Perth |  W United Cup Polska i Chiny pokonały Brazylię i Czechy

Perth | W United Cup Polska i Chiny pokonały Brazylię i Czechy

Na United Cup w Perth najwyżej rozstawiona Polska zmierzyła się z Brazylią w grupie A podczas nocnej sesji drugiego dnia, po kompleksowym i historycznym zwycięstwie Chin 3:0 nad Czechami w grupie E poprzedniego dnia.

Po raz pierwszy było cicho i mogłem skupić się na treningu i odpoczynku. Mam nadzieję, że ten sezon będzie bardziej niebezpieczny – dam z siebie wszystko. Świetnie się tu bawię i mogę skupić się na tenisie. Ciężko pracowałem w okresie przygotowawczym i zyskałem dużo pewności siebie. Mogłem grać swobodnie, bez żadnych innych myśli zakłócających moją grę. Iga Świtech

Polska reprezentowana przez Igę Świątek i Huberta Hurkacza pokonała Brazylię 3:0 i wyszła na prowadzenie w grupie, a w poniedziałek zmierzyła się z drugą w tabeli Hiszpanią.

Wcześniej Zhang Zichen przeszedł do historii Chin w sobotę, pokonując 27-letniego Jiriego Lehkę 5:7, 6:3, 6:4 i zapewniając swojemu krajowi pierwsze w historii zwycięstwo w mieszanych zawodach drużynowych.

Po znakomitym sezonie 2023 Zhang, pierwszy chiński ćwierćfinalista turnieju ATP Masters 1000, wspiął się na 52. miejsce w rankingach ATP, najwyższe miejsce wśród wszystkich mieszkańców Azji Wschodniej.

Drugiego dnia sezonu 2024 Zhang podjął walkę w miejscu, w którym przerwał mecz z Lehką na RAC Arena.

Światowy numer 58 stanął blisko linii bazowej, aby przejąć dowodzenie i wykonać duże cięcia przy piłce, aby zwyciężyć po 2 godzinach i 20 minutach zaciętego spotkania.

Chińczyk Zhang Jichen przeszedł do historii pokonując w sobotę Jiriego Lehkę z Czech w wygranym 1:0 meczu z Chinami w Perth.

© Colin Murty/AFP za pośrednictwem Getty Images

Następnie Zheng Qinwen spotkała się w grze pojedynczej kobiet z panującą mistrzynią Wimbledonu Marketą Vondrousovą i pokonała leworęczną Czechkę 6:1 2:6 6:1 i zapewniła sobie awans do Chin.

W pierwszym meczu w karierze pomiędzy dwoma czołowymi 20 zawodniczkami 21-letni Zheng po godzinie i 48 minutach gry zdenerwował Vondrousovą.

Zheng, nowicjuszka roku 2022 WTA i najbardziej udoskonalona zawodniczka roku 2023, zapewniła Chinom nie do pokonania prowadzenie 2:0 w pierwszym meczu United Cup swojego kraju.

READ  Wycieczka do Polski ze stylowym hotelem w sercu Krakowa

Zeng, zajmujący obecnie 15. miejsce na świecie, zdobył 12 z pierwszych 13 punktów i objął prowadzenie 5:0.

Numer 7 na świecie Vondrousova obroniła 2 punkty setowe, aby uniknąć Bagela, ale w następnym meczu Zheng wykorzystała swój trzeci set, strzelając zwycięskiego forhendu w szóstym secie otwierającym.

Czech, który w lipcu zdobył swój pierwszy tytuł Wielkiego Szlema w All England Club, w drugim secie odwrócił sytuację, mimo że w pierwszym gemie stracił serwis po podwójnym błędzie.

Odpowiadał za długie wymiany i zremisował 6 z 7 kolejnych meczów.

Zheng jednak odzyskał swoją agresywną grę i odniósł szóste zwycięstwo w pierwszej dziesiątce w swojej karierze, kończąc grę zdobywając 14 z ostatnich 16 punktów.

W grze podwójnej mieszanej Zheng i Zhang pokonali Vondrousovą i Lehkę 6:1, 6:2, a dwie chińskie zawodniczki połączyły siły, aby wygrać z Chinami 3:0.

Zheng Qinwen denerwuje Marketę Vondrousovą

© Will Russell/Getty Images

W końcówce meczu, gdy zmierzyła się z zajmującą 11. miejsce w rankingu Brazylijką Beatriz Haddad Maia, Świdek wyszła na boisko z całą władzą zawodnika nr 1 na świecie.

Sviatek zakończył rok 2022 drugim rokiem z rzędu na ostatnim miejscu w rankingu, a Hadad Miah wypada z pierwszej dziesiątki w karierze.

„Nawet jeśli mój ranking na koniec roku jest taki sam jak w 2022 r., to tak jest [2023] Sezon jest zupełnie inny” – powiedział Świtek reporterom w Perth. „Musieliśmy stawić czoła wielu wzlotom i upadkom oraz pewnym trudnościom.

„Gra w finałach w Cancun z tak dużym bagażem na ramionach, jeśli chodzi o ranking, dodała mi dużej pewności siebie. Wiele się o sobie uczę. Zamierzam to wziąć w 2024 roku.

Świątek i Haddad Maia rozdzielili jedyne 2 mecze, które rozegrali w tym starciu, przy czym Brazylijczyk zwyciężył w 1/8 finału w Toronto w 2022 r., a ubiegłoroczny powrót do półfinału Rolanda Garrosa na korzyść Świątka i oba spotkania zakończyły się niepowodzeniem. 3 zestawy.

