Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Argentynka Miley naprawia stosunki z papieżem

Argentynka Miley naprawia stosunki z papieżem

Stolica Apostolska podała, że ​​obaj mężczyźni odbyli w Watykanie rozmowy, które trwały ponad godzinę, zanim Miley spotkała się z najważniejszymi doradcami papieża, podczas których omawiano m.in. kryzys gospodarczy w Argentynie.

Podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej Miley ostro skrytykowała papieża, zarzucając mu ingerencję polityczną, nazywając go „kretynem” i „promując komunizm”.

Jednak w wywiadzie udzielonym w ten weekend opisał Franciszka, byłego arcybiskupa Buenos Aires, jako „najważniejszego Argentyńczyka w historii”.

Urzędnicy podali, że na nagraniu wideo z poniedziałkowego spotkania opublikowanym przez Watykan widać uśmiechniętych i żartujących mężczyzn, a prezydent Francis wręczył prezenty, w tym argentyńskie ciasteczka, które podobno mu smakowały.

Miley również mocno uścisnęła Papieża, gdy w niedzielę spotkali się na krótko w Bazylice św. Piotra, odprawiając papieską mszę w intencji pierwszej świętej kobiety w Argentynie.

Francis odrzucił wcześniejszą krytykę Miley jako retorykę kampanii i w listopadzie zadzwonił do nowo wybranego prezydenta, aby pogratulować mu zwycięstwa.

Prezydent poprosił Franciszka, aby odwiedził Argentynę; była to podróż, którą 87-letni papież obiecał.

Nie ustalono jednak jeszcze daty wizyty, która będzie jego pierwszą od czasu, gdy został głową Kościoła katolickiego w 2013 roku.

W poniedziałek Miley spotkała się także z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premier Giorgią Meloni.

– Kryzys ekonomiczny –

Zarówno Miley, jak i papież Franciszek urodzili się w Buenos Aires, ale mają różne poglądy na świat.

Jeden jest liberalnym ekonomistą i sceptykiem zmian klimatycznych, który dąży do liberalizacji argentyńskiej gospodarki, a drugi jest orędownikiem biednych, który regularnie atakuje siłę rynków finansowych i obwinia ludzkość za globalne ocieplenie.

Po rozmowach Miley spotkała się z watykańskim sekretarzem stanu Pietro Parolinem i de facto sekretarzem stanu Paulem Richardem Gallagherem.

Watykan podał w oświadczeniu, że wśród tematów omawianych przez Miley i Francisa znalazł się „program nowego rządu mający na celu stawienie czoła kryzysowi gospodarczemu”.

READ  Kierowca wywołuje „wojnę parkingową” z „dziwką Karen” o miejsce na samochód

Około 40 procent Argentyńczyków żyje w biedzie, podczas gdy wyniszczająca inflacja przekracza 200 procent.

Wybrana na fali gniewu wywołanej dziesięcioleciami kryzysu gospodarczego Miley dekretem prezydenckim rozpoczęła radykalną liberalizację gospodarczą.

Zdewaluował peso, obciął dotacje rządowe i wyeliminował setki zasad.

Jednak w zeszłym tygodniu jego pakiet reform znalazł się w ślepym zaułku, kiedy Parlament odesłał go do komisji w celu przeredagowania, co skłoniło Miley do ataku na swoich przeciwników, nazywając ich „przestępcami” i „zdrajcami”.

W styczniu Miley wysłała list do papieża, w którym napisała, że ​​wizyta „doprowadzi do stworzenia pokoju i braterstwa wśród wszystkich Argentyńczyków pragnących przezwyciężyć podziały i konfrontacje”.

– Cierpienie mężczyzn i kobiet –

Przez cały swój pontyfikat Franciszek atakował nierówności powstałe na skutek wolnego rynku i wzywał do ochrony najsłabszych grup społecznych.

Podczas niedzielnej Mszy św., podczas której kanonizowano XVIII-wieczną misjonarkę Mamę Antolę, Franciszek po raz kolejny wystosował apel w imieniu najbardziej marginalizowanych grup społecznych.

W swoim przemówieniu wyraził ubolewanie, mówiąc: „Ilu cierpiących mężczyzn i kobiet spotykamy na chodnikach naszych miast”.

Mama Antola, konsekrowana świecka jezuita, urodzona jako María Antonia de Paz y Figueroa, była uważana za obrończynię praw człowieka w okresie, gdy Argentyna była hiszpańską kolonią.

Miley przybył do Rzymu z oficjalną wizytą w Izraelu, gdzie wywołał poruszenie, porównał ataki Hamasu na Izrael do Holokaustu i ogłosił plany przeniesienia ambasady Argentyny do Jerozolimy.

Choć pochodził z rodziny katolickiej, fascynował się judaizmem i studiował Torę.

bur-ar/avl/ide/ams/rlp