Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Apple TV+ podziela szaleństwo, jakie wywołało wprowadzenie Tetrisa na rynek

Apple TV+ podziela szaleństwo, jakie wywołało wprowadzenie Tetrisa na rynek

Tetris, kultowa gra logiczna, istnieje od prawie 40 lat i stała się jedną z najbardziej uzależniających i popularnych gier w historii. Prosta rozgrywka w połączeniu z wymagającym i wciągającym charakterem sprawiły, że jest to klasyk, który przetrwał próbę czasu. Ale Tetris nie jest jak inne gry. Tetris został stworzony przez programistę w Związku Radzieckim podczas zimnej wojny. + telewizor Apple Wydano film „Tetris”. który opowiada o tym, jak gra przedostała się ze Związku Radzieckiego na rynki zachodnie.

Zdaję sobie sprawę, że umawiam się ze sobą – ale gram w Tetrisa prawie od samego początku. Miałem pecetową wersję Spectrum HoloByte na moim Tandy 1000 SL i grałem w nią bez przerwy. Kiedy byłem w USAF, stacjonującym w RAF Upper Hayford w Anglii, na moim służbowym komputerze zainstalowałem dwie gry (w ukrytych folderach, żeby władza nie była tego świadoma) – Links i Tetris golf. Do dziś Tetris jest moją ulubioną grą. Mam tylko kilka gier na moim iPhonie, a jedyne dwie, w które gram regularnie, to Sudoku i Tetris.

Kiedy usłyszałem o tym filmie, moją pierwszą myślą było: „Jak ciekawy byłby film opowiadający o początkach gry komputerowej?”. To było zanim dowiedziałem się czegoś o prawdziwej historii.

Tetris według liczb

Koncepcja jest prosta. Różne kształty zwane „Tetromino” — każdy składający się z czterech bloków — spadają z góry ekranu, a ty obracasz je i ustawiasz tak, aby pasowały do ​​siebie, tworząc kompletne linie. Gdy ukończysz linie, znikają one — a gra stale przyspiesza w miarę zdobywania kolejnych poziomów. Gra kończy się, gdy nie uda ci się wyczyścić linii, a elementy dotrą do górnej części ekranu.

Na początku filmu jest zdanie, w którym Henk Rogers (grany przez Tarona Egertona) oświadcza: „Gram od pięciu minut. Ciągle widzę spadające klocki w moich snach”. Mogę to potwierdzić. Kiedy grasz w Tetris, to tak, jakby twoja podświadomość ciągle kalkulowała, jak możesz zrobić to lepiej.

Chociaż zdefiniowanie „najlepszej gry wszechczasów” jest subiektywne, Tetris ma jedne z najbardziej imponujących wskaźników ze wszystkich gier. Tetris sprzedał się w ponad 200 milionach egzemplarzy na 35 różnych platformachy Rocznica w 2019 roku, co czyni ją drugą najlepiej sprzedającą się grą wszechczasów, zaraz za Minecraftem. Gra również trzyma Księga Rekordów Guinnessa Najbardziej mobilny tytuł gry – dostępny pod adresem Ponad 65 platform. Te wskaźniki są świadectwem długowieczności i popularności gry, która przekroczyła pokolenia i granice kulturowe.

w odróżnieniu

Film opowiada o podróży gry od jej powstania w Związku Radzieckim do ostatecznej premiery na rynkach zachodnich. Alexey Pajitnov, programista z Moskwy, stworzył grę na Electronika 60 — starym komputerze bez interfejsu graficznego — używając nawiasów ASCII i spacji do utworzenia „kwadratów” kształtów Tetris.

Historia kręci się wokół Henka Rogersa, holenderskiego biznesmena, który wychował się w Stanach Zjednoczonych, ale mieszkał w Japonii, i jego fikcyjnej misji zdobycia praw do gry. Rogers zignorował lub wydawał się być nieświadomy sowieckich praw i protokołów. Tymczasem Robert i Kevin Maxwell, dysponując pozornie dużymi zasobami MirrorSoft, próbują zabezpieczyć sobie prawa do Tetrisa.

