Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Al Jazeera potępia nowe izraelskie prawo i odrzuca „kłamstwa Netanjahu”.  Wolność prasy informacyjnej

Al Jazeera potępia nowe izraelskie prawo i odrzuca „kłamstwa Netanjahu”. Wolność prasy informacyjnej

Sieć medialna potępiła „haniebne oskarżenia” postawione przez izraelskiego premiera i stwierdziła, że ​​zagrażają one bezpieczeństwu dziennikarzy na całym świecie.

Al Jazeera potępiła nowe izraelskie prawo, które może wstrzymać jej działalność w Izraelu, i stwierdziła, że ​​„kłamstwa” rozpowszechniane przez premiera Benjamina Netanjahu zwiększają bezpieczeństwo dziennikarzy tej sieci medialnej na całym świecie.

W miarę jak wojna Izraela z Gazą zbliża się do półrocza, izraelski parlament (Kneset) w poniedziałek przeważającą większością głosów poparł ustawodawstwo, które umożliwiłoby rządowi nakazanie zamknięcia zagranicznych sieci działających w Izraelu i konfiskatę ich sprzętu, jeśli uzna się, że ich treść narusza prawo . I zaszkodzić bezpieczeństwu państwa.”

Po głosowaniu Netanjahu powiedział w

Al Jazeera Media Network potępiła „gorączkową kampanię” Netanjahu i określiła ją jako nic innego jak „niebezpieczne” i „śmieszne” kłamstwa.

Dodał: „Netanjahu nie znalazł żadnego usprawiedliwienia dla swoich ciągłych ataków na Al Jazeerę i wolność prasy, innego niż przedstawianie nowych kłamstw i podżegających oszczerstw przeciwko sieci i prawom jej pracowników”.

W swoim oświadczeniu katarska organizacja informacyjna oskarżyła także Netanjahu o „podżegające oszczerstwa przeciwko sieci i prawom jej pracowników”.

Al Jazeera powiedziała: „Al Jazeera potwierdza, że ​​takie oszczercze oskarżenia nie powstrzymają nas od kontynuowania naszych odważnych i profesjonalnych relacji, i zastrzega sobie prawo do monitorowania każdego kroku prawnego, a także pociąga izraelskiego premiera do odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoich pracowników i załoga.” na całym świecie „w następstwie jego podżegania i tego fałszywego oskarżenia w haniebny sposób”.

Sieć podała również, że prawo, którego Izrael domagał się od początku prawie sześciomiesięcznej wojny w Gazie, było „częścią serii systematycznych izraelskich ataków mających na celu uciszenie Al Jazeery”.

Wskazała na zabójstwo reporterki Sherine Abu Okla w 2022 r. podczas relacjonowania izraelskiego nalotu wojskowego na miasto Jenin na okupowanym Zachodnim Brzegu oraz zabójstwo jej dziennikarzy Samera Abu Daqqa i Hamzy Dahdouha podczas wojny w Gazie, a także „celowego obrania za cel Izraela”. Liczba dziennikarzy Al Jazeery i członków ich rodzin oraz aresztowania i zastraszanie korespondentów w terenie.”

READ  Architektura światowej klasy: „Dom Starburst” to niesamowity sposób na wykorzystanie kontenerów transportowych

Judy Ginsburg, dyrektor naczelna Komitetu Ochrony Dziennikarzy, stwierdziła, że ​​przyjęcie ustawy było „niezwykle niepokojącym krokiem”.

„To kolejny przykład ograniczania wolności prasy i ucisku, jaki rząd izraelski jest skłonny zastosować” – Ginsburg powiedział Al Jazeera.

Komentując wypowiedzi premiera, Ginsburg powiedział: „Widzieliśmy już tego rodzaju język ze strony Netanjahu i izraelskich urzędników, którzy próbują przedstawiać dziennikarzy jako terrorystów i przestępców”. „To nic nowego”.

Komitet Ochrony Dziennikarzy twierdzi, że od początku wojny udokumentował śmierć co najmniej 95 dziennikarzy.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że ​​izraelskie posunięcie o zamknięciu Al Jazeery byłoby „niepokojące”.

„Stany Zjednoczone wspierają niezwykle ważną pracę wykonaną przez dziennikarzy na całym świecie, w tym tych, którzy relacjonują konflikt w Gazie” – powiedział dziennikarzom Jean-Pierre.

Ustawę przyjęto w obliczu masowych demonstracji Netanjahu sprzeciwiających się sposobowi prowadzenia wojny w Gazie i uchybieniom w zakresie bezpieczeństwa, które pozostawiły niewykryte ataki kierowane przez Hamas na południowy Izrael. Według władz izraelskich w tych atakach zginęło co najmniej 1139 osób, a około 250 więźniów przewieziono do Gazy.

Według urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia w oblężonym Strefie w wyniku izraelskiej wojny w Gazie zginęło co najmniej 32 916 osób, w większości dzieci i kobiety.