Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii jest najniższa od 15 miesięcy

Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii jest najniższa od 15 miesięcy

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w rocznym tempie 6,8 procent, w porównaniu z 7,9 procent w czerwcu, powiedział Urząd Statystyk Narodowych (ONS), łagodząc kryzys kosztów życia w kraju.

Wzrost cen w lipcu był zgodny z oczekiwaniami analityków, w tym Banku Anglii, który prognozował 6,8%.

Jest to następstwem większego niż oczekiwano spadku w czerwcu, kiedy wskaźnik CPI spadł o 0,8 proc.

Jednak inflacja w Wielkiej Brytanii od miesięcy była najwyższa wśród krajów G7, mimo że Bank Anglii kilkanaście razy z rzędu podnosił swoją główną stopę procentową, próbując ją ujarzmić.

Mimo spadku cen gazu i energii elektrycznej w lipcu, ceny żywności nadal rosły, ale w wolniejszym tempie niż w analogicznym miesiącu ub. roku.

Matthew Corder, zastępca dyrektora Narodowego Biura Cen, powiedział, że inflacja znacznie zwolniła drugi miesiąc z rzędu, napędzana niższymi cenami gazu i energii elektrycznej.

„Chociaż ceny żywności nadal rosną, inflacja żywności ponownie spadła, zwłaszcza w przypadku mleka, chleba i zbóż.

Dodał, że „inflacja bazowa pozostała w lipcu na niezmienionym poziomie, ponieważ spadek kosztów towarów został zrekompensowany wzrostem cen usług”.

– 'Zrób to’ –

Premier Rishi Sunak wyznaczył cel zmniejszenia inflacji o połowę w tym roku do około pięciu procent do 2024 r.

Pomimo przewidywań Banku Anglii, że inflacja może ponownie wzrosnąć w przyszłym miesiącu, ze względu na wpływ podwyżek płac w sektorze publicznym, Sunak podkreślił, że środowe dane pokazują, że „plan działa”.

„Jeśli będziemy trzymać się planu, który przedstawiłem, zrobimy to” – dodał Sunak.

Jednak ekonomiczny think tank Instytutu Studiów Podatkowych był sceptyczny.

„Uparcie wysoka stopa inflacji cen towarów i usług innych niż żywność i energia zagraża celowi” — powiedziała Heidi Karjalainen, ekonomistka ds. badań w firmie IFS.

Kanclerz skarbu Jeremy Hunt z zadowoleniem przyjął najnowsze dane o CPI, ale ostrzegł, że „nie jesteśmy na mecie” i że osiągnięcie 2-procentowego celu inflacyjnego BoE „tak szybko, jak to możliwe” pozostaje sprawą nadrzędną.

READ  Szanghaj oddziela dzieci zarażone koronawirusem od rodziców

Dane opublikowane we wtorek pokazały, że bezrobocie w Wielkiej Brytanii wzrosło w ciągu trzech miesięcy do końca czerwca, podczas gdy płace rosły w rekordowym rocznym tempie.

Rosnące stopy procentowe od końca 2021 r. wywołały powszechny ból finansowy, w szczególności zawirowania na rynku kredytów hipotecznych, ponieważ kredytodawcy komercyjni podnoszą własne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych.

Środowe dane o CPI mogą nie przeszkodzić w kolejnej podwyżce stóp procentowych pod koniec września, kiedy Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii spotka się, aby zdecydować, czy podnieść obecną stopę bazową do 5,25 proc.

g / fz / em