Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Afgańscy talibowie świętują dwa lata u władzy w obliczu erozji praw kobiet

Afgańscy talibowie świętują dwa lata u władzy w obliczu erozji praw kobiet

Afgańscy talibowie obchodzili drugą rocznicę powrotu do władzy, świętując zdobycie Kabulu i ustanowienie tego, co określili jako bezpieczeństwo w całym kraju pod rządami islamskiego reżimu.

Po błyskawicznej ofensywie z wycofaniem obcych sił kierowanych przez Stany Zjednoczone po 20 latach nierozstrzygniętej wojny, talibowie wkroczyli do stolicy 15 sierpnia 2021 r. jako afgańskie siły bezpieczeństwa, które powstały przy wsparciu Zachodu nad lat i wspierana przez Stany Zjednoczone rozpadła się. Aszraf Ghani uciekł.

„W drugą rocznicę podboju Kabulu gratulujemy walczącemu państwu Afganistanu i prosimy je, aby podziękowało Bogu Wszechmogącemu za to wielkie zwycięstwo” – powiedział w oświadczeniu rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że brak obcych wojsk w kraju nie oznacza pokoju dla wszystkich.

Doszło do dziesiątek ataków na ludność cywilną, z których część została przyznana przez przeciwników Państwa Islamskiego, talibów.

Żałosny stan dla kobiety

Dla wielu kobiet, które cieszyły się szerokimi prawami i swobodami przez dwie dekady rządów wspieranych przez Zachód rządów, ich los stał się tragiczny od czasu powrotu talibów.

„Minęły dwa lata, odkąd talibowie przejęli kontrolę nad Afganistanem. Dwa lata, które zmieniły życie, prawa i przyszłość afgańskich kobiet i dziewcząt” – powiedziała w oświadczeniu zastępca sekretarza generalnego ONZ Amina Mohammed.

We wtorek, który ogłoszono świętem, we wtorek w stolicy obowiązywały środki bezpieczeństwa.

Bojownicy talibów, ich zwolennicy i niektórzy mieszkańcy Kabulu zgromadzili się na ulicach, podczas gdy pojazdy przejeżdżały powoli w nieformalnych procesjach, wioząc żołnierzy i dzieci powiewających czarno-białymi flagami.

Obywatel Syed Heshmatullah Sadat powiedział: „Dziś przyjechałem tutaj, aby zobaczyć drugą rocznicę talibów. To był dzień, w którym wróg Afganistanu został wypędzony z naszego kraju i dlatego przybyłem tutaj, aby świętować”.

READ  Rosyjski myśliwiec w wypadku z amerykańskim dronem nad Syrią

Dziewczęta w wieku powyżej 12 lat są w większości wykluczane z zajęć od czasu powrotu talibów do władzy.

przeszkoda w rozpoznaniu

Dla wielu zachodnich rządów zakaz ten jest główną przeszkodą w jakiejkolwiek nadziei na formalne uznanie administracji talibów.

Talibowie, którzy twierdzą, że przestrzegają praw zgodnie ze swoją interpretacją prawa islamskiego, zawiesili również większość afgańskich pracownic w agencjach pomocowych, zamknęli salony piękności, zakazali kobietom wstępu do ogrodów i ograniczyli podróżowanie kobiet pod nieobecność męskiego opiekuna. .

W warsztacie krawieckim w Kabulu 27-letnia Maryam, która założyła firmę po tym, jak straciła pracę najpierw przy międzynarodowym projekcie, a potem jako nauczycielka, powiedziała, że ​​boi się rocznicy.

Członkowie talibów w drugą rocznicę upadku Kabulu na ulicy w pobliżu ambasady USA.(Reuters: Ali Khara)

„Ten dzień… przypomina mi dwa lata temu i mam to samo uczucie, co dwa lata temu, co było naprawdę okropnym uczuciem” – powiedziała.

Prasa, która również prosperowała przez dwie dekady rządów wspieranych przez Zachód rządów, została masowo stłumiona.

Aresztowania pracowników mediów i działaczy społeczeństwa obywatelskiego, w tym prominentnego działacza na rzecz edukacji Motiullaha Waissy, zaalarmowały organizacje broniące praw człowieka.

Talibowie nie skomentowali szczegółowo tych przypadków, ale twierdzą, że ich organy ścigania i agencje wywiadowcze badają działania, które uważają za podejrzane w celu wyjaśnienia.