Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australijscy eksperci Bitcoin wyjaśniają, dlaczego jego wartość jest tak wysoka

Australijscy eksperci Bitcoin wyjaśniają, dlaczego jego wartość jest tak wysoka

Derrick Rose dla Australian Associated Press

23:13 09 marca 2024, aktualizacja 23:59 09 marca 2024

Australijscy entuzjaści kryptowalut są pewni, że „to zupełnie nowy świat” po tym, jak Bitcoin osiągnął najwyższą cenę w swojej 15-letniej historii.

Australijscy entuzjaści kryptowalut są optymistami po tym, jak ceny Bitcoina osiągnęły najwyższy poziom w historii, niecałe dwa lata po brutalnym załamaniu całej branży, które zniknęło miliardy dolarów.

Na początku tego tygodnia Bitcoin był notowany za niecałe 69 000 dolarów, co stanowi ponad czterokrotny wzrost jego wartości od końca 2022 roku, kiedy to spadł poniżej 16 000 dolarów i został uznany za martwy po upadku giełdy kryptowalut FTX.

„Wydaje się, że wszystko wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku tygodni” – powiedział Jackson Zeng, broker kryptowalut z siedzibą w Melbourne.

Bitcoin rośnie do rekordowego poziomu (zdjęcie stockowe), a entuzjaści kryptowalut są optymistami, że rynek bitcoinów będzie nadal rósł

Podobnie jak wielu innych, Zeng łączy nagły wzrost cen bitcoinów z długo oczekiwanym zatwierdzeniem w styczniu 11 funduszy ETF (ang. Exchange Traded Fund) bitcoinów przez amerykańskie organy regulacyjne.

Dzięki tej zgodzie uzyskanie kontaktu z Bitcoinem było tak proste, jak zakup akcji tradycyjnej firmy maklerskiej, czyniąc go dostępnym zarówno dla inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych.

W niecałe dwa miesiące prawie 50 miliardów dolarów napłynęło do funduszy ETF Bitcoin na rynku amerykańskim, przy czym największy fundusz iShares Bitcoin Trust należący do BlackRock posiada ponad 10 miliardów dolarów.

„Kiedy oszaleliśmy z 50 000 do 60 000 dolarów, był to bardzo wyraźny wpływ napływu netto funduszy ETF” – powiedział Zeng.

Zawsze oczekiwano, że ten rok będzie rokiem byka dla kryptowalut, ale nie ze względu na zatwierdzenie ETF.

W połowie kwietnia stopa inflacji Bitcoina zmniejszy się o połowę, do zaledwie 0,8%, jak to się dzieje mniej więcej co cztery lata.

READ  Rynek amerykański i chiński zbliża się do szczytu

Codziennie powstaje prawie 900 bitcoinów – czyli 6,25 co 10 minut – aby nagrodzić „górników”, którzy utrzymują integralność zdecentralizowanej sieci.

Po „halvingu” nagroda ta spadnie do 450 BTC dziennie.

Poprzednie halvingi – w listopadzie 2012 r., lipcu 2016 r. i maju 2020 r. – spowodowały szoki podażowe, które około sześć miesięcy później doprowadziły do ​​znacznych wzrostów cen kryptowalut.

Trader kryptowalut z Townsville, Michael Sluggett, powiedział, że osiągnięcie rekordowego poziomu przed wydarzeniem o halvingu było bezprecedensowe.

„Jestem głęboko przekonany, że to zupełnie coś innego niż wszystko, co kiedykolwiek widzieliśmy” – powiedział Sloggett.

„To zupełnie nowy świat – jesteśmy w nowym i ekscytującym miejscu, w którym nigdy wcześniej nie byliśmy, gdzie wszystko jest możliwe – poruszamy się w górę i w dół”.

Podobnie optymistycznie nastawiony był David Haslop, założyciel Australijskiej Konwencji Kryptowalut.

„Jesteśmy świadkami tego, czego oczekiwaliśmy i o czym marzyliśmy przez te wszystkie lata” – powiedział.

„Instytucje kupują w dużych ilościach, a rynek detaliczny jeszcze się nie ruszył”.

Założyciel Australijskiej Konwencji Kryptowalut David Haslop jest optymistą. Na zdjęciu z synem Austinem i żoną Kelly
Zatwierdzenie przez amerykańskie organy regulacyjne 11 funduszy notowanych na giełdzie Bitcoin (na zdjęciu akcje) otworzyło drzwi do większych inwestycji
Prawie 50 miliardów dolarów wpompowanych w rynek funduszy ETF Bitcoin (zdjęcie stockowe) w USA w niecałe dwa miesiące

„Co jest po połowie?” Nie jest szaleństwem myśleć, że Bitcoin może przekroczyć 250 tys. w stosunkowo krótkim czasie.

Pan Haslop i pan Sloggett nie zawsze są optymistami, jeśli chodzi o rynki kryptowalut.

W czerwcu 2022 roku obaj trafnie przewidzieli dalszy spadek wartości rodzimej kryptowaluty.

Po halvingu Zeng powiedział, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) będzie musiała do 23 maja podjąć decyzję, czy zatwierdzić fundusze ETF dla Ethereum, drugiej co do wielkości kryptowaluty.

„Rynek szacuje, że istnieje szansa na zatwierdzenie lub odrzucenie” – powiedział Zeng.

„Istnieje teoria, że ​​prawdopodobieństwo zatwierdzenia funduszy ETF Ethereum jest mniejsze ze względu na złożoność i możliwość, że SEC nie uważa tego za tak proste, jak Bitcoin, ponieważ obecnie nie jest papierem wartościowym.”

READ  Sztuczka zakupowa, która może zaoszczędzić setki rocznie: „darmowe pieniądze”

Jeśli ETF zostanie zatwierdzony, może to mieć poważny wpływ na rynek.

W przeciwieństwie do Bitcoina, podaż Ethereum na rynku spada po aktualizacji w 2022 r., znanej jako „konsolidacja”, powiedział Zeng.

Przeczytaj więcej: Bitcoin osiągnął najwyższy poziom w historii

Bitcoin osiągnął najwyższy poziom 69 200 dolarów we wtorek, 3 marca 2024 r. (na zdjęciu) – przewyższając swój najwyższy poziom w historii z listopada 2021 r. wynoszący 69 000 dolarów