Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dlaczego niektórzy mówią, że plan Władimira Putina dotyczący przeniesienia zniszczonej floty na Morzu Czarnym może wciągnąć inny kraj w wojnę

Dlaczego niektórzy mówią, że plan Władimira Putina dotyczący przeniesienia zniszczonej floty na Morzu Czarnym może wciągnąć inny kraj w wojnę

Władimir Putin upokorzony na Morzu Czarnym. Jej statki są poddawane ciągłemu bombardowaniu przez siły ukraińskie.

Odkąd inwazja Putina rozpoczęła się w lutym 2022 r., Ukraina z powodzeniem wykorzystuje swoje bezzałogowe środki obrony powietrznej – w tym drony i rakiety – do zniszczenia około 80 statków rosyjskiej floty czarnomorskiej.

Atak był tak kosztowny, że Moskwa wycofała swoją flotę ze swojej siedziby w Sewastopolu na zaanektowanym Krymie, która została zniszczona w ataku rakietowym we wrześniu ubiegłego roku.

Statki zostały przeniesione na wschód, do Noworosyjska.

W zeszłym miesiącu Putin zwolnił dowódcę marynarki wojennej z powodu ciężkich strat.

Teraz, szukając bezpieczniejszych alternatyw, rosyjski prezydent skierował wzrok na południe, w stronę portu w Abchazji – okupowanym przez Rosję regionie byłego sowieckiego państwa Gruzja.

Port wymaga jednak poważnych prac budowlanych, aby pomieścić okręty marynarki wojennej i pozostaje w niewielkiej odległości od sił ukraińskich.

Zdjęcia satelitarne portu, które ukazały się w mediach pod koniec ubiegłego roku, pokazują, jak zmienił się ten port od czasu zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę.

To zdjęcie zrobiono w październiku 2019 r., około półtora roku przed wysłaniem przez Putina swoich żołnierzy przez granicę.

To zdjęcie satelitarne portu wykonane 4 października 2019 roku pokazuje, jak sytuacja wyglądała przed zakrojoną na szeroką skalę inwazją Rosji na Ukrainę.(Technologie Maxara)

Na tym zdjęciu ze stycznia 2023 r. widać w okolicy kilka nowych konstrukcji, a także oznaki pogłębiania.

READ  Dlaczego wariant Delta jest „zmieniaczem gry” w odzyskiwaniu Covid na całym świecie?
Zdjęcie satelitarne portu z kilkoma dodanymi później znacznikami identyfikującymi nowe budynki

Zdjęcie satelitarne portu Ochamchira wykonane 18 stycznia 2023 r. pokazuje, że zbudowano kilka nowych obiektów.(Technologie Maxara)

Port Ochamchira położony jest na wybrzeżu Abchazji, które Rosja nielegalnie zajęła wraz z innym gruzińskim regionem, Osetią Południową, w 2008 roku.

Możliwość gromadzenia się wojsk rosyjskich na okupowanych terytoriach budzi obawy władz gruzińskich, które potępiają plany Moskwy.

Niektórzy obserwatorzy uważają, że plan Putina dotyczy bardziej polityki niż jakiejkolwiek długoterminowej strategii wojskowej.

Wie, że Kijów stanie przed trudną decyzją o przeprowadzeniu ataków na stacjonujące tam statki, ponieważ Ukraina, podobnie jak większość innych krajów, uznaje, że region należy do Gruzji, a nie Rosji.

Rosyjsko-ukraińska ekspertka Natia powiedziała: „Uderzenie przez Ukrainę regionu, który do niej należy i który Ukraina uznaje za część Gruzji, byłoby bardzo ciężką decyzją polityczną, zwłaszcza że Ukraina ma podobne problemy i problemy związane z rosyjską okupacją”. Ciscoria powiedziała ABC.

„To coś, co zostanie dokładnie zbadane i wykorzystane przez rosyjską propagandę i źródła do twierdzenia, że ​​Ukraina jest agresorem – atakującym obce terytorium”.

Pani Ciscoria studiuje Rosję od ponad dziesięciu lat.

