Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Izraelskie oblężenie zamienia szpital Nassera w Gazie w „miejsce śmierci” |  Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Izraelskie oblężenie zamienia szpital Nassera w Gazie w „miejsce śmierci” | Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Personel ONZ, który pomógł ewakuować ciężko rannych pacjentów ze szpitala Nasser w Gazie, opisuje „przerażające” warunki panujące w ośrodku.

Urzędnicy ONZ, którzy przeprowadzili misje ewakuacyjne ze szpitala Nassera w Gazie, opisali „straszne” warunki panujące w drugiej co do wielkości placówce medycznej w Strefie Gazy, twierdząc, że izraelska operacja wojskowa zamieniła „miejsce uzdrowienia” w „miejsce śmierci”.

Komentarze, które pojawiły się w filmach opublikowanych w środę w Internecie, pojawiły się w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi dziesiątek pacjentów i personelu, którzy pozostają uwięzieni w szpitalu w związku z intensyfikacją bombardowań tego obszaru przez siły izraelskie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia szpital zlokalizowany w mieście Khan Yunis w Gazie przestał działać w zeszłym tygodniu po tygodniowym oblężeniu, po którym nastąpił nalot. Światowej Organizacji Zdrowia we współpracy z Biurem Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) i Palestyńskim Towarzystwem Czerwonego Półksiężyca udało się dotychczas ewakuować około 32 pacjentów w stanie krytycznym, w tym ranne i sparaliżowane dzieci.

Jonathan Whittall, urzędnik OCHA, który brał udział w misjach ewakuacyjnych w dniach 18 i 19 lutego, powiedział, że pacjenci szpitala znaleźli się w „desperackiej sytuacji” i zostali uwięzieni bez jedzenia, wody i prądu.

„Warunki są okropne. Na korytarzach leżą ciała” – powiedział. „To stało się miejscem śmierci, a nie uzdrowienia”.

Misja ratunkowa poinformowała wcześniej, że musiała poruszać się po ciemnych korytarzach, używając latarek, aby znaleźć pacjentów pośród ostrzału. Musieli przybyć pieszo, ponieważ głęboki, błotnisty rów w pobliżu szpitala uniemożliwiał użytkowanie dróg w pobliżu miejsca zdarzenia.

„Można pomyśleć o najgorszej sytuacji w historii. Jeśli pomnożyć to przez 10, to jest to najgorsza sytuacja, jaką kiedykolwiek widziałem” – powiedział Julio Martinez, pracownik WHO. „To wrak, to światło – działające w ciemności. Pacjenci są wszędzie.”

Według palestyńskich władz odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną co najmniej ośmiu pacjentów zmarło w ośrodku, większość z nich z powodu braku paliwa i tlenu. Twierdzą, że życie pozostałych było bezpośrednio zagrożone i oskarżają siły izraelskie o skuteczne przekształcenie tego miejsca w „koszary wojskowe”.

READ  Australia zmarnowała wiele lat, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne | Zmiana klimatu

Chris Black, specjalista ds. komunikacji Światowej Organizacji Zdrowia, powiedział, że cała dzielnica otaczająca szpital została „uszkodzona i zniszczona”.

Dodał: „Sam szpital nie ma prądu, żywności ani wody”.

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że ​​na miejscu pozostało około 130 ciężko rannych pacjentów i 15 ratowników medycznych.

Jak twierdzi była koleżanka, mimo rozpaczliwej sytuacji lekarze i pielęgniarki w szpitalu nie wzywali do ewakuacji, ale do przywrócenia funkcji szpitala.

„Ostatni tydzień był okropny. To był koszmar [for workers in the hospital]. „To, co widzą, jest bolesne i proszą o jakąś pomoc” – powiedziała dr Thaer Ahmed, lekarz medycyny ratunkowej mieszkający w USA, który w styczniu spędził kilka tygodni jako wolontariusz w szpitalu Nasser.

„Właściwie proszą, aby nie ewakuować ich ze szpitala, ale aby szpital mógł działać. Aby ponownie włączyć światło i zdobyć lekarstwa, muszą leczyć pozostałych pacjentów. „

„Rozmawiałem z jednym z ostatnich pozostałych tam chirurgów, który wysłał list do grupy lekarzy tutaj, w Stanach Zjednoczonych, prosząc, abyśmy stanęli w obronie tamtejszych pacjentów” – dodał Ahmed. „Powiedział nam: „Ja” Patrzę na pacjentów, a oni potrzebują mojej pomocy i potrzebują „Pod moją opieką, a ja nic nie mogę zrobić”.

Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że ​​kontynuuje wysiłki mające na celu ewakuację większej liczby pacjentów.

W oświadczeniu wydanym na początku tego tygodnia agencja określiła likwidację i zniszczenie szpitala Nassera – najnowszej placówki medycznej, która stała się teatrem działań wojennych w konflikcie między Izraelem a Hamasem – jako „poważny cios” dla systemu opieki zdrowotnej w Gazie. Powiedziała, że ​​pozostałe ośrodki na południu „już działają powyżej swoich maksymalnych możliwości” i ledwo są w stanie przyjąć dodatkowych pacjentów.

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia co najmniej 29 092 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci, zginęło w izraelskich atakach od 7 października, kiedy Hamas przeprowadził niespodziewany atak w południowym Izraelu.

READ  Książę Harry podobno wylądował w Wielkiej Brytanii prywatnym odrzutowcem, ponieważ król Karol organizuje kolację w Pałacu Buckingham

W atakach Hamasu w Izraelu zginęło około 1139 osób.