Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Afganistan: Stanowiska archeologiczne „zburzone buldożerami w celu grabieży”

Afganistan: Stanowiska archeologiczne „zburzone buldożerami w celu grabieży”

  • Napisane przez Kauna Khamosha
  • Serwis Światowy BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

W prowincji Balch znajduje się wiele stanowisk archeologicznych

Według naukowców z Uniwersytetu w Chicago, dziesiątki stanowisk archeologicznych w Afganistanie zburzono buldożerami, aby umożliwić systematyczne grabieże.

Twierdzą, że ich analiza zdjęć satelitarnych dostarcza pierwszego rozstrzygającego dowodu fotograficznego na to, że wzorce grabieży rozpoczęte za poprzedniego rządu są kontynuowane od czasu powrotu talibów do władzy w 2021 r.

Wśród tych, które według nich zostały zniszczone, znajdują się starożytne osady pochodzące z epoki brązu i żelaza – niektóre starsze niż 1000 lat p.n.e.

Większość zidentyfikowanych stanowisk znajduje się w regionie Balch w północnym Afganistanie, który ponad dwa tysiące lat temu był sercem Baktrii.

Był to jeden z najbogatszych i najbardziej zaludnionych regionów starożytnego Afganistanu za panowania Imperium Achemenidów w VI wieku p.n.e.

Do 327 roku p.n.e. Aleksander Wielki podbił ten region i po pokonaniu władcy Achemenidów poślubił baktriankę imieniem Roksana.

Centralne miasto regionu, Bactra, zwane później Balch, znajdowało się przy głównym Jedwabnym Szlaku Wschód-Zachód i było ośrodkiem zarówno zaratusztrianizmu, jak i nauki buddyjskiej. Później stało się ważnym miastem islamskim.

Naukowcy z Centrum Ochrony Kultury Uniwersytetu w Chicago zidentyfikowali ponad 29 000 stanowisk archeologicznych w całym Afganistanie za pomocą zdjęć satelitarnych i innych narzędzi.

Od 2018 r. wykryli jednak nowy wzorzec w regionie Bałch.

Mówią, że zidentyfikowali na zdjęciach miejsca i są przekonani, że to buldożery ze względu na sposób, w jaki pojawiają się i znikają z biegiem czasu, a także ślady, jakie pozostawiają po sobie.

Profesor Jill Stein, dyrektor centrum, wyjaśniła, że ​​te niedawno zrównane z ziemią tereny są następnie pokazane na późniejszych zdjęciach, przykryte dołami wykopanymi przez rabusiów.

„Zasadniczo ludzie oczyszczali duże obszary, aby ułatwić systematyczne plądrowanie tego miejsca” – powiedział Lee.

Skomentuj zdjęcie,

To zdjęcie zostało uzyskane przez BBC i odpowiada lokalizacji i datom podanym przez badaczy z Uniwersytetu w Chicago

Jego zespół twierdzi, że w latach 2018–2021 162 starożytne osady zostały „zniszczone w zawrotnym tempie raz w tygodniu”, a praktyka ta była kontynuowana w 37 miejscach później, pod rządami talibów.

Badacze nie publikują dokładnych lokalizacji, aby uniknąć ujawnienia informacji potencjalnym złodziejom.

Prace nad dokumentacją wielu obiektów są wciąż w początkowej fazie.

Oznacza to, że badacze po prostu nie wiedzą, co jest zakopane w tych miejscach, a są to głównie kopce, forty i wczesne przydrożne zajazdy zwane chanami oraz systemy kanałów.

Ale zaledwie 97 kilometrów dalej leży Tela Tepe, gdzie w 1978 roku odkryto liczący 2000 lat skarb złota Baktrian.

„Złote Wzgórze” zawierało 20 000 rzadkich przedmiotów, w tym złotą biżuterię, misterną koronę i monety, które nazywano zaginionymi skarbami Afganistanu.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Skomplikowana korona była częścią liczącego 2000 lat skarbu złota Baktrian znalezionego w Tila Tepe

„Na każdym wzgórzu można odkryć warstwy cywilizacji” – mówi Saeed Reza Hosseini, pracownik naukowy na Uniwersytecie w Cambridge.

Urodzony w Balch, około dwudziestego roku życia jako wolontariusz badał stanowiska archeologiczne w północnym Afganistanie, w tym te, które według badaczy zostały zniszczone przez buldożery. Był zszokowany, gdy zobaczył zdjęcia z Uniwersytetu w Chicago.

„Kiedy to słyszę, czuję, że moja dusza umiera” – powiedział.

