Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy odkrywają największą w historii trójwymiarową mapę wszechświata

Naukowcy odkrywają największą w historii trójwymiarową mapę wszechświata

Pierwsze wyniki projektu Dark Energy Analysis Instrument (DESI), przy dużym udziale astrofizyków z EPFL, umożliwiły wykonanie map galaktyk i kwazarów z niespotykaną dotąd szczegółowością, która mierzy szybkość rozszerzania się Wszechświata w ciągu 11 miliardów lat.

Projekt Dark Energy Analyzer, będący międzynarodową współpracą ponad 900 badaczy z ponad 70 instytucji na całym świecie, w tym EPFL, opublikował pierwsze wyniki – mapę galaktyk i kwazarów z niespotykaną dotąd szczegółowością, tworzącą największą w historii trójwymiarową mapę wszechświata . robić.

Podróżuj w czasie

Dzięki 5000 małych robotów zamontowanych na Teleskopie Mayalla w Obserwatorium Narodowym Kitt Peak w USA naukowcy mogą zajrzeć w przeszłość aż do 11 miliardów lat. Po raz pierwszy naukowcy zmierzyli historię ekspansji w tak odległym okresie (8–11 miliardów lat) z dokładnością przekraczającą 1%. Nowa mapa przewyższa wszystkie poprzednie mapy spektroskopowe 3D łącznie i potwierdza podstawy naszego najlepszego modelu Wszechświata.

Światło z obiektów znajdujących się daleko w kosmosie właśnie dotarło do Spektrografu Ciemnej Energii, umożliwiając nam sporządzenie mapy naszego młodego wszechświata i prześledzenie jego wzrostu w tym, co widzimy dzisiaj. Zrozumienie ewolucji naszego Wszechświata jest powiązane z jego zakończeniem i jedną z największych tajemnic fizyki: ciemną energią, nieznanym pierwiastkiem powodującym coraz szybsze rozszerzanie się Wszechświata.

Teraz badacze udostępnili analizę danych zebranych w pierwszym roku Wiele arkuszy Dostępne publicznie

„Jesteśmy niezwykle dumni z danych, które przyniosły czołowe na świecie wyniki w kosmologii i są pierwszymi danymi, które wyłoniły się z eksperymentów nowej generacji z ciemną energią” – powiedział Michael Levy, dyrektor DESI i naukowiec z Dark Energy Departamentu Energii USA Instytut Energetyki. Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab), które zarządza projektem. „Jak dotąd widzimy podstawową zgodność z naszym najlepszym modelem Wszechświata, ale widzimy także pewne interesujące różnice, które mogą wskazywać, że ciemna energia ewoluuje w czasie. Różnice te mogą, ale nie muszą zniknąć, gdy pojawi się więcej danych, więc jesteśmy podekscytowani na początek… Analiza naszego trzyletniego zbioru danych już wkrótce.”

READ  Pierwotne komórki przypominające komórki rozrodcze wytworzone z mysich komórek macierzystych umożliwiają narodziny normalnego potomstwa.

Naukowcy z EPFL w DESI przyczynili się do opracowania strategii ukierunkowania badań (identyfikując galaktyki do obserwacji), a także opracowując zautomatyzowany system pozycjonowania włókien, obejmujący testy weryfikacji pochylenia niektórych pozycjonerów DESI w celu ich walidacji. wydajność. Ten ostatni był wykonywany w ramach kierunków kierunkowych Grupa Robotyki Kosmicznej.który obejmuje EPFL Laboratorium Astrofizyki (LASTRO)Obok Muhammad Buri I Dennisa GillettaZespoły z Wyższej Szkoły Inżynierskiej.

Grupa młodych naukowców z LASTRO również była mocno zaangażowana w interpretację ogromnej ilości danych otrzymanych z DESI, charakteryzując ich fizyczne znaczenie poprzez budowanie zaawansowanych modeli numerycznych i symulacji naszego Wszechświata.

„Obserwacje ponad 6 milionów galaktyk i kwazarów przeprowadzone w pierwszym roku przez DESI będą lepsze od poprzednich badań SDSS, które trwały dwie dekady. Aby w pełni wykorzystać ten doskonały zestaw danych, potrzebujemy szczegółowego zbadania artefaktów obserwacyjnych, które uniemożliwiają nam uzyskanie dokładnych parametrów kosmologicznych ” wyjaśnia Jiashi Yu, doktorantka w LASTRO i główna autorka książki Jeden z papierów Niedawno wydany. „Interpretacja danych obserwacyjnych wymaga stworzenia tysięcy cyfrowych bliźniaczych wszechświatów w celu walidacji i ilościowego określenia naszych bezprecedensowych pomiarów” – dodał Daniel Forero Sanchez, kolejny doktorant w LASTRO.

„To niesamowite móc brać udział w tym globalnym projekcie, który co miesiąc gromadzi dane z ponad miliona galaktyk” – powiedział profesor Jean-Paul Kneip, prezes LASTRO. „Żyjemy w złotym wieku kosmologii, a badania na dużą skalę są w toku i wkrótce się rozpoczną, włączając w to… Macierz kilometrów kwadratowych W którym uczestniczą także Szwajcaria i EPFL. „Wszystko to pomaga nam lepiej zrozumieć dynamikę naszego wszechświata, jego zawartość i podstawowe właściwości”.

Korzystając z danych pochodzących z DESI tylko z pierwszego roku, badacze mogą już zmierzyć historię ekspansji naszego Wszechświata w siedmiu różnych wycinkach czasu kosmicznego, każdy z dokładnością od 1 do 3%. Zespół włożył ogromną ilość pracy, aby uwzględnić złożoność modelowania mechanistycznego i teoretycznego, co dało pewność co do siły pierwszych wyników.

READ  Fala Radcliffe’a tworzy fale Wiadomości o Mirażu

Ogólna dokładność DESI dla historii ekspansji na przestrzeni 11 miliardów lat wynosi 0,5%, a najbardziej odległa era, obejmująca 8–11 miliardów lat w przeszłości, ma standardową dokładność na poziomie 0,82%. Dokonanie takiej analogii do naszego młodego wszechświata jest bardzo trudne. Jednak w ciągu jednego roku DESI stała się dwukrotnie skuteczniejsza w mierzeniu historii ekspansji w tych wczesnych okresach niż jej poprzednik (BOSS/eBOSS z przeglądu Sloan Digital Sky Survey), co zajęło ponad dekadę.

Najnowsza nauka

DESI to pierwszy eksperyment spektroskopowy, w którym przeprowadzono całkowicie „ślepą analizę”, która ukrywa przed naukowcami prawdziwe wyniki, aby uniknąć nieświadomego błędu potwierdzającego. Naukowcy pracują w ciemności ze zmodyfikowanymi danymi, pisząc kod umożliwiający analizę swoich odkryć. Gdy wszystko jest już gotowe, stosują swoją analizę do oryginalnych danych, aby uzyskać rzeczywistą odpowiedź. Dane DESI zostaną wykorzystane w celu uzupełnienia przyszłych przeglądów nieba i przygotowania do niedawno zalecanej aktualizacji (DESI-II).

Współpraca DESI jest zaszczycona możliwością prowadzenia badań naukowych na Iolkam Du'ag (szczyt Kitt), górze o szczególnym znaczeniu dla narodu Tohono O'odham.