Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Afganistan: dlaczego przejęcie przez talibów doliny Pandższir jest tak ważne

Przez dziesięciolecia największe armie świata próbowały przejąć najpotężniejszą twierdzę w Afganistanie – i wszystkie zawiodły. Talibowie próbowali nawet w tym tygodniu.

Przez dziesięciolecia niektóre z największych sił zbrojnych świata próbowały przejąć kontrolę nad doliną Panjshir, surowym, górzystym regionem, który od dawna jest twierdzą afgańskich sił oporu.

Dolina Panjshir, 70 km na północ od Kabulu, znajduje się w górach Hindukusz i łączy stolicę Afganistanu z północą kraju, a nawet Uzbekistanem.

W 1979 roku powstanie słynnego dowódcy mudżahedinów Ahmada Szacha Massouda rozpoczęło w dolinie operację partyzancką, aby zaatakować Armię Radziecką, która obecnie okupowała Afganistan.

Po sześciu latach brutalnej wojny, mającej na celu przejęcie kontroli nad doliną, ówczesny prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow powiedział, że naród całkowicie wycofa się z Afganistanu.

Masoud, znany jako Lew Pandższiru, odniósł sukces 10 lat później, gdy Talibowie walczyli o kontrolę nad doliną w latach 1996-2001.

Został zamordowany dwa dni przed atakami z 11 września, 9 września 2001 roku.

Dwadzieścia lat później dolina była ostatnim miejscem, w którym zaprzeczono rządom Talibów, kilka tygodni po dojściu bojowników do władzy w Afganistanie.

Siły antytalibskie trenowały tygodniami w dolinie, dowodzone przez syna Masuda, Ahmeda Masuda, i przygotowywały się do kolejnej wojny.

Ale w ostatniej partii w tym tygodniu Talibowie ogłosili zwycięstwo nad nieprzeniknioną fortecą.


W poniedziałek talibowie powiedzieli, że mają całkowitą kontrolę nad Afganistanem, mówiąc, że wygrali główną bitwę w dolinie Pandższir, ostatnim bastionie oporu przeciwko ich rządom.

Po szybkim zwycięstwie w połowie sierpnia nad siłami bezpieczeństwa byłego rządu afgańskiego i wycofaniu sił amerykańskich po 20 latach wojny, talibowie zaczęli walczyć z siłami broniącymi górskiej doliny Panjshir.

Gdy bojownicy islamscy ogłosili zwycięstwo, ich główny rzecznik ostrzegł przed dalszymi próbami buntu przeciwko ich rządom, jednocześnie wzywając byłych członków sił bezpieczeństwa do przyłączenia się do szeregów ich reżimu.

READ  Jak Chiny wykorzystują metalowe bariery do zwalczania wirusa Corona

„Dzięki temu zwycięstwu nasz kraj całkowicie wyjdzie z bagna wojny” – powiedział rzecznik armii Zabihullah Mujahid.

Każdy, kto próbowałby wszcząć bunt, zostałby ciężko ranny. Później dodał na konferencji prasowej w Kabulu.

Talibowie opublikowali nagranie wideo, na którym ich flaga powiewa nad domem gubernatora w Pandższirze – podkreślając historyczne zwycięstwo, w którym po raz pierwszy od 40 lat konfliktu doszło do klęski antytalibańskiej twierdzy.

Bojownicy talibscy przystąpili do modlitwy, podczas gdy ich flaga była machana znad masztu.

W filmach krążących w protalibańskich mediach społecznościowych bojownicy przechodzili pod obrazami czczącymi ich dawnego wroga, nieżyjącego przywódcę ruchu oporu w Panjshir Ahmada Shaha Massouda.

Niedługo potem, na zdjęciu opublikowanym przez urzędnika talibskiego, Bilala Karimiego, widać to samo zdjęcie Massouda z rozdartą twarzą.

Następnie bojownicy talibscy stoją przed rozdartym obrazem.

Pandższirski Narodowy Front Oporu – składający się z antytalibańskich milicji i byłych afgańskich sił bezpieczeństwa – przyznał w niedzielę, że poniósł ciężkie straty na polu bitwy i wezwał do zawieszenia broni.

Front Ocalenia Narodowego powiedział, że jego rzecznik Fahim Dashti – znany afgański dziennikarz – i starszy dowódca, generał Abdul Wadud Zara, zostali zabici.

Ale grupa powiedziała w poniedziałek w tweecie, że jej bojownicy nadal byli obecni w „strategicznych lokalizacjach” w dolinie.

Front Ocalenia Narodowego obejmuje miejscowych bojowników lojalnych wobec Ahmeda Masouda, a także resztki armii afgańskiej, która wycofała się do doliny Panjshir.

Gdy bojownicy talibscy zbierają się w dolinie, Massoud w poniedziałek wezwał Afgańczyków w kraju i poza nim do „powstania w ruchu oporu”.

„Jeśli chodzi o tych, którzy chcą chwycić za broń”, powiedział, „jesteśmy z wami”.

„Jeśli chodzi o tych, którzy uciekną się do protestu, będziemy przy tobie”.

Pod rządami ojca Masuda, Ahmada Szacha, Bojownicy z Pandższiru zdobyli legendarną reputację bojowników, którzy bronili swoich górskich domów.

READ  Pożar kopalni w Rosji zabija co najmniej 11 osób, dziesiątki więzi pod ziemią

115-kilometrowy kanion otoczony poszarpanymi, pokrytymi śniegiem szczytami zapewniał obrońcom naturalną przewagę militarną, pozwalając im wykorzystać wysokie pozycje do zaatakowania atakujących sił poniżej.

Musieli jednak stawić czoła odcięciom Internetu przez talibów i zamknięciu szlaków dostaw.

Wcześniej myśliwce Panjshir słabły w obliczu nacierających sił, ukrywały się w kanionach przy głównej dolinie, a następnie przeprowadzały naloty partyzanckie.

Jednak zachęceni swymi zamaszystymi zwycięstwami w pozostałej części kraju, talibowie przejęli ogromny arsenał dostarczonej przez USA broni i sprzętu wojskowego, pozostawionego teraz dla pokonanej armii afgańskiej.

– NSz AFP