Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australijski rynek nieruchomości prezentuje wyniki za luty 2023 r

Australijski rynek nieruchomości odnotował lekkie odbicie w obliczu rosnących stóp procentowych i uporczywie spadających cen w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zgodnie z opublikowanym w środę indeksem cen domów PropTrack.

Raport wykazał, że ceny domów wzrosły w lutym o 0,18 procent w całym kraju, a wszystkie stolice z wyjątkiem Hobart odnotowały wzrosty cen.

Adelajda, Sydney i Melbourne odnotowały skoki o mniej niż pół procenta, przy ograniczonych poziomach zapasów, utrzymujących konkurencję o nieruchomości na wysokim poziomie.

Brisbane, Perth i Darwin odnotowały mniejsze wzrosty o około 0,1 procent, podczas gdy ceny w Canberze pozostały niezmienione.

Główny ekonomista PropTrack i autor raportu, Eleanor Creagh, powiedziała, że ​​niewielki wzrost wynikał z ograniczonych zapasów na rynku.

„Tempo zwolniło w ostatnich miesiącach, a teraz kryzys w sektorze mieszkaniowym ustał” – powiedziała NCA NewsWire.

W zeszłym roku widzieliśmy, że stopy procentowe szybko rosły, a warunki na rynku mieszkaniowym szybko się zmieniały, ale obecnie jednym z głównych czynników jest poziom kapitału własnego.

„Widzimy znacznie mniejszy popyt na kupno domu, co widzieliśmy również w osłabieniu zaufania (kupującego).

Craig powiedział dalej, że chociaż ostatnie liczby były płaskie, jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że kryzys na rynku mieszkaniowym się skończył.

„Wiemy, że liczba nowych ofert była wyjątkowo wysoka w zeszłym roku, a następnie spadła do końca ubiegłego roku, a teraz wielu sprzedawców wstrzymuje się z wystawianiem swoich nieruchomości na sprzedaż… co ogranicza podaż” powiedziała.

„Jest zbyt wcześnie, aby śmiało wzywać do zakończenia deflacji iz pewnością w tej chwili widzimy, że głównym czynnikiem napędzającym były wyższe stopy procentowe, ale w tej chwili w grę wchodzą inne czynniki, a zainteresowanie koncentruje się na niższej podaży.

„Podaż będzie nadal obciążać zdolność kredytową, która została teraz zmniejszona o około 30 procent”.

Ceny domów w Sydney wzrosły w styczniu o 0,26 proc. Ten rajd trwał do lutego, kiedy ceny wzrosły o 0,36 procent.

READ  Chińskie samochody elektryczne BYD są już w sprzedaży w Australii

Pomimo niedawnego spowolnienia deflacji, ceny spadły o 6,64 procent w ciągu ostatniego roku, przy czym stolica Nowej Południowej Walii doświadczyła największego spadku ze wszystkich rynków.

Całkowita liczba nieruchomości na sprzedaż w Sydney spadła o prawie 20 procent w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat.

W Melbourne ceny spadły teraz o 5,99 procent w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy i nadal są o 6,09 procent niższe niż ich szczyt w marcu 2022 r.

Podobna historia rozgrywa się na rynku Brisbane, gdzie ceny są o 3,49 procent niższe od ich szczytu z kwietnia 2022 r., a ceny w Perth są obecnie zaledwie o 0,24 procent niższe od ich szczytu.

Ceny domów w Hobart spadły w lutym o 0,29 procent i są obecnie o 4,09 procent niższe niż ich szczyt odnotowany w kwietniu 2022 roku.

Adelajda, najlepiej radzący sobie rynek w stolicy w ciągu ostatniego roku, odnotowała wzrost cen domów do nowego szczytu, wzrastając w lutym o 0,44 procent.