Tym razem Świdek był w dominującej formie, pokonując Brazylijczyka w pewnym stylu 6:2, 6:2 i po 77 minutach dał Polakowi szybkie prowadzenie 1:0 i przedłużył swoją aktywną passę zwycięstw do 12 meczów z rzędu.

READ  Puchar Świata w skokach narciarskich Polski | gra

Świątek i Haddad Maia zakończyli sezon 2023 seriami bez porażki, ale Polak od początku przejął kontrolę i nie odpuścił.

Haddad Mia otworzył mecz, po czym Svitek kontynuował 5 gemów, nieprzerwanie wywierając presję na boisku i okazjonalnie wbiegając do siatki, aby zamknąć seta po 2 gemach.

Podnosząc swoją grę w drugim secie, Haddad Mia została nagrodzona trzema pierwszymi break pointami, ale Svidek odrzucił je wszystkie i wyszedł na prowadzenie 4-1.

Brazylijczyk w końcu przełamał się po uderzeniu bekhendowym w odpowiednim czasie i zmniejszył przewagę do 4:2, ale Sviatek zdobył 8 z kolejnych 10 punktów i przypieczętował zwycięstwo, kończąc 21 zwycięzcami do 7 Haddada Mii.

Numer 1 na świecie Iga Svidek spisała się najlepiej w meczu przeciwko Beatrice Haddad Mia drugiego dnia w RAC Arena.

© Paul Kane/Getty Images

Po zwycięstwie w mistrzostwach kobiet w Meksyku w zeszłym miesiącu za dobry start, Sviatek cieszyła się z kilku tygodni wolnej od sportu.

„Po raz pierwszy było spokojnie i mogłem skupić się na treningu i odpoczynku” – powiedział Świątek. Mam nadzieję, że ten sezon będzie bardzo niebezpieczny – dam z siebie wszystko.

„Świetnie się tu bawię i mogę skupić się na tenisie. Ciężko pracowałem w okresie przygotowawczym i zyskałem dużo pewności siebie. Mogłem grać swobodnie, bez żadnych innych myśli zakłócających moją grę.

Przemawiając na korcie przed walką rodaka Huberta Hurcoxa z Thiago Seybothem Wildem, dodał: „Na razie kibicujmy Huby'emu. W grze podwójnej mieszanej prosimy o kibicowanie. Ponieważ nieczęsto gramy w deblu mieszanym. Jestem bardzo podekscytowany, że mogę dzisiaj zagrać.

„Wiesz, dużo łatwiej się z nim gra. Bo mam wrażenie, że to on wykonuje większość pracy [laughs]. Ale mówiąc poważnie… uwielbiam grę mieszaną. Gra przeciwko mężczyznom jest dla mnie wyzwaniem. Trenuję z zawodnikami, którzy grają naprawdę szybko, więc kiedy teraz gram przeciwko nim te dwa rajdy, jest to naprawdę ekscytujące. Czuję, że nie mam nic do stracenia.

READ  Remisy w rundzie play-off Elite Pucharu Świata w futsalu: Holandia vs Finlandia, Polska vs Chorwacja | Puchar Świata w futsalu

Zadanie Hurcoxa było nieco trudniejsze i musiał wrócić, aby pokonać Brazylijczyka 6-7(4), 6-2, 6-3 i dać Polakowi zdecydowane prowadzenie 2-0.

Polak nie spisał się dobrze w serwisie przeciwko Sebothowi Wildowi, zdobywając 75% (39/52) punktów z pierwszego serwisu w meczu, ale dziewiąty na świecie odnalazł dobrą głębię, wracając w kluczowych momentach, zdobywając 5. Przerwa serwisowa na rzecz zwycięstwa.

Hurcox, który w 2023 roku zdobył tytuł mistrza Marsylii i Szanghaju, w zeszłym sezonie osiągnął bilans 26-6 z graczami spoza pierwszej 50-tki w rankingach ATP i będzie starał się pozostać niepokonany w nowym sezonie, kiedy w poniedziałek spotka się z Alejandro Davidoviciem Foginą.

Polscy Ika Świadek (po lewej) i Hubert Hurcox (poniżej) musieli ostro walczyć z Brazylijczykami Marcelo Melo i Beatriz Haddad Mia (po prawej), ale wygrali w grze podwójnej mieszanej w setach prostych.

Nie spoczywając na laurach, Sviatek i Hurcox odbili się, pokonując Haddada Mię i Marcelo Melo 6:4, 6:3.

Brazylijczycy byli lepsi w grze podwójnej, a polska para starała się znaleźć przełamanie, więc już na starcie rzuciła się do ucieczki.

Stopniowo stwarzali sobie pewne szanse, ale do końca pierwszego seta nie udało im się przebić, a gdy Polki objęły prowadzenie 2:0, drugi set był dla nich nieco łatwiejszy, a Hadad Mia i Melo stopniowo traciły przewagę.

Od tego momentu Świątek i Hurkacz skupili się na utrzymaniu prowadzenia, a Polska zwyciężyła 3:0 z Brazylią, dominując swoje serwisy i dobrze rozgrywając ważne rajdy.

Wynik przenosi rozstawionych z numerem 1 na pierwsze miejsce w grupie A, podczas gdy Brazylia została wyeliminowana po przegranej pierwszym meczu z Hiszpanią.