Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Amerykańscy strażacy przygotowują się na niebezpieczną pogodę, gdy w Kalifornii i Oregonie płonie 70 pożarów

Szybko rosnące pożary lasów w Kalifornii spowodowały przeskoczenie autostrady, co doprowadziło do większej liczby nakazów ewakuacji, zanim spodziewane są niebezpieczne pożary.

Pożar Tamarack – który został wywołany przez piorun 4 lipca – wybuchł w nocy i pokrył ponad 82 kilometry kwadratowe od sobotniego wieczoru (czasu lokalnego), według Humboldt Tuyappe National Forest.

Pożar zagrażał małemu miastu Markleville, w pobliżu granicy kalifornijskiej i Nevady.

Władze powiedziały, że zniszczyły co najmniej trzy budynki i płonęły w kierunku lotniska Alpine County po wskoczeniu na autostradę.

Ogłoszenie zamieszczone w Internecie przez organizatorów Extreme Bike Tour nakazywało wszystkim uczestnikom dezynfekcję terenu.

Strażacy walczą z pożarem tamarack w społeczności Markleville w Alpine County w Kalifornii.
Pożar Tamarack, który został wywołany przez piorun na początku tego miesiąca, osiągnął 82 kilometry kwadratowe. (

AFP: Noah Berger

)

Pożar sprawił, że tysiące rowerzystów i widzów Death Ride utknęło w małym miasteczku i desperacko potrzebowało się wydostać.

Kelly Bennington i jej rodzina rozbili obóz w pobliżu miasta, aby jej mąż mógł wziąć udział w swoim dziewiątym locie, kiedy zostali poproszeni o odejście.

Przez cały dzień obserwowali unoszący się dym, ale byli zaskoczeni szybkim rozprzestrzenianiem się ognia.

Ładowanie

— Stało się to bardzo szybko — powiedziała pani Bennington.

„Zostawiliśmy namioty, hamak i trochę jedzenia, ale dostaliśmy większość rzeczy, wepchnęliśmy dwoje dzieci do samochodu i wyjechaliśmy”.

Sobotnia przejażdżka miała być 40. Wyścigiem Śmierci, który co roku przyciąga w te rejony tysiące rowerzystów na trzy przełęcze górskie w tzw. Alpach Kalifornijskich. Został odwołany w zeszłym roku podczas epidemii COVID-19.

Paul Burgess, który przyjechał z Los Angeles, aby wziąć udział w rajdzie, powiedział, że większość rowerzystów, których spotkał, była wdzięczna za to, że nie było zagrożenia pożarowego.

Spalony samochód leży na poboczu drogi, gdzie wybuchł pożar Tamarack w gminie Markleville w Alpine County w Kalifornii.
Pożar Tamarack wyskoczył w sobotę na autostradę i zagraża małemu miastu Markleville. (

AFP: Noah Berger

)

„Po prostu powiedzieli, że tak jest” – powiedział Burgess.

„Jest to poniekąd częścią zmian klimatycznych, jest częścią wielu paliw, które nie są spalane, wilgotność jest niska, poziom wilgotności paliwa jest niski i… w całym stanie wiele części jest bardzo jak krzesiwo”.

Popołudniowe wiatry wiały od 32 do 48 kilometrów na godzinę i wzniecały płomienie, gdy przeżuwały suche drewno i gałązki.

Największy pożar nadal wybucha w Stanach Zjednoczonych

Prognozy przewidywali bardzo poważne pożary co najmniej do poniedziałku w Kalifornii i południowym Oregonie, ponieważ największy pożar w Stanach Zjednoczonych nadal pędził przez suche lasy.

Bootleg Fire rósł wykładniczo z dnia na dzień, gdy w okolicy panowały suche i wietrzne warunki, ale powstrzymywanie Piekła potroiło się, gdy strażacy zaczęli zdobywać większą kontrolę wzdłuż Zachodniego Skrzydła.

