Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Aktywistka z Hongkongu Agnes Chow została zwolniona po odbyciu kary w protestach antyrządowych

Działaczka prodemokratyczna w Hongkongu, Agnes Chow, została zwolniona z więzienia po tym, jak spędziła ponad sześć miesięcy za udział w nieautoryzowanych wiecach podczas masowych protestów antyrządowych w 2019 r., które doprowadziły do ​​stłumienia sprzeciwu w byłej kolonii brytyjskiej.

24-letnia Chow została powitana przez tłum reporterów, gdy opuściła Centrum Kobiet Tai Lam.

Przeniosła się z samochodu więziennego do samochodu prywatnego bez żadnych uwag.

Na miejscu znajdowała się tylko niewielka grupa zwolenników, co wyraźnie odzwierciedlało groźby rządu dotyczące uwięzienia tych, których uważa za naruszających szeroko zakrojone prawo bezpieczeństwa narodowego, które Pekin nałożył na terytorium rok temu.

Ustawa doprowadziła do aresztowania prominentnych działaczy demokratycznych, w tym Joshua Wonga i Jimmy’ego Laia, którzy odsiadują karę więzienia. Inni szukali azylu za granicą.

Krytycy twierdzą, że Chiny rutynowo łamią teraz zobowiązania, które podjęły w celu zachowania wolności obiecanych Hongkongu przez 50 lat po oddaniu władzy chińskim rządom w 1997 roku.

Duży tłum protestujących stłoczył się ciasno wzdłuż drogi i podniósł wszystkie liczby na lewej ręce i prawym palcu wskazującym.
Demonstranci wyszli na ulice w lipcu 2020 roku, aby zademonstrować przeciwko ustawie o bezpieczeństwie narodowym w rocznicę przekazania Hongkongu Chinom z Wielkiej Brytanii.(

AFP: Vincent Yu/Plik

)

Pani Zhao wyróżniała się, gdy była jeszcze studentką, podczas „ruchu parasolowego” w 2014 r., który wzywał do powszechnych wyborów, obok Wonga i Nathana Lawa, którym w kwietniu przyznano azyl polityczny w Wielkiej Brytanii.

Ma wielu zwolenników w Japonii, często odwiedza ten kraj i publikuje na Twitterze w swoim płynnym języku japońskim.

Agnieszka Chow
Pani Zhao była jednym z założycieli Demokratycznej Grupy Demosto, która została rozwiązana kilka godzin po uchwaleniu przez Pekin ustawy o bezpieczeństwie narodowym.(

AP: Ken Cheung

)

Protesty w 2019 r. rozpoczęły się pokojowymi marszami przeciwko proponowanym ustawom, które mogłyby odesłać podejrzanych o przestępstwa z powrotem do Chin, aby mogli stawić czoła potencjalnym nadużyciom i niesprawiedliwym procesom.

Chociaż ustawa została wycofana, protesty żądające powszechnego prawa wyborczego i śledztwa w sprawie nadużyć policji nasiliły się i stawały się coraz bardziej brutalne, gdy protestujący reagowali na surową taktykę policji.

Chiny oparły się ustawie o bezpieczeństwie narodowym, która zmiotła niezgodę w półautonomicznej prowincji.

Obrońcy twierdzą, że zamierza sprawić, by ci, którzy rządzą miastem, byli chińscy patrioci zaangażowani w porządek publiczny i rozwój gospodarczy.

Chiny zreformowały także legislaturę Hongkongu, aby dać pro-pekińskim delegatom przytłaczającą większość. Media w Hongkongu są prawie całkowicie zdominowane przez propekińskie grupy biznesowe, a nawet niezależnych księgarzy jest coraz mniej.

Ustawa o bezpieczeństwie narodowym dała też władzom szerokie uprawnienia do monitorowania wypowiedzi w Internecie, utrudniając organizowanie wieców opozycji, a nawet wyrażanie opinii krytycznych wobec rządu czy Pekinu.

Coroczne czuwanie przy świecach dla ofiar krwawego stłumienia ruchu prodemokratycznego z 1989 roku skupionego na placu Tiananmen w Pekinie zostało odwołane po raz drugi w tym roku.

Cenzura w Hongkongu W tym tygodniu otrzymał również uprawnienia do zakazywania filmów zagrażających bezpieczeństwu narodowemu, wzbudzając obawy, że wolność słowa jest jeszcze bardziej tłumiona w mieście znanym niegdyś z tętniącej życiem sceny artystycznej i filmowej.

Dyrektor naczelna Carrie Lam, która jest objęta sankcjami USA, była twarzą tłumienia sprzeciwu, chociaż uważa się, że działa wyłącznie na polecenie Pekinu, którego przywódcy partii komunistycznej od dawna postrzegali Hongkong jako potencjalny inkubator dla opozycji . Może rozprzestrzenić się na cały kraj.

AP

READ  WHO wzywa do tymczasowego wstrzymania dawek przypominających szczepionki przeciw COVID-19, aby pomóc biednym krajom w dostępie