły, aby wygrać z Chinami 3:0.

Zheng Qinwen denerwuje Marketę Vondrousovą

© Will Russell/Getty Images

W końcówce meczu, gdy zmierzyła się z zajmującą 11. miejsce w rankingu Brazylijką Beatriz Haddad Maia, Świdek wyszła na boisko z całą władzą zawodnika nr 1 na świecie.

Sviatek zakończył rok 2022 drugim rokiem z rzędu na ostatnim miejscu w rankingu, a Hadad Miah wypada z pierwszej dziesiątki w karierze.

„Nawet jeśli mój ranking na koniec roku jest taki sam jak w 2022 r., to tak jest [2023] Sezon jest zupełnie inny” – powiedział Świtek reporterom w Perth. „Musieliśmy stawić czoła wielu wzlotom i upadkom oraz pewnym trudnościom.

„Gra w finałach w Cancun z tak dużym bagażem na ramionach, jeśli chodzi o ranking, dodała mi dużej pewności siebie. Wiele się o sobie uczę. Zamierzam to wziąć w 2024 roku.

Świątek i Haddad Maia rozdzielili jedyne 2 mecze, które rozegrali w tym starciu, przy czym Brazylijczyk zwyciężył w 1/8 finału w Toronto w 2022 r., a ubiegłoroczny powrót do półfinału Rolanda Garrosa na korzyść Świątka i oba spotkania zakończyły się niepowodzeniem. 3 zestawy.

Tym razem Świdek był w dominującej formie, pokonując Brazylijczyka w pewnym stylu 6:2, 6:2 i po 77 minutach dał Polakowi szybkie prowadzenie 1:0 i przedłużył swoją aktywną passę zwycięstw do 12 meczów z rzędu.

READ  Wojciech Schkesny uważa, że ​​zwycięstwo może pomóc Polsce przeciwko Szwecji”

Świątek i Haddad Maia zakończyli sezon 2023 seriami bez porażki, ale Polak od początku przejął kontrolę i nie odpuścił.

Haddad Mia otworzył mecz, po czym Svitek kontynuował 5 gemów, nieprzerwanie wywierając presję na boisku i okazjonalnie wbiegając do siatki, aby zamknąć seta po 2 gemach.

Podnosząc swoją grę w drugim secie, Haddad Mia została nagrodzona trzema pierwszymi break pointami, ale Svidek odrzucił je wszystkie i wyszedł na prowadzenie 4-1.

Brazylijczyk w końcu przełamał się po uderzeniu bekhendowym w odpowiednim czasie i zmniejszył przewagę do 4:2, ale Sviatek zdobył 8 z kolejnych 10 punktów i przypieczętował zwycięstwo, kończąc 21 zwycięzcami do 7 Haddada Mii.

Numer 1 na świecie Iga Svidek spisała się najlepiej w meczu przeciwko Beatrice Haddad Mia drugiego dnia w RAC Arena.

© Paul Kane/Getty Images

Po zwycięstwie w mistrzostwach kobiet w Meksyku w zeszłym miesiącu za dobry start, Sviatek cieszyła się z kilku tygodni wolnej od sportu.

„Po raz pierwszy było spokojnie i mogłem skupić się na treningu i odpoczynku” – powiedział Świątek. Mam nadzieję, że ten sezon będzie bardzo niebezpieczny – dam z siebie wszystko.

„Świetnie się tu bawię i mogę skupić się na tenisie. Ciężko pracowałem w okresie przygotowawczym i zyskałem dużo pewności siebie. Mogłem grać swobodnie, bez żadnych innych myśli zakłócających moją grę.

Przemawiając na korcie przed walką rodaka Huberta Hurcoxa z Thiago Seybothem Wildem, dodał: „Na razie kibicujmy Huby'emu. W grze podwójnej mieszanej prosimy o kibicowanie. Ponieważ nieczęsto gramy w deblu mieszanym. Jestem bardzo podekscytowany, że mogę dzisiaj zagrać.

„Wiesz, dużo łatwiej się z nim gra. Bo mam wrażenie, że to on wykonuje większość pracy [laughs]. Ale mówiąc poważnie… uwielbiam grę mieszaną. Gra przeciwko mężczyznom jest dla mnie wyzwaniem. Trenuję z zawodnikami, którzy grają naprawdę szybko, więc kiedy teraz gram przeciwko nim te dwa rajdy, jest to naprawdę ekscytujące. Czuję, że nie mam nic do stracenia.

READ  Polska ma znaczną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, ale popyt krajowy pozostaje słaby pstryknąć

Zadanie Hurcoxa było nieco trudniejsze i musiał wrócić, aby pokonać Brazylijczyka 6-7(4), 6-2, 6-3 i dać Polakowi zdecydowane prowadzenie 2-0.

Polak nie spisał się dobrze w serwisie przeciwko Sebothowi Wildowi, zdobywając 75% (39/52) punktów z pierwszego serwisu w meczu, ale dziewiąty na świecie odnalazł dobrą głębię, wracając w kluczowych momentach, zdobywając 5. Przerwa serwisowa na rzecz zwycięstwa.

Hurcox, który w 2023 roku zdobył tytuł mistrza Marsylii i Szanghaju, w zeszłym sezonie osiągnął bilans 26-6 z graczami spoza pierwszej 50-tki w rankingach ATP i będzie starał się pozostać niepokonany w nowym sezonie, kiedy w poniedziałek spotka się z Alejandro Davidoviciem Foginą.

Polscy Ika Świadek (po lewej) i Hubert Hurcox (poniżej) musieli ostro walczyć z Brazylijczykami Marcelo Melo i Beatriz Haddad Mia (po prawej), ale wygrali w grze podwójnej mieszanej w setach prostych.

Nie spoczywając na laurach, Sviatek i Hurcox odbili się, pokonując Haddada Mię i Marcelo Melo 6:4, 6:3.

Brazylijczycy byli lepsi w grze podwójnej, a polska para starała się znaleźć przełamanie, więc już na starcie rzuciła się do ucieczki.

Stopniowo stwarzali sobie pewne szanse, ale do końca pierwszego seta nie udało im się przebić, a gdy Polki objęły prowadzenie 2:0, drugi set był dla nich nieco łatwiejszy, a Hadad Mia i Melo stopniowo traciły przewagę.

Od tego momentu Świątek i Hurkacz skupili się na utrzymaniu prowadzenia, a Polska zwyciężyła 3:0 z Brazylią, dominując swoje serwisy i dobrze rozgrywając ważne rajdy.

Wynik przenosi rozstawionych z numerem 1 na pierwsze miejsce w grupie A, podczas gdy Brazylia została wyeliminowana po przegranej pierwszym meczu z Hiszpanią.