Uważa, że ​​jeśli Ukraina uderzy na terytorium Gruzji, wywoła to dyplomatyczną burzę z Zachodem i innymi zwolennikami Kijowa.

„To niebezpieczny plan… dla Gruzji. ​​Powiedziałbym, że mógłby wciągnąć Gruzję w trwający rosyjski wysiłek wojenny na Ukrainie” – dodała.

„Myślę, że głównym celem przekształcenia tego portu w bazę morską jest wykorzystanie go przez Rosję przeciwko Ukrainie, aby Ukraina miała uzasadniony powód, aby odpowiedzieć na rosyjskie ataki, a jeśli tak się stanie, Gruzja będzie częścią toczącej się wojny”.

Dalsza obecność rosyjskiej marynarki wojennej w Abchazji może przekształcić region w kolejny front, rozlewając wojnę z Ukrainą na Gruzję.

Dałoby to także Moskwie platformę startową do ataków na siły ukraińskie, ale naraziłoby także Tbilisi, stolicę Gruzji lub inne skupiska ludności na ryzyko, że staną się niezamierzonym celem ataków Kijowa na Rosję, jeśli zejdą z kursu .

READ  Produktywność może poradzić sobie z migracją zarobkową – FBC News

„Mimo że Putin dużo zainwestował w wojnę na Ukrainie, nadal patrzy na Gruzję i nadal stara się zakłócać wewnętrzne procesy w Gruzji, aby zapewnić [it] „Nie oddala się od rosyjskiej orbity” – stwierdziła Ciscoria.

Kobieta stoi i patrzy w kamerę w pobliżu dużego budynku.

Natia Ciscoria jest członkiem stowarzyszonym w Royal United Services Institute (RUSI) w Londynie.(Wiadomości ABC: Andrew Graves)

Wachtang Kapanadze, emerytowany generał dywizji armii gruzińskiej, powiedział, że plan Putina nie jest długoterminową strategią wojskową.

„Nie ma wątpliwości, że dzisiejsza Rosja [in the] Morze Czarne wymaga dodatkowej rozbudowy, ponieważ leży pomiędzy Sewastopolem a Noworosyjskiem.”

„Będzie to dodatkowa baza morska dla Rosji, a nie baza główna”.

Plan ten nie skupia się wyłącznie na wysiłkach wojennych Rosji z Ukrainą. Wpływ Putina na Gruzję zaczyna maleć.

Kraj ten chce wstąpić do NATO i w zeszłym roku uzyskał status kandydata do Europy, co jest prekursorem potencjalnego członkostwa w UE.

Chce wybudować port w pobliskiej Anaklii, około 30 km od Ochamchiry, co zwiększyłoby handel i umożliwiłoby dokowanie obcych statków, w tym statków NATO.

Ale te plany są w zawieszeniu.

Mężczyzna siedzi i patrzy w kamerę z neutralnym wyrazem twarzy.

Vakhtang Kapanadze jest zaniepokojony rozwojem przez Rosję portu w Ochamchira.(Wiadomości ABC: Andrew Graves)

„To jest przesłanie polityczne dla Gruzji” – powiedział Kapanadze.

Dodał: „Jeśli zamierzają rozwijać port morski Anaklia, my zbudujemy w jego pobliżu bazę wojskową”. [the] Z tego powodu port morski będzie… zakłócał… wizytę NATO w Gruzji.

„Żaden biznesmen nie byłby zadowolony, mając zaledwie 30 kilometrów do rosyjskiej bazy wojskowej”.

W 2020 roku rząd Gruzji anulował kontrakt na budowę portu głębinowego Anaklia, co zdaniem krytyków miało na celu uspokojenie Moskwy.

Rząd upiera się, że jest zaangażowany w realizację planu, ale nie ogłosił jeszcze nowego wykonawcy.

Jednak bez kontroli nad terytorium okupowanym przez Kreml rząd niewiele może zrobić, aby złagodzić rosyjską agresję.

READ  Para, która wierzy, że „światło słoneczne to pożywienie”, zostaje złapana po śmierci głodnego dziecka