Film przedstawia dwie strony – wraz z innymi – walczące łeb w łeb, angażujące się w grę w szachy o wysoką stawkę, międzynarodową intrygę, kapitalistyczną chciwość i możliwe uwięzienie lub śmierć, aby ustalić, kto otrzyma prawa do gry.

Oparty na faktach

Chociaż niektóre elementy filmu mogły zostać dodane lub wyolbrzymione, aby uzyskać dramatyczny efekt, „Tetris” jest oparty na prawdziwej historii. Rozmawiałem z prawdziwymi ludźmi odpowiedzialnymi za film, Henkiem Rogersem i Aleksiejem Pajitinovem, i potwierdzili, że film pozostaje wierny ogólnej historii. Niektóre konkretne szczegóły mogą się nieznacznie różnić, ale według nich film dokładnie oddaje ducha wydarzeń, które miały miejsce.

Nie chcę zdradzać żadnych spoilerów. Dość powiedzieć, że film ilustruje mantrę, że szczęście sprzyja odważnym – zwłaszcza jeśli dodać do tego odrobinę naiwności. „Zasadniczo testowałem wody, aby zobaczyć, jak daleko mogę się posunąć, zanim zacznie się dziać coś złego” – wyjaśnił Henk. „Pamiętam, że wiedziałem, gdzie jest budynek KGB, wyszedłem z tego budynku i zrobiłem mu zdjęcia. I trochę czekałem, aż przyjdzie gliniarz i powie:„ Nie. Nie możesz tego zrobić ”, prawda?

Dodał: „Tak. Z pewnością istniała presja, że ​​nie wiadomo, co jest czym i kto ma zgłosić się do kogo itp. Po prostu musiałem iść”.

Istniało również wielkie niebezpieczeństwo dla Aleksieja i jego rodziny. Zauważył, że wiele z tego, co robił, było w dużej mierze nielegalne pod rządami sowieckimi, ale zauważył również, że działo się to pod koniec lat 80., kiedy przywódcą był Michaił Gorbaczow, i to era pierestrojki ostatecznie doprowadziła do rozpadu Związku Radzieckiego. . unia.

Tetrisowa przyszłość

Tetris jest Tetrisem od prawie 40 lat. Niewiele się zmieniło w grze przez ten czas. Zapytałem ich, co przyniesie przyszłość — co jeszcze możesz zrobić z Tetrisem?

Henk powiedział mi: „Przychodzą mi na myśl dwie rzeczy. Po pierwsze, pracuję nad urządzeniem medycznym do monitorowania funkcji mózgu. W Oksfordzie przeprowadzono badanie, które wykazało, że Tetris łagodzi skutki PTSD. Osoby, które grają w Tetris po traumie mają połowę częstotliwości i intensywności ich wspomnień.” Jest to więc prawdopodobnie pierwsza gra, w którą żołnierze bawią się w terenie po powrocie z walki, ponieważ nakłada się ona na traumę, ponieważ obrazy dźwiękowe i wizualne przechodzą do pamięci długoterminowej”.

Opracowują również technologię monitorowania funkcji mózgu w czasie u pacjentów po udarze mózgu, aby zobaczyć, jak szybko poprawiają się ich zdolności poznawcze. Henk wyjaśnił, że współpracują z firmą neuronaukową, aby obserwować fale mózgowe, gdy ludzie grają w Tetris, aby zrozumieć i poprawić efekt, jaki wywierają.

Idealna gra

Jak stwierdza w filmie Henk Rogers: „To idealna gra”.

Tetris opowiada o swojej podróży ze Związku Radzieckiego na rynki zachodnie. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach – co czyni go jeszcze bardziej szalonym. Pomimo mojego początkowego sceptycyzmu okazuje się, że historia powstania gry komputerowej mogłaby być całkiem przekonującym filmem. Jeśli jesteś fanem gier lub po prostu lubisz historię gier wideo, koniecznie obejrzyj film „Tetris”. że to Dostępne na Apple TV+.

Chodź za mną Linkedin. spłacać Dla mnie strona internetowa.

READ  Tales of the Shire, Embracer, Rings of Power i LOTR powracają do kin