Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Amerykański stan Maine zakazuje Trumpowi kandydowania w prawyborach Partii Republikańskiej

Amerykański stan Maine zakazuje Trumpowi kandydowania w prawyborach Partii Republikańskiej

Amerykański stan Maine zakazał byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi kandydowania w prawyborach Partii Republikańskiej ze względu na jego udział w ataku na Kapitol w styczniu 2021 r.

Sekretarz stanu stanu Maine Sheena Bellows, najwyższa urzędniczka ds. wyborów w tym stanie, stwierdziła w swoim orzeczeniu, że wydarzenia z 6 stycznia 2021 r. „wystąpiły pod kierunkiem, za wiedzą i przy wsparciu ustępującego prezydenta”, dodając, że „Konstytucja Stanów Zjednoczonych Państwa nie tolerują ataku na podstawy naszego rządu.”

Kampania Trumpa natychmiast potwierdziła, że ​​złoży apelację od wyroku.

Posunięcie sekretarza Bellowsa jest następstwem precedensu ustanowionego w grudniu przez Sąd Najwyższy Kolorado, który uniemożliwił Trumpowi udział w głosowaniu w tym stanie na mocy sekcji 3 czternastej poprawki.

Chociaż Kolorado skłania się ku Demokratom i nie oczekuje się, że będzie polem bitwy Republikanów w nadchodzących wyborach, decyzje w obu stanach prawdopodobnie podkreślają tendencję rosnącą.

Kampania Trumpa szybko skrytykowała orzeczenie Bellowsa, nazywając je „próbą kradzieży wyborów i pozbawienia amerykańskiego wyborcy prawa do głosowania”.

„Nie dajcie się zwieść, partyzanckie wysiłki ingerencji w wybory stanowią wrogi atak na amerykańską demokrację” – stwierdził w oświadczeniu rzecznik kampanii Stephen Cheung, oskarżając prezydenta Joe Bidena i Demokratów o „poleganie na potędze instytucji rządowych w celu ochrony ich uścisku władzy”. ”

Cheung potwierdził, że Trump złoży odwołanie od decyzji Sekretarza Stanu stanu Maine.

Bellows orzekł, że udział Trumpa w ataku na Kapitol USA 6 stycznia 2021 r. naruszył sekcję 3, która zabrania sprawowania urzędów osobom „uczestniczącym w powstaniu”.

Decyzja ta była efektem protestów mieszkańców stanu Maine, w tym grupy byłych prawodawców obu partii, którzy kwestionowali kwalifikowalność Trumpa.

W odpowiedzi na zespół prawników Trumpa, który próbował zdyskwalifikować ją w związku z rzekomą stronniczością w jej osobistych tweetach, Bellows podtrzymała swoją decyzję, nazywając atak na Kapitolu „powstaniem” i wyrażając rozczarowanie faktem, że Trump uniknął wyroku skazującego w Senacie USA pomimo postawienia go w stan oskarżenia przez Senat USA Izba Reprezentantów Amerykańska.

READ  Xi Jinping usuwa Anthony'ego Albanese'a z listy spotkań liderów

Chociaż orzeczenie Bellowsa stanowi istotne wydarzenie, nie jest to ostateczne orzeczenie w sprawie politycznej przyszłości Trumpa.

Od decyzji wydanych w Maine i Kolorado zostanie złożona apelacja do Sądu Najwyższego USA, który na początku przyszłego roku rozważy, czy Trump nadal kwalifikuje się do kandydowania na prezydenta.

Partia Republikańska Kolorado odwołała się od decyzji Sądu Najwyższego Kolorado, który orzekł, że Donald Trump nie kwalifikuje się na prezydenta.

Sekretarz stanu Kolorado Jena Griswold powiedziała, że ​​po złożeniu apelacji Trump zostanie wymieniony jako kandydat w głównej karcie do głosowania w stanie, chyba że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych postanowi nie rozpatrywać sprawy lub podtrzyma orzeczenie stanowego sądu najwyższego.

– Z Agence France-Presse

Przeczytaj powiązane tematy:Donalda Trumpa