Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australia dołącza do Wielkiej Brytanii, aby zaoferować zakrojone na szeroką skalę monitorowanie jakości wody z kosmosu

Australia dołącza do Wielkiej Brytanii, aby zaoferować zakrojone na szeroką skalę monitorowanie jakości wody z kosmosu

Australijski system AquaWatch, którego misją jest opracowanie „usługi pogodowej” sprawdzającej jakość wody w Wielkiej Brytanii, zostanie utworzony w wyniku dwustronnego wsparcia i wspólnego finansowania ze strony agencji kosmicznych obu krajów.

Zdjęcie satelitarne zakwitu fitoplanktonu w Kanale La Manche w pobliżu Plymouth. Źródło obrazu: CSIRO

CSIRO, australijska krajowa agencja naukowa, uruchomiła AquaWatch Australia w 2023 r. wraz z partnerem założycielem SmartSat CRC i siecią współpracowników w celu opracowania krajowego systemu monitorowania jakości wody, obejmującego prognozy wczesnego ostrzegania.

Od momentu uruchomienia AquaWatch utworzył wiele stanowisk testowych umożliwiających monitorowanie zatok, przybrzeżnych terenów podmokłych, rzek, tam, lagun, akwakultury i raf koralowych, w tym południowej Wielkiej Rafy Koralowej.

Utworzenie AquaWatch UK to pierwsza inicjatywa wdrożona w innym kraju na skalę krajową, obejmującą plac testowy w Plymouth Sound.

AquaWatch został ogłoszony jako projekt wspierany w ramach Międzynarodowego Funduszu Dwustronnego brytyjskiej Agencji Kosmicznej, współfinansowany przez Australijską Agencję Kosmiczną, w ramach długoterminowej inicjatywy mostu kosmicznego Wielkiej Brytanii i Australii.

W ramach mostu kosmicznego między Wielką Brytanią a Australią partnerzy otrzymają fundusze na rozwój systemu AquaWatch w Australii i utworzenie AquaWatch w Wielkiej Brytanii, wykorzystując wiedzę i technologię w obu krajach.

Dr Alex Heald, szef misji AquaWatch Australia, powiedział, że AquaWatch integruje dane z sieci czujników wodnych i satelitarnych.

„To system, który opracowujemy dla Australii, ale można go dostosować do innych krajów, które potrzebują krajowych aktualizacji i prognoz w czasie zbliżonym do rzeczywistego”. powiedział dr Held.

„Znaczenie wysokiej jakości danych satelitarnych dla AquaWatch oznacza, że ​​tego typu globalna współpraca pomaga ulepszyć system dla wszystkich”.

Szef Australijskiej Agencji Kosmicznej Enrico Palermo powiedział, że finansowanie to opiera się na współpracy wzmocnionej poprzez most kosmiczny między Wielką Brytanią a Australią.

„Współpracując z naszymi międzynarodowymi partnerami, takimi jak Wielka Brytania, możemy w dalszym ciągu rozwijać australijski sektor kosmiczny, zapewniając jednocześnie wyniki, które przyniosą korzyści społecznościom w obu krajach”. – powiedział pan Palermo.

READ  Odkrywanie tajemnic języka tańca pszczół miodnych Pszczoły uczą się swoich umiejętności komunikacyjnych i przekazują je kulturowo

„Projekty takie jak AquaWatch podkreślają, jak technologia kosmiczna, taka jak obserwacja Ziemi, może pomóc w stawianiu czoła naszym największym globalnym wyzwaniom, a także podkreśla siłę wspólnej pracy nad rozwiązaniem wspólnego problemu”.

Profesor Andy Koronios, dyrektor generalny SmartSat Collaborative Research Centre, powiedział, że SmartSat zbudował silne relacje z brytyjskim przemysłem kosmicznym dzięki swojej pierwszej inicjatywie brytyjskiego mostu kosmicznego, finansując pięć odrębnych wspólnych inicjatyw badawczych w 2021 r.