Nie ma jednoznacznych odpowiedzi na pytanie, kto stoi za pozornymi zniszczeniami.

Profesor Stein twierdzi, że znaczący jest fakt, że ten schemat rozpoczął się za poprzedniego rządu – pod przewodnictwem byłego prezydenta Ashrafa Ghaniego – i był kontynuowany za rządów talibów.

Rząd Ghaniego był słaby i nie miał pełnej kontroli nad niektórymi częściami kraju.

Balch, w tym miasto Mazar-i-Sharif, największe miasto w północnym Afganistanie, był jednym z pierwszych obszarów, które wpadły w ręce talibów, zanim w sierpniu 2021 r. przejęli oni kontrolę nad stolicą, Kabulem.

Profesor Stein uważa, że ​​miejsca te mogą zostać splądrowane przez ludzi na tyle zamożnych i wpływowych, aby móc kupić lub wypożyczyć sprzęt do robót ziemnych i przewieźć go na obszary wiejskie „bez niczyjej ingerencji”.

Al-Husseini twierdzi, że zanim opuścił kraj w 2009 roku, splądrowano niektóre stanowiska archeologiczne w regionie.

„Nikt nie może kopać i wydobywać bez uzyskania pozwolenia od siłaczy i lokalnych milicji” – powiedział mi.

„Dla nich wartość historyczna nie jest ważna. Kopą i niszczą, żeby zobaczyć, co uda im się znaleźć. Widziałem to na własne oczy – nawet przesiewali ziemię, żeby to sprawdzić”.

Mówi, że kiedyś brał udział w wysiłkach mających na celu zabezpieczenie dostępu archeologicznego do starożytnego miejsca, w którym przywódca milicji uprawiał opium.

W 2001 roku Talibowie wywołali szok na całym świecie, kiedy podczas ich pierwszej kadencji wysadzili w powietrze 1500-letnich Buddów z Bamiyan, niegdyś największych stojących buddów na świecie.

Ale kiedy wrócili dwadzieścia lat później, oświadczyli, że będą szanować starożytne dziedzictwo kraju.

Atiqullah Azizi, pełniący obowiązki wiceministra informacji i kultury talibów, zaprzeczył zarzutom dotyczącym grabieży, twierdząc, że do opiekowania się miejscami historycznymi przydzielono 800-osobowy oddział.

Powiedział BBC, że niektóre organizacje przesłały do ​​ministerstwa zdjęcia związane z „ruchami buldożerów i ludźmi poruszającymi ziemię”, ale dodał: „Wysłaliśmy różne zespoły, aby zbadały miejsca i mogę zapewnić, że nie miał ani jednego zdarzenia miało miejsce w którymkolwiek z tych miejsc.” tych witryn.”

Źródło obrazu, – stwierdził Reda Al-Husseini

Skomentuj zdjęcie,

Saeed Redha Al-Husseini – na zdjęciu w Balch w 2007 r. – na początku swojej kariery pomagał w badaniu stanowisk archeologicznych w regionie

Talibskie Ministerstwo Obrony poinformowało również, że we wrześniu aresztowano trzy osoby oskarżone o próbę przemytu kolekcji antyków o wartości około 27 milionów dolarów (21,4 miliona funtów), w tym posągów, mumii, złotej korony, książki i mieczy.

Dodała, że ​​szczątki przekazano Muzeum Narodowemu, a śledztwo jest w toku.

Podzieliłem się odpowiedzią pana Aziziego z profesorem Steinem.

Stwierdził, że nie może spekulować, dlaczego zaprzecza zarzutom o grabieże, ale dodał: „Możemy pokazać, że istnieje ciągłość nawet pomiędzy dwoma bardzo różnymi systemami politycznymi”.

Profesor Stein uważa, że ​​zrabowane artefakty są przemycane z Afganistanu przez Iran, Pakistan i inne kraje, a następnie trafiają do Europy, Ameryki Północnej i Azji Wschodniej.

Istnieje możliwość, że część z nich, bez daty i tytułu, będzie oferowana na aukcjach i w muzeach na całym świecie.

Zwraca uwagę, że trudno je wyśledzić, jeśli nie były wcześniej zaindeksowane, ale jego zdaniem warto próbować i chronić strony, na których można znaleźć ich więcej.

„Dziedzictwo Afganistanu jest w rzeczywistości częścią dziedzictwa światowego i naprawdę należy do nas wszystkich” – mówi profesor Stein.

READ  Przewodniczący Izby Reprezentantów USA spotyka się z prezydentem Tajwanu, mimo gróźb ze strony Chin