Dym z Bootleg Fire kłębi się za miastem Bonanza w stanie Oregon w czwartek 15 lipca 2021 r.
Dym z Bootleg Fire kłębi się za miastem Bonanza w stanie Oregon na początku tego tygodnia. (

AFP: Prowadzenie nielegalnego pożaru

)

Ogień nadal palił się szybko i niebezpiecznie wzdłuż jego południowej i wschodniej strony, a władze rozszerzyły ewakuację na w dużej mierze wiejski obszar jezior i ostoi dzikiej przyrody.

Obszar pożaru ma teraz 1137 kilometrów kwadratowych – czyli ponad 100 mil kwadratowych więcej niż Nowy Jork.

„Ten ogień jest duży i porusza się bardzo szybko, rozwija się każdego dnia [six to eight kilometres]Lider incydentów Joe Hussle powiedział.

„Jednym z wielu wyzwań, z jakimi borykają się nasi strażacy każdego dnia, jest praca w nowym kraju, który cały czas może stwarzać nowe zagrożenia”.

Chmura Pyrocumulus, znana również jako chmura ognia, jest widoczna nad ogniem Bootleg w południowym Oregonie.
Chmura Pyrocumulus – znana również jako chmura ognia – jest widoczna nad ogniem Bootleg w południowym Oregonie.(

AFP: Prowadzenie nielegalnego pożaru

)

Ekstremalnie suche warunki i fale upałów związane ze zmianą klimatu ogarnęły region, co jeszcze bardziej utrudniło pożary.

Zmiany klimatyczne sprawiły, że zachód kraju stał się cieplejszy i bardziej suchy w ciągu ostatnich 30 lat i nadal będzie powodować intensywniejszą i częstszą pogodę oraz niszczycielskie pożary.

Co najmniej 70 aktywnych pożarów

W południowym Oregonie ekipy strażackie radziły sobie z niebezpiecznymi i ciężkimi warunkami pożarowymi, w tym ogromnymi „chmurami ognia” wznoszącymi się do 10 kilometrów nad płomieniami. Pożar Bootleg zniszczył co najmniej 67 domów i 117 budynków gospodarczych.

Benjamin Bell ogląda ogień Dixie płonący wzdłuż autostrady międzystanowej 70 w Plumas National Forest w Kalifornii.
Benjamin Bell patrzy na Dixie Fire, który płonie w pobliżu miejsca najbardziej śmiercionośnego pożaru w najnowszej historii USA w 2018 roku.(

AFP: Noah Berger

)

Potężny pożar zmusił 2000 osób do ewakuacji i zagroził 5000 budowlom, w tym domom i mniejszym budynkom na terenach wiejskich na północ od granicy z Kalifornią.

Pożar Tamarack wypuścił gęsty dym nad jezioro Tahoe w stanie Nevada.

National Weather Service ostrzegła o możliwości burzy z piorunami rozciągającej się od wybrzeża Kalifornii do północnej Montany w niedzielę i że „nowy zapłon błyskawicy” był prawdopodobnie spowodowany wyjątkowo suchym paliwem.

[Image: Dixie Fire spray]

W lipcu strażacy powiedzieli, że częściej spotykają się z warunkami późnym latem lub jesienią.

Pożary były tylko dwoma z wielu płonących w dotkniętych suszą zachodnich Stanach Zjednoczonych, a nowe pożary szalały lub szybko narastały w Oregonie i Kalifornii.

National Interagency Fire Center poinformowało, że w Stanach Zjednoczonych było 70 aktywnych, zagregowanych wielokrotnych pożarów, które spaliły prawie 4297 kilometrów kwadratowych. Służba leśna USA poinformowała, że ​​w samym tylko północno-zachodnim Pacyfiku płonęło co najmniej 16 poważnych pożarów.

Dym unosi się z płonącego ognia Dixie wzdłuż autostrady międzystanowej 70 w Plumas National Forest w Kalifornii.
Dym unosi się z płonącego ognia Dixie wzdłuż autostrady międzystanowej 70 w Plumas National Forest w Kalifornii.(

AFP: Noah Berger

)

AP

READ  Australia nie może pozbyć się strategii „zero Covid”, dopóki 80% ludzi nie zostanie zaszczepionych, ostrzega Grattan Institute | Wiadomości z Australii