„Projekt AquaWatch UK podkreśla również zaangażowanie SmartSat w dostarczanie technologii nowej generacji i innowacyjnych projektów, które przyspieszą rozwój sektora kosmicznego zarówno w Australii, jak i Wielkiej Brytanii”. – stwierdził profesor Koronios.

Głównym partnerem wprowadzającym AquaWatch w Wielkiej Brytanii będzie Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL).

Clive Oates, prezes SSTL Australia, powiedział, że wspólny projekt AquaWatch AUK będzie opierał się na silnym zaangażowaniu SSTL w tworzenie pomostów kosmicznych między Wielką Brytanią a Australią, aby pomóc uwolnić potencjał przełomowych technologii kosmicznych i opracować globalny zintegrowany system monitorowania i prognozowania jakości wody do wdrożenia . W całej Australii, Wielkiej Brytanii i poza nią.

„Współpraca z CSIRO i SmartSat CRC nad kompleksowym badaniem platformy statku kosmicznego pomoże również przyspieszyć zdolność Australii do projektowania, produkcji i testowania możliwości obserwacji Ziemi zarówno w środowisku akademickim, jak i przemysłowym”. powiedział pan Oates.

Współpraca rozszerzy się na ośrodki badawcze już utworzone w całej Australii oraz na Plymouth Marine Laboratory (PML) w Wielkiej Brytanii, gdzie testowany jest AquaWatch w celu monitorowania jakości wody z mostu Tamar w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii.

Stanowisko testowe w Plymouth monitoruje spływ z rzek Tamar i Plym do ujścia rzeki i na wybrzeże, który może transportować ścieki, ścieki rolnicze i metale ciężkie z odpadów kopalnianych, powiedziała dr Elizabeth Atwood, naukowiec zajmujący się obserwacją Ziemi w PML. Oraz wiele innych zanieczyszczeń powodowanych przez człowieka.

READ  Japońskie badanie przewiduje niewydolność serca po Covid-19

„Biorąc pod uwagę te wyzwania, region Plymouth Sound, w którym znajduje się pierwszy w Wielkiej Brytanii morski park narodowy oraz inicjatywa Marine Social and Natural Capital Laboratory, jest idealnym poligonem doświadczalnym dla systemu AquaWatch firmy CSIRO w ramach projektu EO4Agriclimate Vis4Sea”.

W miarę jak planeta się ociepla w wyniku globalnego ocieplenia, obserwujemy wzrost liczby powodzi, powiedział dr Gavin Tilston, naukowiec PML Merit i główny badacz Vis4Sea.

„Korzystając z infrastruktury AquaWatch firmy Plymouth Sound, Vis4Sea buduje system monitorowania wpływu powodzi na jakość wody, równiny błotne i pokłady trawy morskiej, które odgrywają ważną rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery”.

Inny projekt EO4Agriclimate, Living Coasts, rozwija wykorzystanie obserwacji satelitarnych do mapowania środowisk lądowych i wodnych oraz ich dynamiki.

Profesor Richard Lucas, badacz Living Coasts z Aberystwyth University, powiedział, że pozwala to użytkownikom AquaWatch uzyskać pełniejszy obraz i zrozumienie zmian wpływających na jakość wody.

„Współpracując z partnerami z Australii i Wielkiej Brytanii, wdrażamy nasze podejście poprzez kostki danych satelitarnych dla obu krajów, ale także w innych regionach, w tym w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie przyczynia się to do wysiłków skupionych na poprawie środowiska dla ludzi i przyrody”. Profesor Lucas powiedział.

Projekt AquaWatch AUK podkreśla ważną rolę, jaką technologia kosmiczna musi odegrać w zrównoważonym rozwoju i zarządzaniu środowiskiem w obu krajach.

Oprócz CSIRO, SmartSat CRC i SSTL, AquaWatch AUK jest wspierany przez Assimila, RAL Space, Pixalytics oraz Centrum Nauk o Środowisku, Rybołówstwie i Akwakulturze (CEFAS).

źródło: https://www.csiro.au/en/