Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Odkrycie masowego globalnego włamania telefonicznego wymierzonego w dziennikarzy i polityków

Pegasus — być może najpotężniejsze oprogramowanie szpiegujące, jakie kiedykolwiek opracowano — można znaleźć w telefonach komórkowych na całym świecie.

W dużym dochodzeniu zarzuca się, że złośliwe oprogramowanie zostało użyte do włamania się do telefonów prominentnych polityków, aktywistów i redaktorów wiadomości na całym świecie.

Oprogramowanie hakerskie – lub oprogramowanie szpiegujące – jest sprzedawane i licencjonowane dla rządów przez izraelską firmę NSO Group.

Niekomercyjna organizacja medialna z siedzibą we Francji Udostępniono dostęp do zablokowanych historii do ujawnionej listy ponad 50 000 numerów telefonów.

Wojskowe oprogramowanie szpiegujące jest wykorzystywane przez rządy do śledzenia terrorystów i przestępców.

Szkodnik miał rzekomo skutecznie włamywać się do smartfonów dziennikarzy, obrońców praw człowieka, biznesmenów i dwóch kobiet znajdujących się najbliżej zamordowanego saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego. Washington Post raporty.

Poprzednie wersje Pegasusa wykorzystywały spear phishing – ukierunkowane wiadomości e-mail wykorzystywane do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania.

Jest teraz zdolny do tak zwanych ataków „zero-click”. Te luki wykorzystują „zero-day”.

Oznacza to, że proste połączenie WhatsApp może zainfekować urządzenia złośliwym kodem – nawet jeśli cel nie odbiera telefonu.

Grupa NSO i jej oprogramowanie szpiegujące trafiły na pierwsze strony gazet od co najmniej 2016 roku, kiedy naukowcy oskarżyli ich o pomoc w szpiegowaniu dysydentów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Rewelacje w niedzielę budzą obawy związane z prywatnością i prawami oraz ujawniają dalekosiężny zasięg, w jakim zastrzeżone oprogramowanie izraelskiej firmy może być wykorzystywane przez jej klientów na arenie międzynarodowej.

Użycie Pegasusa zostało zgłoszone przez Washington Post, opiekunA świat oraz inne serwisy informacyjne, które współpracowały w dochodzeniu w sprawie wycieku danych. .

Media podały, że wyciek znajdował się na liście ponad 50 000 numerów smartfonów, które klienci NSO uznali za ludzi zainteresowania od 2016 roku.

READ  Adwokat zażądał nowego procesu po pojawieniu się zdjęcia przysięgłego

Poczta Powiedział, że całkowita liczba telefonów znajdujących się na liście, które faktycznie były celem ataków lub monitorowanych, jest nieznana.

Powiedział, że 15 000 osób na liście znajduje się w Meksyku, w tym politycy, przedstawiciele związków, dziennikarze i krytycy rządu.

Lista podobno zawierała liczbę zamordowanego w myjni samochodowej niezależnego meksykańskiego dziennikarza. Jego telefon nie został znaleziony i nie jest jasne, czy został zhakowany.

Wymieniono numery telefonów komórkowych polityków, dziennikarzy i naukowców

Indyjska strona z wiadomościami śledczymi drut Zostało to zgłoszone 300 numerów komórkowych Używany w Indiach – m.in. ministrowie rządu, politycy opozycji, dziennikarze, naukowcy i działacze na rzecz praw – znalazł się na liście.

Dane obejmowały ponad 40 indyjskich dziennikarzy z głównych publikacji, takich jak Gazeta Hindustan TimesA Hindusi i Indian Express Plus dwóch redaktorów założycieli drut, Powiedział.

Rząd Indii zaprzeczył w 2019 r., że wykorzystywał złośliwe oprogramowanie do szpiegowania swoich obywateli po tym, jak WhatsApp złożył w Stanach Zjednoczonych pozew przeciwko NSO, oskarżając go o wykorzystywanie platformy komunikacyjnej do prowadzenia cyberszpiegostwa.

