Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Al-Assad powraca do arabskiej owczarni na szczycie, którego gospodarzem jest Arabia Saudyjska

Al-Assad powraca do arabskiej owczarni na szczycie, którego gospodarzem jest Arabia Saudyjska

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udał się również do miasta portowego Dżudda nad Morzem Czerwonym na spotkanie 22-narodowej Ligi Arabskiej, podkreślając pragnienie gospodarza Arabii Saudyjskiej, by wywierać globalne wpływy dyplomatyczne.

Assad przybył do Dżuddy w czwartek na spotkanie, pierwsze od czasu zawieszenia Syrii w 2011 roku w związku z brutalnym stłumieniem prodemokratycznych demonstrantów, które doprowadziło do wojny domowej.

„Chciałbym głośno powitać powrót Syrii na miejsce wśród jej braci” – powiedział algierski premier Ayman Ben Abdel Rahman w przemówieniu otwierającym szczyt.

Saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman, faktyczny władca królestwa, powiedział w swoim przemówieniu: „Cieszymy się dziś z obecności prezydenta Syrii Baszara al-Asada na tym szczycie”, dodając, że ma nadzieję, że powrót doprowadzi do „stabilność” w kraju. Syria.

Gdy przywódcy weszli do głównej sali, al-Assad wymienił pozdrowienia z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisim, a przed ceremonią otwarcia spotkał się z prezydentem Tunezji i wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Główne ulice Jeddah były wyłożone flagami państw członkowskich Ligi Arabskiej, w tym Syrii, a gazeta Al-Riyadh ogłosiła w piątek, że będzie to „szczyt wszystkich szczytów”.

Przyjęcie Assada było wyraźnym odejściem dla Arabii Saudyjskiej, która wspierała syryjską opozycję i grupy rebeliantów na wczesnych etapach wojny w Syrii, oskarżając Assada, zagorzałego sojusznika Iranu, o prowadzenie „maszyny do zabijania”.

Spotkanie ma miejsce tuż po szaleńczym okresie dyplomacji o wysoką stawkę, wywołanym nagłym porozumieniem o zbliżeniu między królestwem a Iranem, ogłoszonym w marcu przez pośredników chińskich.

Od tego czasu Arabia Saudyjska przywróciła stosunki dwustronne z Syrią i zintensyfikowała działania pokojowe w Jemenie, gdzie przewodzi koalicji wojskowej przeciwko wspieranym przez Iran rebeliantom Huti.

Rijad odegrał również wiodącą rolę w ewakuacji ludności cywilnej z Sudanu, kiedy wybuchły tam walki w zeszłym miesiącu, i obecnie gości przedstawicieli stron walczących w Sudanie, starając się wynegocjować zawieszenie broni.

READ  Most ze sznurka: Peruwiańczycy wplatają 500-letniego Inka z powrotem na miejsce | Peru

– niski pasek –

Nie każdy kraj w regionie jest chętny do naprawy stosunków z Asadem.

Katar powiedział w tym miesiącu, że nie normalizuje stosunków z rządem Assada, ale zaznaczył, że nie będzie to „przeszkodą” w ponownej integracji Ligi Arabskiej.

A oficjalne media syryjskie podały w piątek, że Al-Assad rozmawiał z emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim i uścisnął mu dłoń przed wejściem do sali szczytu.

Prezydent innego państwa Zatoki Perskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, również był godną uwagi postacią, na którą nie można było przybyć.

Oficjalna agencja informacyjna Emirates (WAM) poinformowała, że ​​zamiast tego szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan wysłał do Dżuddy swojego brata i zastępcę, szejka Mansoura bin Zayeda.

Zdaniem Rijadu pomyślny szczyt obejmowałby konkretne zobowiązania Syrii w kwestiach, w tym uchodźców wojennych i handlu Captagonem, powiedział Torbjorn Soltvedt z firmy wywiadowczej Verisk Maplecroft.

Dodał, że szczyty Ligi Arabskiej były „często naznaczone wewnętrznymi nieporozumieniami i wahaniami”.

Zatem standard sukcesu będzie niski”.

– Globalne wyzwania –

Khaled Al-Manzlawi, asystent sekretarza generalnego bloku do spraw politycznych, napisał w środę w gazecie Asharq Al-Awsat, że oprócz wyzwań stojących przed Bliskim Wschodem szczyt Ligi Arabskiej powinien zająć się takimi kwestiami, jak wojna na Ukrainie oraz „światowy kryzys gospodarczy”. – Gazeta Al-Wasat.

Niespodziewana wizyta Zełenskiego jest jego pierwszą na Bliskim Wschodzie od czasu inwazji na Moskwę w lutym 2022 r., dając ukraińskiemu przywódcy okazję do zwrócenia się do przywódców regionalnych, którzy byli znacznie mniej zjednoczeni w poparciu dla Kijowa niż zagorzali zachodni sojusznicy.

Zełenski, ubrany w swój charakterystyczny mundur, zszedł na ląd w portowym mieście Dżudda nad Morzem Czerwonym, gdzie został powitany przez ambasadora Ukrainy i saudyjskich urzędników.

Zełenski oskarżył później niektórych arabskich przywódców o ignorowanie okropności rosyjskiej inwazji.

READ  Raport architektów z 2018 r. ujawnił, że apartamentowiec w Miami miał „obfite pękanie”

„Niestety są na świecie i wśród was tacy, którzy przymykają oko na te klatki i nielegalne aneksje” – powiedział Zełenski uczestnikom szczytu, wzywając ich do „uczciwego spojrzenia” na wojnę.

Urzędnik Ligi Arabskiej powiedział AFP, że zaproszenie Zelenki pochodzi z Arabii Saudyjskiej, a nie z bloku. Saudyjscy urzędnicy nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.

Przedstawiciel ambasady rosyjskiej będzie również uczestniczył w szczycie, według saudyjskiego urzędnika.

Zełenski powiedział, że jego priorytetem podczas wizyty będzie „przedstawienie naszej formuły pokojowej, której realizacja musi obejmować jak największą liczbę krajów”.

Innym priorytetem, napisał w mediach społecznościowych, jest „ochrona społeczności muzułmańskiej Ukrainy” na Krymie, który Rosja zaanektowała w 2014 roku.

Arabia Saudyjska zajmuje stosunkowo neutralne stanowisko wobec wojny na Ukrainie.

I chociaż zadeklarował setki milionów dolarów na pomoc Ukrainie i wsparcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiających rosyjską inwazję, ściśle koordynował również politykę energetyczną Rosji, co spotkało się z naganą ze strony Waszyngtonu w zeszłym roku.

Na początku tego roku saudyjski urzędnik powiedział dziennikarzom, że Rijad pozostaje otwarty na udział w mediacjach w celu zakończenia konfliktu, szczególnie „w ważnych drugorzędnych kwestiach, które łącznie mogą pomóc w ostatecznym osiągnięciu politycznego rozwiązania całego problemu”.

ht-rcb/dv