Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ataki w Nottingham: Policja powinna była zrobić więcej, aby złapać zabójcę

Ataki w Nottingham: Policja powinna była zrobić więcej, aby złapać zabójcę

  • Napisane przez Gavina Bevisa i PA Media
  • BBC News, East Midlands

Skomentuj zdjęcie,

Ian Coates, Barnaby Webber i Grace O'Malley Kumar zginęli na miejscu ataków

Szef policji powiedział, że należało zrobić więcej, aby złapać mężczyznę, który zabił trzy osoby w Nottingham.

Wydano nakaz aresztowania Valdo Calucaniego po tym, jak we wrześniu 2022 r. nie stawił się on w sądzie w związku z rzekomą napaścią na funkcjonariusza policji.

Nigdy nie został aresztowany na podstawie tego nakazu, a dziewięć miesięcy później zadźgał nożem trzy osoby.

Zastępca komendanta policji Nottinghamshire Rob Griffin powiedział, że zapoznał się z zaangażowaniem funkcjonariuszy.

Uczniowie Barnaby Webber i Grace O'Malley (19 lat) zostali zamordowani przez Kalukaniego 13 czerwca wraz z 65-letnim dozorcą szkoły Ianem Coatesem.

32-latek został skazany przez sąd koronny w Nottingham po przyznaniu się do trzech zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci ze względu na ograniczoną odpowiedzialność.

Przyznał się także do trzech zarzutów usiłowania morderstwa po wjechaniu furgonetką w trzy osoby po ich śmierci.

Źródło obrazu, Policja Nottinghamshire

Skomentuj zdjęcie,

We wrześniu 2022 r. wydano nakaz aresztowania Kalukaniego

Griffin powiedział: „Mogę potwierdzić, że policja w Nottinghamshire współpracowała już wcześniej z podejrzanym, głównie wspierając naszych kolegów z NHS przy wielu okazjach w latach 2020–2022”.

„We wrześniu 2021 roku poproszono nas o podtrzymanie nakazu wydanego na podstawie sekcji 135 w celu skierowania podejrzanego na podstawie ustawy o zdrowiu psychicznym.

„Zawieźliśmy podejrzanego do szpitala Highbury i podczas tej konfrontacji zaatakował jednego z naszych funkcjonariuszy policji.

„W sierpniu 2022 r. zgłoszono mu postawienie w stan oskarżenia, a rozprawę zaplanowano na 22 września 2022 r. pod zarzutem napaści na naszego funkcjonariusza.

„Nie stawił się przy tej okazji i we wrześniu 2022 roku wydano nakaz jego aresztowania.

„Oskarżony nigdy nie został aresztowany w związku z nakazem aresztowania, który w chwili aresztowania w czerwcu 2023 r. nie był jeszcze aktualny.

„Osobiście zapoznałem się z tą sprawą i powinniśmy byli zrobić więcej, aby go złapać.

„Jednak biorąc pod uwagę okoliczności panujące w czasie rzekomej napaści, moim zdaniem jest mało prawdopodobne, aby otrzymał on karę pozbawienia wolności.

„Oczywiście aresztowanie mogło skutkować jego powrotem do ośrodków zdrowia psychicznego, ale jak widzieliśmy z jego poprzednich spotkań z tymi służbami, wydaje się mało prawdopodobne, aby był zaangażowany w ten proces”.

Wyjaśnienie wideo,

ZOBACZ: W emocjonalnym wywiadzie rodzina Grace O'Malley Kumar mówi, że „kręci im się w głowie ze smutku”

Podczas środowej rozprawy w sprawie wyroku młodszy brat Barnaby’ego, Weber, określił swojego brata jako „bohatera”.

„Kiedy byłem młodszy, zawsze był osobą, do której się zwracałem, jeśli się czegoś obawiałem lub musiałem podjąć trudną decyzję” – powiedział Charlie Weber w oświadczeniu wideo.

„Kiedy po raz pierwszy dowiedziałem się, co się stało, chciałem podpalić świat, byłem bardzo zły na wszystkich.

„Był moim bohaterem. Nie tylko umarł jako mistrz świata, był bohaterem dla mnie.

„13 czerwca 2023 r. ty [Calocane] Nie tylko zabrałeś mi brata i otaczających mnie ludzi, ale także odebrałeś mi dużą część mnie samego.

Zabójca „bardzo przepraszam”

Podczas przesłuchania poinformowano o potencjalnych możliwościach wyroku dla Kalocaniego, przy czym rozważana jest „hybrydowa” kara dożywocia z skierowaniem do szpitala lub nakaz hospitalizacji na mocy ustawy o zdrowiu psychicznym.

Doktor Nigel Blackwood, profesor psychiatrii sądowej w King's College w Londynie, powiedział przed sądem, że „mieszany” wyrok może oznaczać, że Kalukani, który cierpi na oporną na leczenie postać schizofrenii paranoidalnej, zaprzestanie przyjmowania leków w więzieniu.

„Wykazał się głębokim brakiem zrozumienia faktu, że jest chory” – stwierdziła dr Blackwood.

„Jeśli w więzieniu przestanie brać leki, istnieje znaczne ryzyko, że powrócą zachowania mordercze, czy to wobec funkcjonariuszy więziennych, czy współwięźniów”.

Doktor Blackwood dodał, że Kalokin podczas rozmów oświadczył, że popełnił „straszną” zbrodnię i „bardzo mu przykro”, ale chciał, aby ludzie wiedzieli, że od 2019 r. był „osobą będącą celem” „złośliwych sił”.

Źródło obrazu, Helena Tepper

Skomentuj zdjęcie,

Sąd omawia możliwości skazania Kalukaniego

Prawnik Kalokaniego powiedział sądowi, że pewnego razu stan oskarżonego zmusił go do udania się do siedziby MI5 w Londynie.

Peter Joyce KC powiedział: „Tak jest [Calocane] Próbował poddać się MI5 w ich siedzibie, aby uniemożliwić im kontrolowanie go.

„To nie jest jego wynalazek. Ich systemy w Thames House mają zdjęcie, które mówi: «Proszę mnie aresztować», co w praktyce oznacza: «Przestań mnie kontrolować»”.

Joyce powiedział, że do zdarzenia doszło 31 maja 2021 r., około dwa lata przed morderstwem.

Sędzia ma ogłosić swoje orzeczenie w czwartek.

READ  Amerykanin skazany za naruszenie sankcji za doradzanie Korei Północnej w sprawie kryptowaluty