Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Akcje banków spadają na całym świecie

Akcje banków spadają na całym świecie

Akcje w USA spadły w poniedziałek, a główne indeksy znacznie spadły w związku z obawami o system bankowy po upadku Silicon Valley Bank i zamknięciu Signature Bank.

Akcje First Republic Bank spadły o ponad 65 procent na początku handlu, wywołując wycofanie wśród banków, ponieważ regionalni pożyczkodawcy napotykają presję.

Oprócz Pierwszej Republiki spadły też akcje innych banków regionalnych, w tym Western Alliance Bancorp i Zions Bancorporation.

Po około 20 minutach handlu, Dow Jones Industrial Average, który początkowo spadł o 0,7 procent, nieznacznie wzrósł.

Ale szeroko zakrojony S&P 500 spadł o 0,4 procent, podczas gdy ciężki Nasdaq Composite stracił 0,3 procent.

Nastąpiło to pomimo ogłoszenia przez amerykańskie władze finansowe w niedzielę akcji ratunkowej, aby zapewnić deponentom upadłego SVB możliwość odzyskania pełnych pieniędzy.

Fed ogłosił, że zapewni bankom dodatkowe finansowanie, aby pomóc im w zaspokojeniu potrzeb deponentów, co obejmie wypłaty.

Na rynku spada zaufanie. „Najwyraźniej widzimy to w bankach regionalnych” – powiedział Quincy Crosby z LBL Financial, dodając, że to samo zjawisko można zaobserwować w Europie.

Dodała, że ​​chociaż władze USA próbują zwiększyć zaufanie, „wydaje się, że to po prostu nie działa”.

Prezydent USA Joe Biden zapewnił w poniedziałek Amerykanów, że ich system bankowy jest bezpieczny po upadku SVB i powiedział, że chce surowszych przepisów, aby zapobiec przyszłym kryzysom.

Amerykanie mogą mieć pewność, że system bankowy jest bezpieczny. „Twoje depozyty będą tam, kiedy ich potrzebujesz” – powiedział Biden w transmitowanych przez telewizję uwagach z Białego Domu po upadku banku w Dolinie Krzemowej i federalnym przejęciu drugiego banku.

Podczas gdy rząd gwarantuje, że deponenci otrzymają zwrot pieniędzy od SVB, „podatnicy nie poniosą żadnych strat” – powiedział Biden.

„Pieniądze będą pochodzić z opłat, które banki płacą za ubezpieczenie depozytów”.

READ  Virgin Australia trwale obniża koszt miejsc w klasie biznes

Biden wezwał Kongres do uchwalenia surowszych przepisów, mówiąc, że „twarde” gwarancje udzielone po krachu finansowym z 2008 roku zostały cofnięte za jego republikańskiego poprzednika, Donalda Trumpa.

„Poproszę Kongres i organy nadzoru bankowego o wzmocnienie zasad dla banków, aby zmniejszyć możliwość ponownego wystąpienia tego rodzaju upadłości banku” – powiedział Biden.

Dał jasno do zrozumienia, że ​​spodziewa się, że konsekwencje spadną na osoby odpowiedzialne i że szybka reakcja rządu w weekend nie była ratowaniem banku, jak to miało miejsce w 2008 roku.

„Musimy uzyskać pełne rozliczenie tego, co się stało i dlaczego, (aby) odpowiedzialni mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – powiedział.

Powiedział, że nie tylko podatnicy będą odpowiedzialni za pokrycie depozytów, ale „zarządzanie tymi bankami zostanie rozdzielone”.

Gdy rząd przejmie bank, „ludzie, którzy prowadzą bank, nie mogą już w nim pracować”.

Biden podkreślił, że inwestorzy, którzy kupili SVB, nie zostali uratowani. Celowo podejmowali ryzyko, a kiedy ryzyko się nie opłaca, inwestorzy tracą pieniądze. Tak działa kapitalizm.

Brytyjskie ramię upadającego banku z Doliny Krzemowej zostało kupione w USA za 1 GBP przez HSBC po negocjacjach między rządem a Bankiem Anglii, w ramach umowy, która chroni pieniądze deponentów, Skarb Państwa i Bank Anglii mówią po weekendzie rozmowy.

Ogłaszając transakcję, dyrektor generalny Grupy HSBC, Noel Quinn, powiedział, że jego bank pomoże brytyjskim klientom SVB „rozwijać się w Wielkiej Brytanii i na całym świecie”.

Bank of England i Ministerstwo Skarbu Jej Królewskiej Mości potwierdziły, że środki wszystkich deponentów w SVBUK są bezpieczne w wyniku tej transakcji, Stróż raporty.

Kanclerz Jeremy Hunt powiedział, że ważne jest znalezienie umowy ratunkowej dla SVB UK, która nie obejmowałaby pieniędzy podatników.

„Mieliśmy sytuację, w której mogliśmy zobaczyć, jak niektóre z naszych najważniejszych firm, naszych najbardziej strategicznych firm zostały zniszczone, a to byłoby bardzo niebezpieczne” – powiedział.

READ  Ogromny boom pasażerski, gdy samoloty A380 przekształcają się z Qantas w „samoloty punktowe”

W Europie akcje Credit Suisse spadły o ponad 12 procent i w pewnym momencie były notowane poniżej 2,20 CHF, w porównaniu z piątkowym minimum na poziomie 2,41 CHF.

Wzrosły również koszty ubezpieczenia obligacji Credit Suisse na wypadek niewypłacalności.

– Z AFP