Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Archeolodzy w Polsce odkryli w czaszce XVIII-wiecznego mężczyzny szczątki człowieka, któremu wszczepiono protezę medyczną. Jest to pierwszy przypadek odnalezienia w Europie protezy podniebienia.

Archeolodzy w Polsce odkryli w czaszce XVIII-wiecznego mężczyzny szczątki człowieka, któremu wszczepiono protezę medyczną. Jest to pierwszy przypadek odnalezienia w Europie protezy podniebienia.

Na długo przed erą współczesnej medycyny starożytne cywilizacje musiały wymyślić innowacyjne rozwiązania, aby pokonać wyzwania związane z przywróceniem ruchu po okaleczających urazach.

Był to czas, gdy protezy nóg wykonywano z materiałów takich jak drewno, metal, skóra i służyły tym, którzy stracili nogę na wojnie lub rękę z powodu choroby.

Podczas projektu badawczego w Polsce archeolodzy odkryli szkielet mężczyzny z XVIII wieku. Co ciekawe, miał w czaszce wszczepioną medyczną protezę.

Proteza jest tworzona dla osób z rozszczepem podniebienia, stanem wrodzonym, takim jak otwór lub rozszczep podniebienia. Występuje, gdy tkanka tworząca podniebienie nie łączy się w pełni podczas rozwoju w macicy.

Odkrycia dokonano w kryptach kościoła św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Szkielet ten należy do mężczyzny, który zmarł po pięćdziesiątce. Projekt prowadziła Anna Traskowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opublikowano szczegóły ustaleń Journal of Archaeological Science: raporty.

Był to pierwszy przypadek wynalezienia protezy podniebienia w Europie. Początkowo zespół badaczy sądził, że materiał w czaszce mężczyzny stanowił swego rodzaju pieczęć.

Jednak po bliższym przyjrzeniu się zdali sobie sprawę, że był to sztuczny narząd. Składa się z dwóch części: wełnianej podkładki oraz metalowej płytki wykonanej z miedzi, srebra i złota.

Proteza miała oddzielić jamę ustną mężczyzny od jamy nosowej, co znacząco poprawiłoby jakość jego życia. Rozszczep podniebienia może powodować trudności w mówieniu i jedzeniu.

„Zapobiegło to przedostawaniu się pokarmu z jamy ustnej do jamy nosowej, zmniejszając ryzyko infekcji nosogardzieli. [which connects the back of the nose to the back of the mouth]ułatwiło oddychanie i poprawiło mowę” – powiedziała współautorka badania Marta Guerek z Uniwersytetu Polskiego. „Wielkość rozszczepu podniebienia oraz wymiary protezy wskazują na dobre dopasowanie materiału. Można zatem przypuszczać, że dobrze spełniła ona swoją rolę.

Yasonya — stock.adobe.com — wyłącznie w celach ilustracyjnych

Zapisz się na newsletter Chip Chick i otrzymuj takie wiadomości na swoją skrzynkę odbiorczą.