Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australia wycofuje się z serii krykieta w Afganistanie z powodu restrykcji talibów wobec kobiet


Sydnej
CNN

Australia Męska drużyna krykieta wycofała się z nadchodzącej serii meczów przeciwko Afganistan Australijska Organizacja Krykieta protestuje przeciwko ograniczeniom nałożonym przez rządzących talibów na edukację i zatrudnianie kobiet i dziewcząt.

Drużyny miały rozegrać trzy mecze One Day Internationals (ODI) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w marcu, ale CA postanowiło odwołać serię po „szerokich konsultacjach” z „wieloma zainteresowanymi stronami, w tym z rządem Australii” – czytamy w oświadczeniu.

CA zobowiązuje się do wspierania [and] rozwija grę dla kobiet i mężczyzn na całym świecie, w tym w Afganistanie, i będzie nadal współpracować z Afganistanem Cricket Board w oczekiwaniu na lepsze warunki dla kobiet i dziewcząt w tym kraju”.

W grudniu talibowie ogłosili zawieszenie studiów wyższych dla wszystkich studentek. Posunięcie to było następstwem decyzji z marca, aby uniemożliwić dziewczętom powrót do szkół średnich, po miesiącach zamknięcia od czasu przejęcia kontroli nad Afganistanem przez twardą grupę islamistów w sierpniu 2021 r.

Później w tym samym miesiącu talibowie nakazali wszystkim lokalnym i międzynarodowym organizacjom pozarządowym uniemożliwienie swoim pracownicom przychodzenia do pracy, ostrzegając, że nieprzestrzeganie przepisów spowoduje cofnięcie ich licencji.

Afganistan Cricket Board (ACB) ustosunkował się do decyzji WSA W czwartek nazwał to „żałosnym” i „próbą wejścia do świata polityki i upolitycznienia sportu”.

W oświadczeniu dodano: „Przedstawiając interesy polityczne nad zasady fair play i sportowej rywalizacji, Cricket Australia podważa integralność gry i szkodzi stosunkom między dwoma krajami”.

„Decyzja o wycofaniu się z rozgrywania nadchodzącej serii ODI przeciwko Afganistanowi jest niesprawiedliwa i nieoczekiwana i będzie miała negatywny wpływ na rozwój i wzrost krykieta w Afganistanie, a także wpłynie na[ing] Miłość i pasja narodu afgańskiego do gry”.

ACB powiedział, że rozważa podjęcie działań w tej sprawie, w tym możliwość napisania do Międzynarodowej Rady Krykieta (ICC) i „ponowne rozważenie udziału afgańskich graczy” w australijskich krajowych rozgrywkach Twenty20, Big Bash League (BBL).

READ  Afgańscy siłacze łączą siły, by popchnąć „aroganckich” talibów do udziału we władzy

Oświadczenie ACB było następstwem komentarzy wybitnego afgańskiego gracza Rashida Khana.

Towarzyszył Khanowi, który grał dla Adelaide Strikers w tegorocznej drużynie BBL oświadczenie na Twitterze Ze słowami: „Nie mieszaj do tego polityki”.

„Jestem naprawdę rozczarowany, słysząc, że Australia wycofała się z serii, aby zagrać z nami w marcu” – napisał Khan.

„Jestem niesamowicie dumny z tego, że reprezentuję mój kraj i zrobiliśmy wielki postęp na arenie światowej. Ta decyzja z CA przenosi nas z powrotem w tę podróż.

„Jeśli gra przeciwko Afganistanowi jest niewygodna dla Australii, nie chcę sprawić, by ktokolwiek czuł się niekomfortowo będąc w BBL. Dlatego będę bardzo mocno myślał o mojej przyszłości w tych rozgrywkach. ”

CA wcześniej wycofała się z proponowanego meczu testowego z Afganistanem, który miał być gospodarzem na Tasmanii w listopadzie 2021 r. Z powodu zakazu talibów dotyczącego udziału kobiet w tym sporcie.

„Napędzanie rozwoju kobiecego krykieta na całym świecie jest bardzo ważne dla Cricket Australia. Naszą wizją krykieta jest to, że jest to sport dla wszystkich i jednoznacznie wspieramy grę dla kobiet na każdym poziomie” – powiedział wówczas CA.

W czwartek australijska minister sportu Anika Wells powiedziała, że ​​Canberra popiera ruch australijskiego krykieta.

„Rząd Australii z zadowoleniem przyjmuje decyzję Cricket Australia o wycofaniu się z nadchodzącej męskiej serii One Day International przeciwko Afganistanowi, w następstwie coraz częstszych ataków talibów na prawa kobiet i dziewcząt” – napisała na Twitterze.

Chociaż talibowie wielokrotnie twierdzili, że będą chronić prawa dziewcząt i kobiet, grupa zrobiła coś przeciwnego, pozbawiając z trudem wywalczone wolności, o które kobiety walczyły niestrudzenie przez ostatnie dwie dekady.

the Organizacja Narodów Zjednoczonych Co najmniej sześć głównych grup pomocy zagranicznej zapowiedziało tymczasowe zawieszenie operacji w Afganistanie w związku z zakazem zatrudniania kobiet w organizacjach pozarządowych.