Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Argentyńczycy głosują w ekscytujących wyborach, a stawką jest gospodarka

Argentyńczycy głosują w ekscytujących wyborach, a stawką jest gospodarka

Obaj panowie reprezentują zupełnie odmienne perspektywy trzeciej co do wielkości gospodarki Ameryki Łacińskiej, która cierpi z powodu trzycyfrowej inflacji i ponad 40-procentowego poziomu ubóstwa.

Sondaże pokazują, że rywalizacja między kandydatami jest tak zacięta, a Miley ma tak niewielką przewagę, że nikt nie chce przewidzieć wyniku.

Do godziny 18:00 (21:00 GMT) swoje głosy będzie mogło oddać około 36 milionów Argentyńczyków, a wyniki mają być znane po kilku godzinach. Nowy prezydent obejmie urząd 10 grudnia.

Massa (51 l.) to charyzmatyczny i doświadczony polityk, który stara się przekonać Argentyńczyków, aby mu zaufali pomimo jego pełnienia funkcji ministra gospodarki, podczas której roczna stopa inflacji sięgała 143 proc.

Jego rywalka, Miley, jest antysystemową outsiderką, która obiecała powstrzymać szalejące wydatki Argentyny, porzucić peso na rzecz dolara amerykańskiego i „wysadzić” w powietrze bank centralny.

Analityczka polityczna Ana Ibaraguirre z GBAO Strategies stwierdziła, że ​​Argentyńczycy są „na skraju załamania nerwowego”, opisując napięcia związane z tym, co będzie dalej.

Większość jest tak zniesmaczona dostępnymi możliwościami, że będą „zmuszeni wybrać mniejsze zło”.

Decydująca będzie frekwencja, gdyż sondaże pokazują, że niezdecydowanych jest jeszcze ok. 10 proc. wyborców, a wybory odbędą się w długi weekend.

Pielęgniarka Laura Coleman (25 l.) powiedziała: „Żaden z kandydatów nie przedstawił dobrych propozycji. Głosowałam na kandydata, który wyrządzi najmniej szkody krajowi, który znajduje się w bardzo skomplikowanej sytuacji.”

-Miley odkłada piłę-

Miley, 53-letnia ekonomistka, jest nowicjuszką na scenie politycznej i zaskoczyła obserwatorów, stając na czele wyścigu wyborczego zaledwie kilka miesięcy temu.

Często porównywany do byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro Massa zarzuca mu, że naśladuje polityków poprzez wzbudzanie widma oszustwa wyborczego – na co nie przedstawił żadnych dowodów.

READ  Hamas twierdzi, że Izrael bombarduje przejście graniczne w Gazie, podczas gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych głosuje nad jego planami

Wypowiedzi Miley skierowane przeciwko tradycyjnym partiom, którym nie udało się powstrzymać dziesięcioleci kryzysu gospodarczego, podekscytowały wyborców, którzy mają dość status quo.

„Mam nadzieję, że Miley wygra” – powiedział 50-letni taksówkarz Daniel Ayala, dodając, że jest „zmęczony korupcją” w rządzącej koalicji peronistów.

W pierwszej turze wyborów w październiku Massa zawiodła sondaże, zajmując pierwsze miejsce z prawie 37%, podczas gdy Miley otrzymała około 30% głosów.

Obaj spieszyli się, aby uzyskać miliony głosów od trzech przegranych kandydatów.

Kandydatka na trzecie miejsce Patricia Bullrich z silnej centroprawicowej opozycji rzuciła się za Miley.

Miley złagodziła ton, aby przemówić do bardziej umiarkowanych wyborców i zaapelowała do opinii publicznej, aby nie poddawała się strachowi wywołanemu kampanią Massy.

„Jeśli boicie się paraliżu… nic się nie zmieni. Nie będziemy prywatyzować służby zdrowia i edukacji, nie pozwolimy na nieograniczone noszenie broni” – powiedział.

Wcześniej powiedział, że całkowicie zrezygnuje z tych ministerstw i opowiada się za ułatwianiem noszenia broni, a nawet sprzedaży narządów ludzkich.

W ostatnich tygodniach nie było śladu piły łańcuchowej, której używał podczas wieców, co miało symbolizować cięcia, jakie chciał wprowadzić w wydatkach publicznych.

– Cicha alternatywa –

Massa reprezentuje Koalicję Peronistów, ruch populistyczny w dużym stopniu opierający się na interwencji państwa i programach opieki społecznej, który od dziesięcioleci dominuje w argentyńskiej polityce.

Starał się zdystansować od głęboko niepopularnego ustępującego prezydenta Alberto Fernandeza i jego zastępcy Cristiny Kirchner, skazanej w zeszłym roku za oszustwa. Obaj zniknęli z oczu opinii publicznej.

W przeciwieństwie do Miley Massa starał się przedstawiać siebie jako spokojnego męża stanu.

Analitycy zarzucają mu jednak niewłaściwe wykorzystanie zasobów państwowych w celu zwiększenia swoich szans wyborczych.

Obejmuje to używanie reklam ostrzegających, że ceny transportu wzrosną pod rządami Miley, a także obniżkę podatków dochodowych dla prawie całej populacji i zapewnienie płatności gotówkowych milionom.

READ  Globalny ekspert ds. zdrowia ostrzega, że ​​niedobór może być tak „śmiertelny” jak globalna pandemia

– „Niezwykle głęboka dziura” –

Niezależnie od tego, kto wygra, analitycy ostrzegają, że Argentyna czeka trudna droga.

Analitycy twierdzą, że dewaluacja ściśle kontrolowanego peso jest już dawno spóźniona, a niedobór dolara doprowadził w ostatnich tygodniach do niedoborów paliwa, leków, a nawet bananów.

Przy niskich rezerwach banku centralnego i braku linii kredytowej następny rząd „wykopie Argentynę z niewiarygodnie głębokiej dziury przy bardzo niewielkich zasobach” – powiedział Benjamin Gedan, dyrektor Projektu Argentina na Uniwersytecie Wilsona w Waszyngtonie. Centrum.

facebook/aha