Poczta Powiedział, że analiza kryminalistyczna 37 smartfonów z listy wykazała, że ​​miały miejsce „udane” próby włamania, w tym dwie kobiety bliskie saudyjskiemu dziennikarzowi Jamalowi Khashoggi, który został zabity w 2018 roku przez saudyjski szwadron zamachów.

Wśród liczb na liście liczba dziennikarzy dla Francja agencja medialnaA Dziennik Wall StreetA CNNA New York TimesA Al JazeeraA Francja 24A Radio Wolna EuropaA MediapartA Kraj, Agencja prasowaA światA Bloomberg, gospodarczyA Reuters A Głos Ameryki, opiekunwzmiankowany.

Używanie Pegasusa do hakowania telefonów Al-Dżazira Dziennikarze i dziennikarz marokański, o których wcześniej informowali Citizen Lab, ośrodek badawczy na Uniwersytecie w Toronto i Amnesty International.

szpieg kieszonkowy

Poczta Powiedział, że liczb na liście nie można przypisać, ale zaangażowane w projekt media były w stanie zidentyfikować ponad 1000 osób w ponad 50 krajach.

READ  Badania teorii wycieku z laboratorium Wuhan trwają 18 miesięcy po przybyciu COVID-19

Wśród nich było wielu członków arabskich rodzin królewskich, co najmniej 65 biznesmenów, 85 działaczy na rzecz praw człowieka, 189 dziennikarzy i ponad 600 polityków i urzędników państwowych, w tym głowy państw, premierów i ministrów.

Raporty mówią, że wiele liczb z listy pochodzi z 10 krajów: Azerbejdżanu, Bahrajnu, Węgier, Indii, Kazachstanu, Meksyku, Maroka, Rwandy, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Mówi się, że Pegasus jest wysoce zhakowanym narzędziem, które może obsługiwać kamerę i mikrofon telefonu docelowego, a także uzyskiwać dostęp do danych na urządzeniu, skutecznie zmieniając telefon w kieszonkowego szpiega.

W niektórych przypadkach można go zainstalować bez konieczności nakłaniania użytkownika do rozpoczęcia pobierania.

NSO wydał w niedzielę odmowę, która skupiła się na raporcie Zakazanych historii, nazywając go „pełnym fałszywych założeń i niepopartych teorii” i grożąc pozwem o zniesławienie.

„Stanowczo zaprzeczamy fałszywym zarzutom zawartym w ich raporcie” – powiedział NSO.

„Jak wcześniej informowało NSO, nasza technologia nie była w żaden sposób powiązana z ohydnym morderstwem Jamala Khashoggiego” – podała firma.

„Chcielibyśmy podkreślić, że NSO sprzedaje swoją technologię tylko sprawdzonym rządowym organom ścigania i agencjom wywiadowczym wyłącznie w celu ratowania życia poprzez zapobieganie aktom przestępczości i terroryzmu” – dodała.

Citizen Lab poinformował w grudniu, że około trzydziestu dziennikarzy w Katarze Al-Dżazira Malware Pegasus atakuje jego urządzenia mobilne.

Amnesty International poinformowała w czerwcu zeszłego roku, że władze marokańskie wykorzystały oprogramowanie Pegasus NSO do umieszczenia oprogramowania szpiegującego w telefonie komórkowym Omara Radia, dziennikarza skazanego za post w mediach społecznościowych.

W tym czasie NSO powiedział AFP, że jest „głęboko zaniepokojony zarzutami” i przeglądał informacje.

Założona w 2010 roku przez Izraelczyków Shaleva Hulio i Omri Lavi, NSO Group ma siedzibę w izraelskim centrum zaawansowanych technologii Herzliya, niedaleko Tel Awiwu. Mówi, że zatrudnia setki ludzi w Izraelu i na całym świecie.

READ  Dwoje rodziców zginęło w wypadku motocyklowym, pozostawiając pięć osieroconych dziewczynek

– Z AFP